Aktualizováno Míra nezaměstnanosti v Evropské unii spadla na nejnižší úroveň za posledních sedm let (8,8%) a Česko je ve srovnání mezi 28 zeměmi EU nejlepší. Míra nezaměstnanosti spadla v březnu na 4,1%. TO jenom potvrzuje naše sázky na rychlejší růst mezd v tomto roce. Nedostatek pracovníků v Česku již není zdaleka omezen na tradičně nedostatkové specialisty (svářeči, konstruktéři, IT specialisté), ale v řadě českých regionů se jedná o plošný nedostatek lidí ochotných pracovat. V průběhu roku 2016 by proto dál měly sílit domácí mzdově -inflační tlaky.

V rámci Evropské unie sice stále mezi členskými zeměmi zůstávají výrazné rozdíly - na jedné straně je Česko a Německo s nezaměstnaností okolo 4% a na druhé straně Řecko nebo Španělsko s nezaměstnaností přes 20%. Pro dopad na dynamiku hospodářství jsou ale důležité změny, a ty jsou pozitivní v naprosté většině členských zemí EU. V 25ti členských zemích došlo k meziročnímu poklesu míry nezaměstnanosti a k největšímu vylepšení dochází častokrát v zemích s nejvyšší mírou nezaměstnanosti - ve Španělsku poklesla míra nezaměstnanosti z 23% na 20,4%. I díky tomu se v těchto ekonomikách odráží k rychlejšímu růstu spotřeba domácností a to je vidět i v relativně dobrých číslech za HDP.
ECB tak v zásadě nemusí moc trápit dnešní zprávy o nižší inflaci, která spadla v dubnu hlouběji do záporu. Když si odmyslíme ceny ropy, zůstává jádrová inflace podle našich odhadů stabilní a se zlepšující se situací na trhu práce může časem možná i mírně zrychlovat.