Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čínské tlaky a nemožná akciová dvojice

Čínské tlaky a nemožná akciová dvojice

04.09.2015 18:07

Známý vtip o ekonomech říká, že pokud se deseti z nich zeptáme na tu samou otázku, dostaneme deset různých odpovědí a jedenáct odpovědí v případě, že jedním z ekonomů je Keynes. Ten vtip je v určitém smyslu pravdivý a zároveň ekonomům trochu křivdí, protože nepracují s jednoduchými mechanickými systémy, ale systémy těžko uchopitelnými a predikovatelnými. Polarizace názorů je dnes vysoká i v případě Číny, která se stále nalézá stále v popředí naší pozornosti. Před časem jsem tu psal tom, že i v této zemi se snaží o vytvoření obdoby Greenspanovy akciové opce, centrální bance PBoC se to ale ani zdaleka nedaří. Jak je na tom ale čínská monetární politika celkově? Odpověď není černobílá a může i překvapit.

Akciová dobrodružství


První graf přehledně ukazuje chování čínského akciového trhu spolu s chování čínské vlády, respektive centrální banky. Akciová rally nabrala na obrátkách na konci roku 2014, kdy došlo ke snížení sazeb o 25 bps. Když se po dvou měsících vyčerpala, přišlo snížení sazeb o 50 bps. Nastal pouze vlažný obrat, takže v březnu přišlo další snížení sazeb o 25 bps a verbální podpora trhu. Pak se vše vydalo prudce vzhůru, přesto ale přišlo ještě snížení sazeb o 100 bps a pak o dalších 25 bps. Po obratu trhu na počátku léta pak v rámci „záchranných prací“ přišla další snižování:

s1

Celé to tedy zrovna nevyznívá jako obrázek monetární zdrženlivosti. Bylo by ale příliš zkratkovité zarámovat výše uvedené do úvah o celkově nezodpovědné monetární stimulaci, nafukování bublin, apod.

Obrázek mnoha odstínů a barev

Je řada způsobů jak hodnotit (přílišnou) uvolněnost, či utaženost monetární politiky. Víme to dobře z vývoje v USA i v eurozóně a konec konců nemusíme chodit ani tak daleko a můžeme zůstat doma (viz třeba „Vladimír Tomšík (ČNB): Uvolněnou měnovou politiku nadále potřebujeme jako sůl“). Jeden z pohledů na míru uvolnění monetárních, respektive celkových finančních podmínek v dané zemi je porovnání sazeb s nominálním růstem ekonomiky: Čím níže jsou sazby relativně k růstu, tím více je prostředí stimulační a naopak. V USA je z tohoto pohledu prostředí už řadu let poměrně dost stimulační, v eurozóně byla donedávna situace spíše opačná. Vývoj v Čína je shrnut v druhém obrázku:

aaa1


Rozdíly mezi nominálním růstem a výší sazeb byly v čínské ekonomice v předkrizových letech a v letech 2010 – 2012 pozitivní a obrovské. Sazby byly ve srovnání s růstem na velmi nízkých úrovních a zde nehovoříme pouze o cyklickém jevu, ale celém nastavení starého ekonomického modelu. Ten stál (a bohužel do značné míry stále stojí) na investicích a potažmo i na transferu bohatství od domácností k firmám. Tento transfer pak probíhal i přes ony velmi nízké sazby, které odrážely celkově nízký náklad kapitálu (plus pro firmy a investice), ale také nízké úročení úspor čínských domácností (mínus pro lid a spotřebu).

Po roce 2012 se ale podmínky začaly prudce měnit (viz graf) a přestože v letošním roce došlo k několika snížením sazeb, mezera mezi růstem a sazbami se nadále rychle uzavírá. To znamená, že celkové monetární, respektive finanční prostředí se stává mnohem méně stimulační. V kontextu předchozího vývoje bychom možná mohli dokonce hovořit i o finanční restrikci. A z prvního obrázku právem zavánějícího nafukování akciových bublin je najednou obrázek mnohem více odstínů a barev.


Procházka po ostří nože


Fed a dokonce i ECB to mají ve srovnání s PBoC podstatně jednoduší. Strukturální problémy americké ekonomiky jsou piknikem ve srovnání s těmito problémy v eurozóně. A čínský boj s pastí středních příjmů a neochotou komunistických „elit“ vypustit si svůj vlastní rybník je podle mne zase o několik řádů jinde než „detaily“ typu nefungující monetární unie v Evropě. Jak ukazuje výše uvedené, je tak hodně složité nějak plošně hodnotit to, jaká je vlastně politika PBoC.

Na jedné straně se PBoC pouští do hodně velkých dobrodružství na akciových trzích, na straně druhé drží penězovod relativně utažený. PBoC kráčí po ostří nože a nejsem si jist, zda je její optimalizační úloha vůbec řešitelná. Je to patrné na stále více se projevující „nemožné trojici“ (viz „Nemožná trojice platí i pro Čínu, dolarový blok musel povolit“). A také na nemožné akciové „dvojici“. Tedy na tom, že nelze zároveň pumpovat trh nahoru a zároveň se snažit ochlazovat jiné přehřívající se sektory v ekonomice. Podobně jako u přechodu od investic ke spotřebě jde o to provést celou transformaci s co nejmenšími ztrátami. O malých ztrátách si ale mohou někteří čínští akcioví investoři mohou už jen nechat zdát. Jak je na tom asi dnes ten džentlmen, jehož fotku jsem zde před časem ukazoval jako významný indikátor bublinovatelnosti čínského trhu?

aa3


Čtěte více:

Americká data přinesla hlavně rozpaky, dolar končí týden s částečnými úspěchy
04.09.2015 17:37
Čekání na čísla z amerického trhu práce bylo nervózní a rizikovým akti...
Evropa zakončila týden v červeném; Lufthansa přidává +5 %
04.09.2015 17:39
Evropské akciové trhy zakončily poslední seanci týdne v záporném terit...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
17.07.2025
17:23Traders Talk: Trhy se třesou s Powellovou židlí, volatilita nahrává bankám a ASML jako skrytá šance
17:14Vítězí obrana, prohrávají zemědělci a příroda, hodnotí rozpočet EU server Politico
16:27Uber a Lucid spojují síly, chtějí zaplavit svět autonomními taxíky. Akcie automobilky prudce rostou
16:11Když si soused dá k obědu kuře a vy nic…
15:36Pepsi (+6 %) potěšila a akcie postupně dohání letošní ztráty  
14:56ČEZ a Rolls-Royce SMR začnou připravovat první modulární reaktor v Česku
14:16Firmě PepsiCo ve čtvrtletí klesl zisk o 59 procent, tržby se ale mírně zvýšily
13:17Blíží se další raketový růst? Co od výsledků Netflixu očekávat
11:55Eurostat: Inflace v EU v červnu zrychlila na 2,3 procenta, v ČR na 2,8 procenta
11:52Kryptotýden pokračuje: Trump chce z USA kryptoměnovou velmoc. Digitální dolar ale odmítá
11:04Trump zvyšuje tlak na Fed a zvedá hrozbu pro dolar. Včerejšek byl další test  
10:39TSMC: dvouciferný růst zisku pátý kvartál v řadě a silný výhled na třetí čtvrtletí
10:18Volvo předčilo očekávaní, v Americe mění strategii. Akcie poskočily o 10 %
9:12Rozbřesk: Jaké Trumpově celní sazbě čelí Česko? A proč je na tom Slovensko nejhůře?
8:53Trump se blíží dohodě s EU, Německo odmítlo rozpočet EU a Coca-Cola přejde na třtinový cukr  
6:16Jsou namístě mírnější odhady přínosů umělé inteligence?
16.07.2025
22:00Wall Street si přes Trumpovo zastrašování Powella připsala další zisky  
18:23Jsou americké akcie drahé, nebo jen nad svým valuačním standardem? To mohou být dvě rozdílné věci
16:55Evropská komise chce výrazně zvýšit sedmiletý rozpočet: z 1,2 na dva biliony eur
16:53Wall Street balancuje kolem včerejšího závěru po slušných datech, výsledcích a varování z technologického sektoru  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Abbott Laboratories (06/25 Q2, Bef-mkt)
General Electric Co (06/25 Q2, Bef-mkt)
Novartis AG (06/25 Q2, Bef-mkt)
PepsiCo Inc (06/25 Q2, Bef-mkt)
US Bancorp (06/25 Q2, Bef-mkt)
6:30Nordea Bank Abp (06/25 Q2)
7:00ABB Ltd (06/25 Q2)
7:00EQT AB (03/25 Q1)
7:00Volvo Car AB (06/25 Q2)
7:20Volvo AB (06/25 Q2)
7:30Evolution AB (06/25 Q2)
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
22:00Interactive Brokers Group Inc (06/25 Q2)
22:01Netflix Inc (06/25 Q2)