Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
O euru se nakonec bude rozhodovat v Praze, Varšavě a Budapešti

O euru se nakonec bude rozhodovat v Praze, Varšavě a Budapešti

17.09.2015 11:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Zdá se, že tomu je jen pár dní, kdy utichla poslední řecká krize, a už je zaděláno na další. Na 20. září jsou totiž v Řecku naplánovány volby, žádný jasný vítěz patrný není a je tak pravděpodobné, že celý cirkus začne znovu. Nebylo by překvapivé, kdyby investoři na celé Řecko radši zapomněli a věnovali se místo něj tomu, kolik budou zákazníci ochotni platit za Apple Pencil. Jsou tu ale volby, které mohou skutečně rozhodovat o budoucnosti eurozóny. Nekonají se v Řecku, ale v Polsku. Pravděpodobným vítězem je strana Právo a spravedlnost, která by učinila kroky, které by v podstatě znemožnily přijetí eura Polskem. Řecko bylo vždy příliš malé a chaotické na to, aby ohrozilo společnou měnu. Pokud se k euru ale otočí zády Polsko a další ekonomiky s vysokým potenciálem z regionu střední a východní Evropy, půjde o mnohem vážnější ránu.

V Řecku žije pouze 11 milionů lidí, jeho HDP představuje asi 2 % celkového produktu eurozóny. Jeden rok slušného růstu eurozóny by tak z hlediska přírůstku HDP nahradil celou řeckou ekonomiku. Realita je tedy taková, že kdyby tato země z eurozóny nakonec odešla, nešlo by o nic přelomového. Opak ale platí o vývoji v Polsku. Když euro vzniklo, předpokládalo se, že každý člen EU jej nakonec přijme jako svou měnu. Výjimkou byla Velká Británie a Dánsko, ale země střední a východní Evropy jsou z technického hlediska povinny euro nakonec přijmout. Slovensko a Slovinsko už tak učinily, u větších zemí je ale situace složitější. Celková populace Polska, Maďarska a České republiky je na stejné úrovni jako populace Velké Británie či Francie. Jejich rozhodnutí už má tedy jinou váhu.

V čele strany Právo a spravedlnost stojí Andrzej Duda, který je pro euro nadšen asi stejně jako Nigel Farage. Nedávno například uvedl, že pokud by se mělo v Polsku o přijetí společné měny uvažovat, musí proběhnout referendum. A pravděpodobnost kladného výsledku podobného referenda je velmi nízká – společná měna se obvykle zavádí na základě politických rozhodnutí. Můžeme tedy předpokládat, že za vlády Práva a spravedlnosti Polsko euro nepřijme. Nadšená pro něj není ani Česká republika, kde poslední průzkum veřejného mínění ukázal, že 70 % populace s tímto krokem nesouhlasí. A v Maďarsku je to z pohledu přijetí eura ještě horší.

Kvůli krizi v eurozóně a problémům v Číně můžeme lehce přehlédnout, jak dobře se vede zemím středním a východní Evropy. Nejde o žádné sprintery, dopředu se pohybují relativně pomalu, ale je to pohyb soustavný. Maďarská ekonomika minulý rok rostla o 3,6 %, letos by tomu mělo být podobně. Tempo růstu České republiky převyšuje 3 %, Polsko letos roste o 3,2 % a představuje jedinou evropskou ekonomiku, která prošla finanční krizí bez pádu do recese. Bruegel Institute nedávno uvedl, že lidé ve Varšavě a Praze jsou dnes bohatší než obyvatelé Vídně, Říma, Lisabonu či Madridu. Zejména Polsko se stále více stává ekonomickou velmocí Evropy a v tuto chvíli už jeho význam odpovídá Španělsku. Jestliže to takhle půjde dál, bude důležitější než Itálie a nakonec možná i Francie.

S měnami je to podobné jako s firmami. Buď expandují, nebo se zmenšují. Euro bylo vytvořeno jako protiváha dolaru a mělo se stát dominantní silou na kapitálových trzích. Pokud od něj odpadnou malé a nevýznamné ekonomiky, nemá to většího významu. Když se ale o něj přestanou zajímat velké a rostoucí země, jde o něco jiného.

Autorem je Matthew Lynn.

Zdroj: The Telegraph



Váš názor
  • Polsko
    17.09.2015 21:09

    "Polsko letos roste o 3,2 % a představuje jedinou evropskou ekonomiku, která prošla finanční krizí bez pádu do recese" Nojo, jenže oni neměli vládu rozpočtové odpovědnosti :-D
    sgt.Mike
    • Re: Polsko
      19.09.2015 14:32

      Polsko je zemědělská země. Lidi můžou kvůli krizi odložit nákup auta, ale neodloží nákup brambor.
      Hans
    • Re: Polsko
      18.09.2015 13:39

      Zase s velkou nezaměstnaností a to ještě statisíce ne-li miliony poláku uteklo do ciziny.
      Ford
  • Eurostat
    17.09.2015 11:44

    uvádí za rok 2014 nominální HDP Španělska 1 058 mld €, HDP Polska 414 mld €, podle stejného Eurostatu dosahuje HDP Polska v PPP 60% španělského. Ještě chvíli potrvá, než bude Polsko mít ekonomiku velikosti Španělska.
    Vlado
    • Re: Eurostat
      17.09.2015 11:56

      Jáj, možno to bude o chvílu, lebo keď sa odtrhne Katalánsko ...
      Šaňo
Aktuální komentáře
26.07.2024
22:00Optimistický závěr týdne  
17:33Fungovalo to dobře a pak najednou vůbec
16:54Akcie se zvedají, ale namísto návratu technologií probíhá rotace do tradiční ekonomiky  
15:59EU oficiálně zahájila řízení se sedmi členskými státy kvůli vysokým deficitům
15:47Rozkol mezi top techy a zbytkem trhu nebyl stabilní. Probíhá hledání nové rovnováhy, soudí exmanažerka Goldman Sachs
13:58Perly týdne: Korekce ano, medvědí trh ne
12:25Jakub Blaha: Automobilky mají za sebou katastrofický týden  
11:50Sabotáže ve Francii na prahu olympijských her: Koordinované žhářské útoky zasáhly železnici
11:46Jak se postavit k technologiím při nynějších korekcích na trhu? Neutíkala bych plošně od velkých i vybírala mezi menšími, říká Rebecca Patterson
11:43Mercedes po poklesu potávky po elektromobilů a slabých prodejích v Číně snižuje výhled
10:46Evropa zvedá hlavu, poté co se to Wall Street nepodařilo  
9:25Rozbřesk: Americká ekonomika odmítá zahájit přistávací manévr
8:51Evropské indexy zahájí smíšeně, Mercedes snížil odhad ziskové marže  
6:24Investiční nápady na akciové i sektorové sázky podle portfolio manažera
25.07.2024
17:54Ekonomům predikce recesí moc nejdou. Co k ní nyní říkají trhy vládních a korporátních dluhopisů?
17:06Evropa v červeném, Amerika bojuje za zlepšení. Data tlumí dopad výsledků  
16:11IBM se vzepřela výprodeji technologií a po výsledcích roste  
15:31Tomáš Vlk: Ekonomika USA rostla v 2Q překvapivě rychle díky spotřebitelům  
15:12Tempo růstu americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí zrychlilo na 2,8 procenta
14:07Zisk Harley-Davidson díky poptávce po dražších motocyklech vzrostl o 23 pct.

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data