Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víkendář - Globální rovnováha moci se mění, začíná další kolo velké hry

Víkendář - Globální rovnováha moci se mění, začíná další kolo velké hry

17.09.2016 15:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Střední Asie bývala centrem takzvané Velké hry, které se postupně a v různých kombinacích účastnili Britové, Peršané, Rusové, Mongolové a Turci. Jde o strategicky důležité území, které tíží řada problémů. Ty mají často kořeny v sovětské éře. Od pádu Sovětského svazu se populace regionu téměř zdvojnásobila, a to zejména v údolí Fergana, kde existují velké etnické a národnostní frikce. V regionu klesá zemědělská produkce i investice ze zahraničí. Svět se tímto směrem znovu otáčí kvůli několika událostem z poslední doby. 

K nim došlo u problematických uzbecko-kyrgyzských hranic, kde se bojuje i o zmenšující se zásoby vody. V Kyrgyzstánu také údajně došlo k teroristickému útoku na čínskou ambasádu, což zvýšilo obavy z militantů vycvičených v Sýrii. Kazašská vláda zase stupňuje tlak na politickou opozici. A druhého září zemřel uzbecký prezident Islam Karimov, což znamená, že jeho země musí projít první změnou moci ve své historii nezávislého státu. Nový vůdce bude čelit jak boji hlavních klanů v zemi, tak mnoha sociálním problémům. 

Podobné události nám připomínají, jak těžce se ve Střední Asii bojuje o stabilitu. Zároveň se opět musíme ptát, jaké jsou zde cíle světových mocností. Historie, geografická i vojenská realita ukazují, že rozhodující roli zde bude hrát Rusko. Tato země je zde tradičním garantem míru a má vojenské základny v Kyrgyzstánu a Tádžikistánu. Moskva se rovněž obává rozšíření etnických nepokojů a terorismu a to ji také motivuje k tomu, aby byla v celém regionu aktivní. 

Rusko ale musí řešit i řadu jiných problémů. Tíží ho ekonomický útlum a ten doléhá také na vojenský rozpočet, který je jinak považován za nedotknutelný. Došlo tak i na jednotky v oblasti Střední Asie. Pokud by tam následně došlo k růstu nestability, Moskva by musela učinit důležité strategické rozhodnutí. Moskva si totiž bude muset vybrat, zda pro ni není důležitější Sýrie a Ukrajina. Pokud ano, mohla by umožnit Číně, aby zvyšovala svůj vliv ve Střední Asii. 

Čína se o to snaží už nějaký čas a doposud se zaměřovala zejména na energetiku a přírodní zdroje. K tomu se přidávají investice do infrastruktury a v poslední době se rozvíjí i spolupráce v oblasti obrany a bezpečnosti. Koneckonců Střední Asie představuje cestu do Evropy, která obchází moře a oceány, po kterých plují americké vojenské lodě. S tím, jak roste čínský vliv v regionu, ale roste i její závislost na něm a následně potřeba ochrany čínských zájmů. Zmíněný útok na čínskou ambasádu Pekingu připomněl, že se kvůli tomu může stát i jedním z hlavních cílů teroristů. S rezistencí proti její expanzi se Čína setkává i v jiných částech světa, ale pokud by se situace ve Střední Asii prudce zhoršila, mohlo by to pro ni představovat noční můru. 

Americká karta

Pak tu jsou samozřejmě Spojené státy. Ty v regionu zvyšovaly svou vojenskou přítomnost ve spojitosti s válkou v Afghánistánu a ve snaze pohybovat se v blízkosti Ruska podobně, jako se Rusko pohybuje v Evropě. Střední Asie je ale v určitém smyslu posledním místem na zemi, kde by Spojené státy byly připraveny intervenovat v případě vážných bezpečnostních problémů. Jsou totiž zejména námořní velmocí a americká armáda se na své námořní síly významně spoléhá i při pozemních operacích. Logistické operace prováděné přes třetí země jsou navíc politicky komplikovanou záležitostí a vzdušné cesty se často stávají velkým problémem, jak ukazuje například Afghánistán.

Americké intervence ve Střední Asii jsou nepravděpodobné i kvůli situaci v Iráku a Afghánistánu. Washington má nyní spíše snahu o omezení intervencí. Na druhou stranu je v jeho zájmu vyplnit vakuum, které by při válce proti terorismu v tomto regionu vzniklo. Musí totiž bránit tomu, aby toto vakuum vypálili islamisté, kteří by celý region destabilizovali. Pro Spojené státy by tak mohlo být výhodné, kdyby v regionu bylo aktivní Rusko nebo Čína. 

Rusko i Čína mají ale také motivaci podniknout v regionu společné vojenské intervence. Tou motivací je otázka bezpečnosti a pokud by skutečně došlo k užší spolupráci mezi těmito dvěma zeměmi, pro USA už by to tak pozitivní vývoj být nemusel. I v tomto případě by ale Spojené státy mohly těžit z toho, že Rusko i Čína by musely na intervence v regionu věnovat mnoho času a zdrojů a následně by mohly být ochotny k většímu kompromisu v jiných oblastech. 

Během studené války mohla nestabilita v jakékoliv části světa ohrozit globální rovnováhu moci mezi USA a Sovětským svazem. Obě velmoci tak byly zvyklé intervenovat i v nevýznamných zemích a oblastech. Po skončení studené války Spojené státy v této strategii pokračovaly. Nejdříve pod rouškou morálky a snahy o rozšiřování stability za každou cenu. Později šlo o boj s terorismem. Nyní se ale globální rovnováha moci opět mění a Spojené státy ztrácejí jak svou schopnost, tak ochotu být globálním policajtem. Ukázalo by se to i v případě vážnějších problémů ve Střední Asii. 

Autorem je Rodger Baker.

Zdroj: Geopolitical Weekly



Čtěte více:

Nejlepší titul světa? Akcie peruánského těžaře rostou letos o 460 %
15.09.2016 16:21
Nejspektakulárnější nárůst na akciovém trhu má letos kořeny v Peru. Ak...
Americký průmysl - slabý srpen a smíšené vyhlídky pro září
15.09.2016 14:59
Průmyslová výroba ve USA za srpen zaostala za očekáváními. Po dvou dob...
Akciová Asie ukončila nejdelší ztrátovou sérii od května. Vzhůru jí poslaly americká data
16.09.2016 8:15
Asijské akcie ukončily v závěru třetího týdne září 2016 nejdelší ztrát...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
06.05.2025
9:19Rozbřesk: Fed půjde od zápasu k zápasu, aneb tvrdá americká data nejsou tak zlá
8:54Merz přichází na německou scénu, Fordu klesne zisk kvůli clům, americký berňák nestíhá a futures jsou smíšené  
6:09Trump jako budíček pro Evropu? Podcast MakroMixér s Alexandrem Hobzou, který se podílel na vzniku Draghiho zprávy
05.05.2025
17:41Setkání s analytikem a makléřem Patrie již zítra v Českých Budějovicích
17:32Firmy se cel nebojí? Průzkumy ISM za duben nedopadly špatně  
16:38Burza v USA otevírá v červeném. V Evropě roste DAX a z titulů Erste po oznámení akvizice  
14:53Obchodní chaos. Trumpovo eso v rukávu, Powellova noční můra
13:07Týdenní výhled: Fed sazby nezmění, ČNB nejspíš ano. Z našich tipů reportují AMD, PLTR, UBER nebo MELI  
12:32Evropské akcie začínají týden smíšeně. Zlato se opět zvedá  
11:50ČEB, a.s.: Informace o výplatě výnosu s rozhodným dnem 4. května 2025
11:39Legendární investor Warren Buffett míří do penze. Nahradí ho Greg Abel
11:32Květnová důvěra investorů se v eurozóně zotavila po dubnových obavách o dopadech cel
11:22Hledá se nový šéf Tesly? Změnil by výrazně atraktivitu akcií?
10:38Výrobce bezpilotních letadel Primoco UAV SE oznámil výsledek prvního čtvrtletí. Čeká vytěžení certifikace dle standardů NATO do hospodaření
10:12NUPEH CZ s.r.o.: Výroční zpráva za rok 2024
9:36Erste převezme kontrolní podíl v třetí největší polské bance. Kvůli financování zruší zpětný odkup akcií v objemu 700 mil. EUR
9:10Rozbřesk: Proč se akcie vrací na úrovně před “dnem osvobození” a je to udržitelné?
9:0694letý Warren Buffett odejde do důchodu. Jeho nástupcem má být Greg Abel
8:50Trumpovy celní hrátky pokračují, Buffett odchází na odpočinek a ČEZ na volebním programu politiků  
6:29Co čeká kapitálové trhy v příštích deseti letech podle Amundi?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - CPI, y/y