Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Evropský maloobchod v říjnu zpomalil

Evropský maloobchod v říjnu zpomalil

03.12.2015 11:11, aktualizováno: 3.12. 11:53
Autor: Michal Putna, Patria Online

Aktualizováno

Dnešní data o tržbách maloobchodníků v eurozóně za říjen zklamala, oproti předchozímu měsíci došlo k 0,1procentnímu poklesu, přičemž trh čekal 0,2procentní růst. Údaje ze září zůstaly bez revize na hodnotě -0,1 %. Meziroční srovnání také nedopadlo dobře. Oproti stejnému období před rokem tržby narostly o 2,5 %, což je zpomalení ze zářiových 2,9 % a současně méně než trhem očekávaných 2,6 %.

malll

Na meziměsíční bázi se tržby dostávají do záporného teritoria potřetí v letošním roce, hlavně kvůli pokračujícímu poklesu v segmentu potravin a tabákových výrobků. Nižší tržby hlásí proti září také prodejci pohonných hmot, kteří však meziročně utržili o 3,1 procenta více. Meziroční srovnání pak ukazuje na pomalejší růst tržeb u potravin i ostatního (nepotravinářského) zboží.

Velmi dobrý výsledek přináší Španělsko a Francie, kde maloobchod dokázal navýšit už tak solidní tempo růstu y/y na 5,9 % resp. 4,0 %. V Německu došlo ke zpomalení na 2,1 % (-1,3 p.b. proti září) a nejhorší výsledek zaznamenalo Lucembursko s y/y poklesem tržeb o 8,2 %. Údaje za Českou republiku nebyly v první zprávě zveřejněny.

Na úrovni EU28 se tržby maloobchodníků zvýšily y/y o 3,1 % a také zde došlo ke zhoršení oproti září, kdy tržby rostly 3,7% tempem (m/m maloobchod stagnoval po 0,3% zářiovém růstu).

Říjen přináší zpomalení nákupního apetitu, avšak nejedná se o žádný výrazný pokles. Na meziroční bázi roste i nadále maloobchod solidním tempem, vyšší tržby navíc hlásí všechny jádrové země eurozóny, ve Španělsku a Francii došlo dokonce ke zrychlení. Evropští spotřebitelé své nákupy v říjnu nikterak výrazně neomezili a předvánoční nákupní sezóna by měla maloobchodníkům slabší měsíc kompenzovat. Euro nechávají data bez výraznější reakce, společná evropská měna čeká na odpolední zasedání ECB, které bude pro její kurz zásadní.

 


Čtěte více:

Progresivní dividendu udržíme, řekl František Řezáč, CEO Pegas Nonwovens, exkluzivně Patrii Online
03.12.2015 11:00
Rok 2016 má být pro Pegas Nonwovens podle Františka Řezáče, generální...
InBev prodá některé evropské značky SABMilleru
03.12.2015 10:56
Světová pivovarnická jednička Anheuser-Busch InBev zvažuje, že po plán...
Evropa si připisuje zisky, v čele automobilky
03.12.2015 11:05
Evropské akciové trhy od počátku dnešního obchodování rostou a aktuáln...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
07.12.2025
9:29Víkendář: Má Čína rozumnější přístup k AI než Spojené státy?
06.12.2025
9:27Víkendář: Krugman o americké ekonomice, demokracii a investicích do AI
05.12.2025
22:02Akciové indexy rostou směrem k novým maximům  
17:11Nejdůležitější cena na globálních trzích v příštím roce
17:06Spotřebitelská důvěra v USA v listopadu vzrostla, polevily obavy z inflace
15:21Invesco: Vzestup bitcoinu a proč do něj zrovna teď investovat?
15:14Eurostat zlepšil odhady růstu ekonomik eurozóny i EU
13:57Netflix kupuje Warner Bros a HBO Max za 72 miliard USD. Jde o největší mediální dohodu dekády
13:42Makromixér s vedoucím vývoje ŠKODA AUTO Martinem Hrdličkou: Spalovací motory nekončí, hybridy budou trendem. Evropa zaspala v bateriích
11:50Perly týdne: Poplach v OpenAI a reformy Fedu
11:14Jan Bureš: Maloobchodní tržby opět nabírají rychlost
11:10Konec týdne na historickém maximu? Akcie v pátek postupují vpřed  
10:30WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Doplnění Pololetní finanční zprávy 2025
9:57Český maloobchod v říjnu rostl, táhla kosmetika a sport
9:10Rozbřesk: Za zvýšeným růstem mezd jsou nadále převážně služby a stavebnictví
8:51Exkluzivní jednání Warner Bros. & Netflix, na burzu vstoupila čínská odpověď na Nvidii a Indie posiluje vztahy s Ruskem  
6:03Rosenberg: Na konci příštího roku budou sazby u 2,5 procenta, reálné příjmy jsou v recesi
04.12.2025
22:01Trhy vyhlíží rozhodnutí Fedu  
17:36Jeden „dolarový detail“ a vývoj americké, evropské a čínské ekonomiky v následujících letech
16:47Bloomberg: Meta se chystá výrazně omezit výdaje na virtuální svět metaverse

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
USA - Počet nově zahájených staveb
USA - PPI, y/y
0:50JP - HDP, q/q
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
10:00CZ - Nezaměstnanost