Květen byl v USA měsícem rekordních transakcí. Fúze a akvizice v Americe překonávaly předešlé vrcholy z doby technologické bubliny na přelomu tisíciletí nebo úvěrového rozmachu, který vedl ke globální finanční krizi v roce 2008.
Celková hodnota transakcí vázaných k americké aktivitě na poli fúzí a akvizic dosáhla v květnu tohoto roku 243 miliard dolarů. Pro srovnání, v květnu roku 2007 tato aktivita dosahovala 226 miliard dolarů a v lednu 2000 vystoupala na 213 miliard dolarů. Letošní květen tak překonal veškeré předchozí historické hodnoty.
Současná horečka na trhu fúzí a akvizic v USA je dorazem levných úvěrů a býčích nálad, ty společně pohání transakční boom obřích rozměrů, který byl naposledy k vidění právě před posledními dvěma velkými krachy na akciových trzích. Největšími transakcemi, které minulý měsíc dopomohly trhu fúzí a akvizic k rekordním hodnotám byla akvizice kabelových společností Time Cable a Bright House společností Charter Communications za 90 miliard dolarů nebo Avago, které převzalo za 37 miliard dolarů v největší technologické transakci od dotcom bubliny přelomu tisíciletí.
Rekordní rok 2015
Rok 2015 by měl podle očekávání bankéřů i právníků být tím rekordním rokem a to nejen z důvodu momentální makroekonomické situace. Ředitelé společností jsou pod tlakem rozšiřovat byznys a transakce v podobě fúzí a akvizic jsou tou nejsnazší a nejrychlejší cestou k dosažení růstu.
Ceny na poli fúzí akvizic se stoupající akviziční horečkou sice raketově stoupají, na druhou stranu akciové trhy transakčně poháněné expanze do značné míry odměňují. Transakční boom přišel v době, kdy si americké společnosti hromadně půjčují. Finančníci si tak zajišťují levné, dlouhodobější financování před případným zvyšováním úrokových sazeb americkým Fedem později v tomto roce.
Průměrný výnos z firemních dluhopisů v USA se od roku 2007 snížil o polovinu na zhruba 3 %. Za poslední čtyři měsíce přitom americké firmy vydaly každý měsíc dluhopisy za více než 100 miliard dolarů. Jedná se tak o zdaleka nejdelší období, kdy překročilo vydávání korporátních dluhopisů tuto hodnotu a podle předpovědí Merrill Lynch bude tento trend pokračovat již pátý měsíc v řadě i v červnu.
Předkrizové úvěrové struktury jsou zpět
Návrat transakcí obřích rozměrů, financovaných bankovní hotovostí je tak zábleskem naděje z hlediska výnosů. Akvizice byly povětšinou financovány akciemi, hotovostními rezervami a skrze dluhopisové trhy. Vrací se však i některé úvěrové struktury z období před finanční krizí. Podle dat Dealogic se počet vydaných CLO (collateralised loan obligations), neboli úvěrově zajištěných závazků, což jsou balíky úvěrů poskytnutých slabě hodnoceným společnostem, které jsou poté po částech odprodávány investorům, v loňském roce téměř zdvojnásobil na 99,3 miliardy dolarů. I když je to podstatně méně než před finanční krizí v letech 2006 až 2007, i znovuzrození tohoto trhu pomohlo nastartovat oživující trh fúzí a akvizic.
Plány Fedu na zvýšení úrokových sazeb by samozřejmě mohly poznamenat plány korporátních transakcí. Ať tak či onak, většina analytiků a peněžních správců předpokládá, že transakční šílenství bude pokračovat a to i za předpokladu stahování měnové politiky a to díky poptávce po investicích s fixním výnosem. I kdyby došlo ke zvýšení krátkodobých úrokových sazeb, dlouhodobé výnosy zůstanou pravděpodobně v následujícím roce nebo dvou více ukotvené.
Zdroj: FT