Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Americký regulátor chce přístup k „svatému grálu“ algotradingu - ke zdrojovým kódům

Americký regulátor chce přístup k „svatému grálu“ algotradingu - ke zdrojovým kódům

02.12.2015 16:35
Autor: Pavel Petr, Patria Online

Od doby co pro obchodování stačil telefon a noviny nebo rádio uplynula dlouhá doba. Na trzích s futures kontrakty se zejména na americkém trhu začíná prosazovat agresivní algoritmické obchodování často kombinované ještě s vysokofrekvenčním.

Nedávný návrh amerického regulátora CFTC, dokument s 521 stránkami známý pod zkratkou “Reg AT”, chce po více jak desetileté explozi automatizovaného obchodování srovnat skóre a dát obchodování strojů na vysokorychlostních linkách určitý řád. Tomu se patrně nebrání ani samotní obchodníci, kteří by i snad sami uvítali trochu více jasných pravidel.

Podle statistických dat CFCT proteče přes systémy algo traderů kolem 95 % všech futures obchodů na všech burzách, které futures obchodují. Tudíž není příliš sporu o tom, že klasické manuální obchodování je v těžké defenzivně. Dokonce burza CME Group v únoru tohoto roku oznámila svůj záměr omezit počet klasických obchodních parketů pro futures na své burze. Což jasný trend kam se obchodování ubírá jen podtrhuje.

Podle údajů Financial Times je kontroverzní na celém návrhu hlavně to, že regulátor by měl dostat přístup přímo ke svatému grálu nebo esenci úspěchu jednotlivých firem - ke zdrojovému kódu samotného algoritmu.

Pokud se podíváme do světa, není regulace tohoto tradingu ničím výjimečným. V Evropě musí všechny registrované firmy udržovat všechny zdrojové kódy a nastavení v archivu po dobu pěti let.

Regulátor chce čelit případný rizikům, které z chyb automatických systémů můžou vzejít. To samozřejmě nebylo investorskou obcí přehlédnuto. Podle návrhu by měl být zdrojový kód přístupný volně pro kontrolu regulátorovi.

Tato část nově navrhované regulace je asi nejkontroverznější. Obchodníci se začali okamžitě ptát, jak bude zajištěna bezpečnost. Řada z nich měla v živé paměti excesy regulátora CFTC - například když Bernie Sanders, americký senátor, v roce 2011 zveřejnil tajné dokumenty CFTC, které jasně identifikovaly obchodníky s velkými pozicemi na ropě a plynu.

V roce 2012 CME Group obvinila ekonoma CFTC, že publikoval reporty, které ukázaly čisté pozice některých zákazníků burzy. V poslední době také došlo ke skandálnímu průniku čínských hackerů do systému CFTC, kde ukradli data zaměstnanců úřadu.

Navíc se obchodnící ptají, jak moc jsou data u CFTC tedy v bezpečí, jak zaručí, že nějaký zaměstnanec, který bude kontrolovat kód a očividně tedy bude mít dostatek znalostí na to, aby ho byl schopen kontrolovat nezneužil možnosti sám ho použít pro své účely nebo ho neprodal jiné konkurenční firmě.

Některé firmy údajně pro vývoj kódu používají známý server GitHub. GitHub je pomůcka pro programátory a vývojáře, aby dokázali udržet vývoj kódu na jednom místě a hlavně měli pořádek ve vývojových verzích s různými úpravami zanesenými do kódu. GitHub oznámil, že soukromá data v soukromých repositářích nezpřístupňuje, pokud nedostane příkaz od úřadů.

Na druhou stranu pohled CFCT, že by měly být trhy s algotradingem regulovány, protože jsme měli možnost již vidět, jak se negativně mohou projevit chyby algoritmů na zdraví společností, zdá být oprávněný.

Zažili jsme již několik situací, které byly extrémní, protože algoritmus udělal chybu nebo narazil na neznámou situaci a udělal neočekávanou věc.

Například u Knight Capital se stalo, že stroj firmu postavil do obrovské nechtěné pozice a tak se jedna z velkých wallstreetských firem dostala do křížku s Goldman Sachs, jakožto predátora, který ucítil závan snadných peněz. Objem transakce provedené společností byl 200 milionů dolarů. Samozřejmě jako vítěz z celého průšvihu dokázala těžit banka Goldman Sachs.

Jedna ze statistických společností pak uvedla, že na některých opčních kontraktech byly vidět několika set násobné objemy obchodování než za běžného stavu za celý den.

Problémy nebyly jen na amerických burzách. Například broker Evenbright Securities působící v Číně kvůli chybě v kódu byl náhle long na shanghaiském trhu v objemu blížícím se téměř 4 mld. dolarů.

Naštěstí se zatím jedná o návrh nové regulace a k němu je ještě 90 denní prostor uvést svoje připomínky nebo námitky. Což se jistě stane.

Zdroj: FT, Bloomberg, U.S. Commodity Futures Trading Commission


Čtěte více:

Christine Lagardeová pro Project Syndicate: Správná cena za ochranu klimatu
02.12.2015 14:00
Až se v tomto týdnu sejdou v Paříži světoví lídři na Konferenci OSN o ...
Mark Zuckerberg a jeho žena Priscilla Chan prodají až 99procentní podíl ve Facebooku
02.12.2015 11:50
Mark Zuckerberg, zakladatel Facebooku a jeho žena Priscilla Chan, kter...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
08.05.2025
8:45Trump chce zrušit omezení na vývoz čipů. Oznámí dnes obchodní dohodu s Velkou Británií?
07.05.2025
22:04Jan Čermák: Fed se drží oblíbené mantry “počkáme a uvidíme”
22:01Wall Street: Jízda na horské dráze s dobrým koncem  
20:00Fed ponechává sazby beze změny. Riziko vyšší nezaměstnanosti i inflace roste
18:10Falešné signály předraženosti trhu
16:58Wall Street před Fedem roste, zatímco Evropa většinou zůstává v červeném  
16:38Jan Bureš: ČNB podle očekávání snížila sazby o 25bps, další kroky budou “velmi opatrné”
16:23Pozvánka na setkání s analytikem a makléřem Patrie v pondělí 12. 5. v Bratislavě
14:59Jakub Blaha k Uberu: Tržby mírně pod očekáváním kvůli pomalejšímu růstu jízd, výhled na druhé čtvrtletí vypadá naopak pozitivně  
14:38ČNB snížila úrokové sazby. Jak vidí ekonomiku nová prognóza?
13:51Branislav Soták k AMD: Přes výhled zamlžený sankcemi zůstáváme pozitivní  
12:31RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
11:33Jakub Blaha k Novo Nordisk: Roste i přes snížený výhled a očekává silnější druhou polovinu roku  
11:16Evropa obchoduje smíšeně i přes nadějné politické zprávy. ČNB sníží sazby, večer se do hry vloží Fed  
11:00Průmysl v březnu meziročně vzrostl o 1,4 %, stavebnictví stouplo o 12,1 %
10:58Šéf ČEZ Beneš: Nabídku EDF bychom nikdy nepodepsali, nebyla výhodná. Škody půjdou do stamilionů
9:12Gen představil rekordní výsledky a očekává další růst příjmů
9:01Rozbřesk: ČNB dnes zřejmě sníží sazby na 3,50 %, komentář však zůstane jestřábí
8:52Evropské trhy budou v úvodu mírně ztrácet, ekonomickým tématem dne, zda ČNB sníží sazby a rozhodnutí Fedu  
6:29Vláda (ne)hospodařící jako rodina a americké snahy o snížení obchodních deficitů

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslová výroba, m/m
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.