Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Project Syndicate: Udržitelnost jako poslání G7

Project Syndicate: Udržitelnost jako poslání G7

04.06.2015 12:00

Za šest měsíců se v Paříži sejdou zástupci zemí z celého světa, aby se pokusili dospět k celosvětové dohodě na boji proti změně klimatu. Až se příští týden v Německu sejdou lídři skupiny G7, měli by příležitost využít k prvním krokům v úsilí předejít nejnebezpečnějším důsledkům globálního oteplování. V sázce je bezpečnost a prosperita světa, takže otázkou není, zda a kdy začít s přechodem k nízkouhlíkové ekonomice, ale jak takové směřování řídit.

Investice do čisté energetiky po dvou letech poklesů dosáhly v roce 2014 nového maxima ve výši 310 miliard dolarů. To je dobrá zpráva, přesto stále výrazně zaostává za částkou 1,1 bilionu dolarů ročně, která je podle odhadu Mezinárodní energetické agentury (IEA) v sektoru nízkouhlíkové energetiky potřebná. Přitom do ropy, plynu a uhlí se v roce 2013 investovalo kolem 950 miliard dolarů ¬– suma, která se v reálných hodnotách od roku 2000 zdvojnásobila.

Hodnota investice obvykle vychází z dojmu, o jak rizikový podnik se jedná. Investice se rozhodným způsobem nepřikloní k zelenějším zdrojům energie, dokud správci portfolií nezačnou započítávat rizika nebezpečné změny klimatu. Investoři také musí brát v úvahu „uhlíkové bubliny,“ tedy nadhodnocení společností zaměřených na fosilní paliva, které vychází z předpokladu, že budou moci pokračovat ve spalování světových zásob až do jejich úplného vyčerpání.

Tradiční podoby výroby energie měly až donedávna tu výhodu, že se opíraly o zavedená a vyspělá odvětví. Trendy se ale mění. Fondy suverénního bohatství a institucionální i soukromí investoři si čím dál silněji uvědomují, že jim změna klimatu podryje výnosy a že vlády nakonec začnou tento problém řešit.

Také britská centrální banka odvádí důležitou práci s ohledem na riziko, že by aktiva jako zásoby uhlí a ropy mohla být „zbavena přízně“ v důsledku změn politik zacílených na zmírnění nebezpečné změny klimatu. Ministři financí G20 zase nedávno vyzvali, aby Rada pro finanční stabilitu vypracovala široké zhodnocení rizik a příležitostí ve vazbě na klima.

Země G7 by měly vyslat zřetelný signál, že přechod k nízkouhlíkové transformaci berou vážně, a nejúčinnějším způsobem jak to udělat by bylo podpořit globální cíl snížení čistých emisí skleníkových plynů na nulu do roku 2050. Nadto vlády a regulatorní orgány mohou podniknout konkrétní kroky, kterými povzbudí investice soukromého sektoru do čistějších forem energetiky.

V prvé řadě by se vlády měly zavázat obdobou Hippokratovy přísahy, že nebudou planetě aktivně působit žádnou újmu. Nová ekonomická zpráva o klimatu, vydaná Globální komisí pro ekonomiku a klima, v níž působím, zdůrazňuje význam postupného rušení subvencí do fosilních paliv a zpochybňuje, zda je moudré exportním úvěrovým agenturám povolovat financování uhelných projektů. Vlády si musí stanovit pevnou čtyřletou lhůtu pro ukončení subvencí do fosilních paliv a přesměrovat financování do oblastí, jako jsou projekty zelené infrastruktury a rozvojová pomoc.

Zadruhé, vlády musí jít příkladem. Letošní schůzky na vysoké úrovni v Addis Abebě a Paříži nabízejí příležitost vytvořit synergie mezi bojem proti změně klimatu a financováním rozvoje a infrastruktury. Dále by vlády měly pobídnout veřejné penzijní fondy, aby investovaly zodpovědně, zejména co se týče klimatu. Také by se mohlo udělat víc na podporu trhu se zelenými dluhopisy, včetně emise zelených státních dluhopisů.

Zatřetí, vlády musí vytvořit politický rámec, který podpoří rozvoj nízkouhlíkových investic. Je důležité uhlík zpoplatnit. Pomalý, ale jistý pokrok zemí na cestě k tomuto cíli je povzbudivý. Prozatím by vlády ve svých rozhodovacích procesech měly využívat stínové ceny uhlíku a uhlíkové diskontní sazby.

Kromě toho by vlády a regulatorní orgány měly zavést politiky zajišťující udržitelné chování finančního sektoru, mimo jiné požadovat výroční výkazy společností a investorů v oblasti životního prostředí, sociálních ohledů a firemního řízení a audity a rizikové modely ve vztahu k environmentálním rizikům. Je nutné systematicky rozšířit zvažování možnosti, že některá aktiva budou zbavena přízně.

Konečně, tvůrci politik by měli pomáhat rozvoji partnerství a nových nástrojů, které postrčí ekonomiky k nízkouhlíkovým alternativám. Rozvojové banky například mohou pomoci pákovým posílením investic soukromého sektoru. Nové instituce jako Asijská infrastrukturní investiční banka mají dokonce příležitost učinit udržitelnost stěžejní součástí svého mandátu.

Řídit přechod od ekonomiky opřené o fosilní paliva k ekonomice opřené o nízkoenergetické alternativy nebude snadné. Právě proto je nezbytné začít hned dnes. Je načase, aby si G7 uvědomila svou zodpovědnost a směrovala svět do udržitelné budoucnosti.

Caio Koch-Weser, člen Globální komise pro ekonomiku a klima, je místopředsedou správní rady Deutsche Bank.

Copyright: Project Syndicate, 2015.
www.project-syndicate.org


Čtěte více:

Květen jako měsíc rekordních fúzí a akvizic v USA
03.06.2015 6:00
Květen byl v USA měsícem rekordních transakcí. Fúze a akvizice v Ameri...
Zastavte odkup vlastních akcií, doporučuje Goldman Sachs
03.06.2015 11:24
Americké společnosti kotované na newyorské burze utrácejí v posledních...
ECB: QE musí být plně implementováno, ale k navyšování není důvod
03.06.2015 17:35
Evropská centrální banka ponechala úrokové sazby na jejich stávajících...
Zasedání OPEC ve Vídni: Vše, co potřebujete vědět
03.06.2015 15:24
Ve Vídni se tento pátek koná první zasedání OPEC po posledním listopad...

Váš názor
 • Mně se zase líbí ........
  04.06.2015 16:24

  jak se KKK zoufale snaží udržet nad vodou ten její kecyčlánek kde je ted' už sama a diskutuje sama se sebou. Nejhorší ale je že se začiná srát jinám a zamočuje jiná vlákna.
  Mn
 • A chodili lídři vůbec do zakladní školy?
  04.06.2015 16:06

  Klima na planetě se mění a měnilo neustále. I bez člověka. To je jako že vyhlásí boj proti zemské přitažlivosti a otáční planety kolem své osy. A s tím oteplování to je taky dobrá pitomost. Čím je tepleji tím míň je potřeba energie dodat. Když má voda 20 stupňů tak musí dodat energie aby měla 25. Když má 25 tak nemusím dodat vůbec nic. Tedy nevyprodukuje se žádná emise.
  Ford
 • Na svete je veselo
  04.06.2015 14:22

  http://strategie.e15.cz/zpravy/bruselu-pomuze-v-boji-s-propagandou-rusu-cesky-novinar-kalensky-1196421
  Mezernik
  • Ivan Mezerník
   04.06.2015 14:29

   Tobě evidentně ruská propaganda i v souvislosti nedávno vysílaným zkresleným ruským dokumentem o invazi do Československa v roce 1968 vyhovuje.
   VM
   • Heidrich Mezernik
    04.06.2015 14:39

    Kdepak, ja jen ze kazdy si vsimne ruske propagandy ale nikoho nezajima ceska propaganda proti chudakum nemcum z druhe svetove. Myho dedu ze sudet sproste vykopli a dodnes nedostal pozemky a statek zpet.
    Mezernik
    • Pepa Mezerník
     04.06.2015 14:42

     Jak ne. Zeman díky podpoře vyhnání a výhružkami vracení majetku vyhrál volby. o)
     Velkamedvědice
     • Re: Pepa Mezerník
      04.06.2015 16:31

      když jsou Češi tak blbý a uveří komunistům jako Zlyman jejich žvásty tak si ho zaslouží. Zdalipak taky zakáže vstup na hrad Putinovi za ty kecy o srpnu 68. Asi sotva. A kde je ta omluva za nenalezený článek o FP ? Nakonec udělá ministra školství mladýho Klauze. Moc bych se nedivil :o)).
      ...
Aktuální komentáře
22.09.2023
17:24Monetární politika v následujících letech - mezi mírně pod a mírně nad je velký rozdíl
17:01Wall Street roste a zelenat se před víkendem začíná i Evropa  
15:04Průzkum Reuters: V září ČNB sazbami nehne, ale do konce roku hlavní na 6,50 %  
14:50Ceny domů a bytů v Německu se ve čtvrtletí snížily nejvíce od roku 2000
13:10Než otevře Wall Street: Activision Blizzard, Palantir, Vertex Pharma  
12:49Perly týdne: Která aktiva jsou nastavena na tvrdé, měkké a na žádné přistání?
12:38Nová pokuta přes 9 miliard korun pro Intel. Evropská komise musela ustoupit verdiktu Soudního dvora
11:47Británie signalizovala, že schválí spojení firem Microsoft a Activision
11:02Podnikatelská aktivita v eurozóně v září dál klesá, tempo se ale zmírnilo
10:59Monopol Space X a nové firmy v odvětví uvažující jinak než stará škola
10:35Raiffeisenbank a.s.: Výplata dluhopisu ISIN XS2321749355
10:10Smíšená data z Evropy a stabilní pozice Bank of Japan. Dluhopisy mají dopoledne navrch  
9:46UNICAPITAL Invest III a.s.: Oznámení o výplatě výnosu dluhopisů
9:20Rozbřesk: Česko s inflací v titulcích. Stojí za ní spíše dražší služby než potraviny
8:55BoJ pokračuje v uvolněné politice, evropská cena zemního plynu po odvolání stávky v Austrálii klesá  
8:44Japonská centrální banka pokračuje v mimořádně uvolněné měnové politice
6:47Chavez: Umělá inteligence je v základu stále jen matematika, lidí bude stále třeba
21.09.2023
22:02Zámoří pokračovalo v propadu po jestřábím zasedání FEDu  
17:40Dvě valuační mezery a mimořádná síla současných příběhů na trhu
17:11Akcie se snaží najít pevnější půdu pod nohama, delší výnosy pokročily výš  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
JP - Jednání BoJ, základní sazba
8:00UK - Maloobchodní tržby vč. PHM, y/y
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - PMI v průmyslu