ČR
Pražská burza v první obchodní seanci nového měsíce rostla, index PX na prázdninových objemech získal 0,9 %.
Elektrárenská společnost v úvodu obchodování propadla až na 589,10 Kč, úrovně kolem 590 Kč nicméně probudily kupce a nakonec titul pondělí uzavřel o 0,1 % výše na ceně 597,60 Kč.
Finančnímu sektoru se, byť na minimálních objemech, dařilo – bank přidala 2,2 % na 751,70 Kč, rostla o 1,4 % na 5593 Kč a pojišťovna získala 0,4 % na 74,50 Kč.
Defenzivní tituly naopak týden zahájily v červeném teritoriu – klesnul o 0,9 % na 811 Kč a Tabák odepsal 0,2 % na 10700 Kč.
Telekomunikace O2 získala 1,2 % na 145,30 Kč, nedařilo se naopak CETINu, který klesnul o 0,9 % na 171,30 Kč.
Mediální skupina získala solidních 3,3 % na 58,75 Kč, nevýrazně beze změny obchodoval , který pondělí uzavřel přikován na 183,30 Kč.
Evropa
Evropské akciové trhy uzavřely první seanci nového týdne v zelených číslech, když posílily přibližně o půl procenta. Pozitivně investory naladila hned v úvodu makrodata, přičemž index nákupních manažerů PMI v průmyslu překonal odhady jak v Německu, tak celé eurozóně. Odpoledne pak byla reportována čísla ve Spojených státech, kde index ISM v průmyslu naopak poklesl v červenci z 53,5 b. na 52,7 b.
Dařilo se zejména sektoru Food & Beverage, což je zásluhou pivovarnické skupiny . Její akcie přidaly 5,5 % poté, co tržby za první pololetí překonaly odhady analytiků a firma potvrdila výhled pro letošní rok. Nahoru tak šly i další pivovary, kdy SabMiller zpevnil o 2,6 % a Anheuser-Busch o 2,2 %.
Vylepšené doporučení podpořilo výrobce letadel Airbus, jehož akcie přidaly díky kroku analytiků 1,7 %.
Spolu s poklesem cen komodit zamířil naopak dolů sektor základních materiálů, který odepsal téměř dvě procenta. tak ztratil 4,1 %, 3,8 % a například 3,6 %.
Celoevropský Euro Stoxx 50 posílil o 0,9 %, francouzský CAC 40 o 0,7 %, německý DAX o 1,1 %, když pouze britský FTSE odepsal 0,3 %.
USA
Americké trhy začaly druhý prázdninový měsíc poklesem, za kterým stála špatná makrodata z průmyslové výroby, klesající ropa a korigující Apple. Včerejší sérii indexů nákupních manažerů načala Čína, kde revize PMI směrem hlouběji pod 50 přispěla k negativní náladě na asijských trzích. Následovala eurozóna, kde naopak došlo k revizi směrem vzhůru. Obdobný americký index ISM překvapivě klesl, ale detaily zprávy si podle nás nezaslouží negativní hodnocení. Vedle toho vyšly americké údaje o osobních příjmech a výdajích, které jsou kvůli revizím mírně horší.
Hlavní americký index S&P 500 tak skončil na 2098 bodech slabší o -0,3 %. Nejstarší, cenově vážený index Dow Jones Industrial Average oslabil o -0,5 % na závěrečných 17589 bodů. Technologický index NASDAQ Composite odepsal -0,3 % a jeho závěrečná kotace se zastavila na 5115 bodech.
Špatná data z čínského průmyslu byla dalším pomyslným hřebíčkem do rakve ceny ropy WTI, která zakončila pondělní obchodování na 45,35 USD za jeden barel, slabší o 3,76 %. Další logický test čeká až u květnového minima na 42 USD.
Asie
Asijské trhy dnes obchodovaly smíšeně, investoři totiž očekávali klíčová rozhodnutí významných centrálních bank v regionu. Indická centrální banka nakonec dle očekávání analytiků ponechala referenční úrokovou sazbu na 7,25 procentech. Australská centrální banka ponechala hotovostní sazbu beze změny na rekordně nízké úrovni 2 procenta, australská měna v reakci na toto rozhodnutí posílila proti americkému dolaru.
Náladu v Asii ovlivnil i negativní sentiment na amerických akciových trzích, které včera uzavřely níže poté, co akcie energetických společností stáhla dolů klesající cena ropy.
Hlavní čínský akciový index Shanghai Composite po včerejším poklesu o více než procento dnes připisoval více než 3 procenta. Čínské akcie pravděpodobně povzbudil krok vládních orgánů, které zintenzivnily tvrdý zákrok proti krátkým prodejům akcií. Dle informací médií obě hlavní čínské akciové burzy odhalily nová pravidla, která ještě ztíží spekulantům možnost sbírat zisky na bezi hodinových výkyvů v cenách akcií.