Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Optimismus na trhu je extrémně vysoko. Čas prodávat?

Optimismus na trhu je extrémně vysoko. Čas prodávat?

16.09.2016 17:40

Různé ukazatele sentimentu nejsou zrovna mým šálkem čaje, jsem si ale vědom toho, že u řady investorů je tomu jinak. Zejména pro ně bych dnes rád poukázal na čerstvou analýzu od Goldman Sachs, která pracuje s indikátorem sentimentu amerického trhu odvozeného od vývoje na trhu s futures. Vývoj tohoto indikátoru je shrnut v první grafu. Investoři jsou podle něj v současné době v extrémně optimistické náladě. Naposledy byla situace podobná na konci roku 2014:

JS_patek_01 

Zdroj: GS

Extrémní optimismus je ale spíše nebezpečím než pozitivním zprávou. Konec konců, nadarmo se neříká, že pokud vám taxikář začne vyprávět, jak jsou investice do akcií bezva, je načase prodávat. Místo taxikáře si můžeme dosadit jakoukoliv jinou, s lidmi často se setkávající profesi, poselství ale zůstává stejné: Velký optimismus je kontrariánský indikátor, na jeho vrcholu se nenakupuje, ale prodává.

Goldman Sachs dokonce sílu tohoto indikátoru kvantifikuje a výsledky jsou shrnuty v druhém grafu. Sloupce ukazují návratnost trhu dva a čtyři týdny poté, co bylo dosaženo určité hodnoty indikátoru sentimentu (SI). Jasně vidíme, že čím vyšší SI, tím nižší návratnosti. Panika ale asi opadne ve chvíli, kdy se pozorněji podíváme na měřítko osy y. Podle současného nastavení by totiž trh měl v následujících čtyřech týdnech „standardně“ oslabit o 2 %. To jistě není příjemné, ale o nějaký zlomový pohyb by nešlo. Možná spíše příležitost u všech těch titulů, které vypadají dobře, u nichž se ale čeká na tolik populární „nákup při přechodném poklesu“:

JS_patek_02

Zdroj: GS

Stejně to nevydržím, abych nenapsal alespoň něco málo k fundamentu: Valuace indexu SPX se potácí mezi hodnotami 16 – 17. Pravděpodobnost poklesu je zde podle mne vyšší než dalšího růstu (ten už by hodně zaváněl bublinovatostí), ale nejspíše se dá čekat další pohyb v tomto pásmu. Zisky amerických obchodovaných společností se dostávají z předchozí ziskové recese, vše ale stojí a padá s energetikou a materiály. Zbytek trhu se pravděpodobně žádnému ziskovému boomu těšit nebude. V tom nejlepším scénáři bude oživení americké ekonomiky pokračovat, Fed jej nezařízne ukvapenou normalizací své politiky a trh si bude užívat mírného růstu taženého vývojem zisků.
Čtěte více:

Dividendové úvahy a tipy na září – druhá část
15.09.2016 17:40
Nucor Corporation. To je jméno dalšího z celkem pěti dividendových tip...
USA chtějí po Deutsche Bank 14 miliard dolarů kvůli hypotékám
16.09.2016 8:46
Americké ministerstvo spravedlnosti požaduje po největší německé banc...

Váš názor
  • USA kopírují se zpožděním Japonsko
    18.09.2016 22:33

    Amerika se zpožděním kopíruje Japonsko. Čeká ji desetiletí velmi mírného růstu až stagnace, kdy budou nakonec podnikové dluhopisy lepší investicí, než akcie. Krátkodobě může být pro trhy zásadní výsledek voleb.
    Skeptik
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data