V brzkých ranních hodinách dnes byla zveřejněna data o cenovém vývoji v Číně a to jak na úrovni spotřebitelských, tak výrobních cen.
Index spotřebitelských cen (CPI) v září meziročně povyrostl o 1,6 %, což je o 0,2 p.b. méně, než kolik odhadoval trh (agentura BBG). Současně se jedná o desinflační pohyb oproti srpnu, kdy čínská inflace dosahovala dvou procent.

Pomalejší růst cen má na svědomí především zlevnění spotřebního zboží, konkrétně potravin. Ceny služeb se v září snížily pouze kosmeticky (-0,1 p.b. na 2,1 % y/y), levnější byly rekreace a výdaje na vzdělávání, poplatky za ubytování pak rostly stejně jako v srpnu 0,8procentním tempem. Již více než půl roku klesají ceny dopravy a nákladů na telekomunikace a ani září (-2,1 % y/y) žádnou změnu nepřineslo. Mírné zdražení registrujeme u léků a zdravotnických pomůcek, ostatní kategorie zboží a služeb nezaznamenaly oproti srpnu výraznější pohyb. Z dnešních cenových statistik též vyplývá, že o něco rychleji, přesněji o 0,1 procentního bodu, se zvyšovaly ceny ve městech oproti čínskému venkovu. V obou případech však došlo ve srovnání se srpnem k desinflaci.
Na meziměsíční bázi se spotřebitelská inflace zvýšila o jednu desetinu, oproti půlprocentnímu srpnovému růstu.
Na úrovni výrobní inflace se žádné překvapení v září nekonalo. Index cen výrobců (PPI), v souladu s konsensem, poklesl o 5,9 procenta, tedy stejně jako v srpnu. Čínská výrobní deflace již trvá rekordních 43 měsíců v řadě a odkazuje na pokračující nadbytek kapacit a slabou globální poptávku. Dalším důvodem padajících cen jsou též levnější komodity.
Pokračující pokles výrobních cen negativně dopadá do ziskových marží průmyslových výrobců a naznačuje, že zářiová průmyslová výroba (data budou zveřejněna příští týden v pondělí) budou slabá.
Dnešní data ukazují, že spotřebitelskou inflaci drží nad vodou hlavně sektor služeb, avšak i zde pozorujeme zpomalení, které odkazuje na slabou domácí poptávku. Včera vyšla data o čínském zahraničním obchodu za září a také ta poukázala na zhoršující se kondici čínských spotřebitelů, když došlo k propadu importu (v dolarovém vyjádření) o více než pětinu.
Ceny v průmyslu zůstávají v deflační zóně a z Číny se stává „dvourychlostní“ ekonomika rozdělená na sektor služeb a zpomalující průmysl (vývoj cen pak odráží fundament v jednotlivých odvětvích národního hospodářství).
Zářiová cenová statistika nabízí další prostor čínské centrální bance pro uvolnění měnových podmínek. Spotřebitelská inflace je stále vzdálená 3procentnímu cíli pro letošní rok, průmysl zůstává uzamčen ve spirále cenových poklesů, což by mohlo PBOC přimět ke snížení úroků do konce letošního roku (čínská měnová autorita letos snížila sazby již 5x).