Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Project Syndicate: Sázka Fedu na převis pracovních sil

Project Syndicate: Sázka Fedu na převis pracovních sil

26.4.2016 17:00

V posledních týdnech Federální rezervní úřad USA povzbuzuje trhy zaváděním povlovnějšího přístupu k normalizaci své politiky. Nejnovější veřejné komentáře předsedkyně Fedu Janet Yellenové, z konce března, byly výrazněji holubičí, než se čekalo. Konečně na svém posledním zasedání Fed nadnesl, že v roce 2016 uskuteční dvě zvýšení úrokových sazeb o čtvrt bodu, namísto čtyř. V reakci na to investoři prodávají americký dolar a šroubují ceny akcií a pokladničních poukázek USA a vzedmuly se komodity a aktiva na rozvíjejících se trzích.

Na první pohled tyto události udivují. Vždyť rozhodnutí Fedu se zdá být v rozporu se signály, že americká inflace zrychluje. Pokud Fed reaguje na obavy o globální růst, jak někteří zmiňují, nedávalo by smysl, že se zotavují riziková aktiva – především komodity a rozvíjející se trhy. Existuje ale logická linie, která tyto zdánlivé nesrovnalosti vysvětluje. Jejím jádrem je hazardní hra Fedu s potenciálně vysokou sázkou.

Než se k této riskantní sázce dostaneme, je vhodné zvážit ostatní předložená vysvětlení vzestupu trhu. První se soustřeďuje na měnové uvolnění uskutečněné Evropskou centrální bankou a Japonskou národní bankou. Záporné úrokové sazby a ploché výnosové křivky ale poškozují zisky bank, vazby mezi mimořádnými měnovými politikami a růstem či inflací zůstávají chabé a měnová politika teď už jistě podléhá ubývajícím výnosům.

Další pohled se zaměřuje na omezení dodávek ropy ze strany zemí OPEC, o němž tvrdí, že přispívá k podpoře cen ropy, a tedy producentů s vysokými náklady v Severní Americe. Tato logika se ale opírá spíš o korelaci než kauzální vztah. OPEC se nerozhodla omezit produkci a jen hrstka jejích členů se dohodla na zmražení výstupu. Skutečné snížení přebytečné globální nabídky čeká na pokles výstupu, až vyschnou stávající vrty, trpící nedostatkem kapitálových investic.

Věrohodnějším vysvětlením lepší výkonnosti trhů je opadající pesimismus. Strach z recese ve Spojených státech, Spojeném království či Německu – zemích s plnou zaměstnaností a stoupajícími reálnými příjmy domácností – byl vždycky poněkud zvláštní. Totéž platí pro představu, že by výkyvy finančních trhů netypicky vyústily ve výrazné pošramocení výdajů domácností nebo firem. Konečně pokles investic do stálých aktiv v Číně – zemi, která sice zažívá zpomalující růst HDP, ale zdaleka se neblíží recesi – pomáhají kompenzovat stoupající příjmy a spotřeba domácností.

To nás přivádí zpět k Fedu a jeho hazardní hře. Změna v postoji tvůrců politik zřejmě vzešla z přehodnocení ochablosti v hospodářství USA, zejména na trhu práce. Ostatně Yellenová ve svých nedávných poznámkách uvedla, že se míra účasti v pracovních silách „otočila vzhůru“ a že zůstává „prostor pro zlepšení“. Pokud je teď Fed přesvědčen, že ekonomika má vyšší kapacitu k expanzi nad úroveň trendu, aniž by to vyvolalo vyšší inflaci, může, abychom parafrázovali Johna Lennona, „dát růstu šanci“.

Rychlejší růst a pomalejší zpřísňování politik jsou skvělé zprávy pro ceny aktiv. Mírnější Fed také znamená nižší riziko zhodnocování dolaru – jednoznačný přínos pro komoditní trhy a rozvíjející se ekonomiky s dolarovými dluhy. Konečně stabilní dolar uvolňuje tlak na žen-min-pi, což by mělo zpomalit odlivy „horkého“ kapitálu z Číny, a tedy globální finanční soustavu zbavit dalšího zdroje rizika. Vzhledem k těmto důsledkům není divu, že se trhy otočily vzhůru.

Jelikož ale v USA stoupá jádrová inflace, Fed jde do velkého rizika. Ostatně jádrový index spotřebitelských cen už dosáhl 2,3 %, tažen 3,1% inflací ve službách (obě hodnoty jsou meziročně vyšší o víc než půl procentního bodu). Zrychlila také inflace v realitách, která tvoří zhruba čtvrtinu indexu spotřebitelských cen, a to na 3,2 %. Konečně růst cen ve zdravotnických službách, který v posledních letech zpomalil, vyskočil na 3,9 %, dvojnásobek tempa zaznamenaného před rokem.

Fed dává přednost sledování jádrové inflace u „výdajů za soukromou spotřebu,“ která dosahuje tlumenějších 1,7 %. Ceny zboží soukromé spotřeby stále klesají a ceny služeb rostou jen o 2,1 %, prakticky beze změn za poslední rok.

Ohniskem zájmu Fedu je však trh práce. Podle březnové zprávy míra civilní účasti vzrostla od nejnižší hodnoty ze září 2015 o půl procentního bodu a dosahuje dnes 63 %. Tentýž průzkum ukazuje, že téměř šest milionů Američanů, kteří v současnosti nejsou zapojeni do pracovních sil, chce pracovat. Dalších šest milionů pracuje z ekonomických důvodů na částečný úvazek.

Nízké hladiny účasti v pracovních silách USA odrážejí strukturální faktory. Od roku 2000 se v USA ztenčují téměř všechny dílčí kategorie – podle věku, úrovně vzdělání, věkové skupiny či rasy. Nabídka pracovních sil je ovšem také obvykle cyklická a zvedá se, jakmile jde nahoru ekonomika a přibývá pracovních příležitostí. V postkrizovém „novém normálu“ tento cyklický vzorec doposud stále chybí.

Co by čím dál pružnější nabídka pracovních sil mohla znamenat pro politiku Fedu? Odpověď závisí na tom, jak velký převis pracovních sil je k dispozici. Předpokládejme, že se jedná o 1,5 milionu pracujících – což je konzervativní číslo, při němž by poměr civilní zaměstnanosti k počtu obyvatel zůstal výrazně pod poválečným maximem. Absorbovat tyto nově příchozí by při věrohodných tempech tvorby pracovních míst trvalo 12-18 měsíců. Takový příliv pracovních sil by zmírnil tlaky na mzdy a ceny, což by Fedu umožnilo normalizovat úrokové sazby povlovně. Čím větší rezervoár dostupných pracovních sil, tím déle může Fed postupovat pomalu.

Připomíná to experiment někdejšího předsedy Fedu Alana Greenspana z konce 90. let, kdy nechal hospodářství USA vzkvétat, neboť tušil (jak se ukázalo, správně), že zrychluje produktivita. Je snad Yellenová ochotná podobně riskantně vsadit na nabídku pracovních sil?

Pozornost světa prozatím poutá politika populistické nespokojenosti – od prezidentské kampaně Donalda Trumpa po možný odchod Britů z Evropské unie. Skutečným pramenem vodítek ohledně budoucnosti jsou ale zprávy o zaměstnanosti a inflaci v USA. Právě tam je třeba hledat faktory, z nichž nejspíš vycházejí nejvyšší sázky – na straně politik i trhů.

Larry Hatheway je ředitel pro řešení portfolií s více typy aktiv a hlavní ekonom ve skupině GAM.

Copyright: Project Syndicate, 2016.
www.project-syndicate.org


Čtěte více:

Project Syndicate: Tahle země není pro mladý
31.3.2016 16:30
V posledních 20 letech se zhruba půl milionu Italů ve věku 18 až 39 le...
Project Syndicate: Pomáhat uprchlíkům společně
5.4.2016 16:00
Pro ochranu uprchlíků a migraci bude letošní rok zřejmě nejvýznamnější...
Soros pro Project Syndicate: Jak dostat evropskou migrační krizi pod kontrolu
15.4.2016 11:00
Azylová politika, která vyplynula z březnových jednání Evropské unie s...
Project Syndicate: Rizika čínského nezdaru – a úspěchu
19.4.2016 16:00
Do Washingtonu se u příležitosti každoročního jarního zasedání Mezinár...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
25.7.2017
6:44Akcie, cyklus a globální likvidita: Zlom v roce 2018?
24.7.2017
22:01Nasdaq v očekávání výsledků Google překonal nový rekord
17:26Investujte s Patrií: 5 prestižních akcií, 7 % ročně. Velkorysé zajištění
17:19Budou akcie Spotify na burze ještě letos? Vše závidí na termínu smlouvy s Warner Music Inc.
17:06Pražská burza zahajuje týden v zeleném, Moneta (+1,4 %) přerušila sérii ztrát
16:34Euro většinu zisků uhájilo. Koruna se drží těsně u 26,00  
16:34Summary: Evropské automobilky pod tlakem, Koninklijke Philips jede dál na ziskové vlně
16:08CETV ve druhém čtvrtletí zpátky v černých číslech (Odhad analytika Patria Finance)  
15:39Poptávka ze Severní Ameriky postavila Halliburton na nohy
14:40Saúdy a spol. trápí růst produkce v Libyi a Nigérii  
12:47Polský prezident bude vetovat justiční reformu, zlotý roste na páru s eurem
12:22Letecké nebe patří Ryanairu. Kromě Alitalie chce konkurenty vytlačit cenovou válkou
11:12Týdenní výhled: Americké HDP, záplava firemních výsledků, Fed i ČNB. Naznačí něco?  
10:36Euro lehce zklamala data. Zlotý ocenil prezidentské NE kontroverzním zákonům  
8:59Evropské trhy v úvodu mohou hledat směr. ArcelorMittal prodává válcovnu v Česku (E15)  
8:50Rozbřesk: Letošní druhé nejnapínavější zasedání ČNB na obzoru
8:45Japonské akcie klesly na dvoutýdenní minimum, trhy se chystají na Fed a další výsledky  
23.7.2017
18:36Po 25 letech nepřetržitého růstu může kvůli dluhům a realitám „padnout“ i Austrálie
16:53Nově technické analýzy či sloupky, měny na jednom místě na Patria.cz
12:33Víkendář: Měl by Putin větší radost z Clintonové?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board