Aktualizováno
Spotřebitelské ceny ve Velké Británii za srpen stouply o 0,3 procenta. Meziroční inflace setrvala na 0,6 pct, jádrová pak na 1,3. Data jsou o desetinu bodu nižší, než se čekalo.
O pozitivní příspěvky k inflaci se zasloužily zejména ceny v dopravě a potraviny. Naopak směrem dolů inflaci tlačí ceny oděvů a obuvi, ceny v pohostinství, alkohol a nábytek.
Ceny v maloobchodě jsou meziročně výš o 1,8 procenta, čímž mírně zpomalily. Výrobní inflace se zvedla na 0,8 procenta, avšak zaostala tím za odhadem na úrovni 1,0 pct. Jádrová inflace ve výrobních cenách postoupila lehce vzhůru na 1,3 pct.
Srpnová data neukazují, že by se efekt slabé libry začal výrazně promítat napříč cenovými statistikami. Inflace zůstává na relativně nízkých úrovních a její dynamika je o trochu slabší, než se čekalo. Možnost dalšího uvolnění měnové politiky ve zbytku roku nechávají cenové statistiky otevřenou. Libra na data reaguje pouze vlažně.
