Aktivita ČNB na devizovém trhu v únoru polevila. Jak naznačují dnes zveřejněné devizové obchody centrální banky, musela ČNB v únoru intervenovat za udržení hranice 27 CZK/EUR pouze v rozsahu 623 mil. EUR. Je to nejméně za poslední tři měsíce. Naproti tomu pro stát tentokrát ČNB vyměnila více než 1,1 mld. EUR.
Za první dva měsíce letošního roku ČNB intervenovala v rozsahu necelých 3 mld. EUR. Za celou dobu trvání současného kurzového systému do svých rezerv nakoupila devizové rezervy v hodnotě téměř 20 mld. EUR. Intervenovat nicméně musela pouze na začátku a poté je k těmto obchodům „nucena“ takřka každý měsíc už od července 2015, zpočátku v důsledku spekulací některých zahraničních hráčů na brzký konec kurzového režimu. Jak ovšem vyplývá z posledního jednání bankovní rady, koruna kurzový režim nejspíše neopustí minimálně do května příštího roku. Více než rok slabé koruny dává centrální bance oddechový čas, v rámci kterého nejspíše nebude muset na trhu příliš nakupovat.
Z vývoje devizového kurzu české měny, která se odlepila od sedmadvacítky, a z korunové likvidity na finančním trhu, je vidět, že potřeba intervenovat v předchozím měsíci ještě více poklesla. Otázkou je, zda ČNB vůbec v březnu proti koruně vůbec musela citelněji zasáhnout. Jak už ostatně ČNB lehce naznačila, rozsah intervencí může být podstatný z hlediska posilování úvah o zavedení záporných úrokových sazeb. Čím méně bude muset být centrální banka aktivní, tím méně se jí může se sazbami do záporu chtít jít.
Jen pro úplnost lze dodat, že devizové rezervy v březnu dokonce mírně poklesly na 64,2 mld. EUR, zatímco ještě v únoru dosahovaly 64,6 mld. EUR. I když ČR rozhodně netrpí nedostatkem rezerv (odpovídají cca 40 % HDP, respektive pokrývají šestiměsíční import zboží a služeb), prostor pro další intervence centrální banka nepochybně má.
