Peking zakázal hongkongským zákonodárcům, kteří si přejí nezávislost města, zasedat v teritoriální radě. Jedná se o velice kontroverzní krok, který v pondělí posvětil Čínský parlament, jenž schvaluje v podstatě všechny návrhy, které mu strana předloží.
Celá záležitost začala před měsícem, když dva opoziční hongkongští zákonodárci odmítly složit předepsanou přísahu a místo toho slíbily věrnost Hong Kongu. V neděli navíc napětí zvýšily střety až 13 tisíc demonstrantů s policií.
Čínský parlament se navíc opřel do hongkongských orgánů za to, že beztrestně vůbec mohlo k takovéto „urážce“ Číny dojít. Přitom hongkongské soudy právě o sporu mezi dvěma zvolenými zákonodárci a pro-Čínským vedením Hong Kongu rozhodují. Další opoziční politici a aktivisté tak rozhodnutí Čínského parlamentu označily za hrubé vměšování do záležitostí města a o pokus ovlivnit proces a tak i osekat autonomii bývalého britského teritoria.
Opoziční kandidáti, kteří podporují nějakou formu práva na „sebeurčení“, ve volbách minulý měsíc podle agentury Bloomberg získali až pětinu všech hlasů. Jak pro agenturu podotkl expert na hongkongské právo Alvin Cheung, důraz, jaký centrální orgány kladou na správné znění přísahy, je obzvláště znepokojivý, neboť si tím Peking může připravovat záminku pro to kdykoliv se zbavit nepohodlných zákonodárců s odkazem na jejich údajné porušení přísahy.
Hongkongský index Hang Seng na události nereagoval, stejně jako v průběhu daleko větší takzvané „deštníkové revoluce“ na podzim 2014, kdy přes sto tisíc obyvatel Hong Kongu necelé tři měsíce protestovalo proti rozhodnutí Pekingu prověřovat kandidáty na vedoucí pozice v městské exekutivě. Index tehdy sice zaznamenal pokles na dvouměsíční minima, ale na začátku roku 2015 zase ztráty smazal. Propad však měl podle zdroje Patria Online na hongkongské burze spíše více společného s tím, že se lidé pracující ve finanční čtvrti kvůli protestům nemohli dostat do práce.
Nezájem trhu o události v Hong Kongu je dán tím, že většina firem na hongkongské burze má tak jako tak „byznys“ na pevninské Číně a politická nestabilita v bývalé britské kolonii je pro ně nezajímavá, pokud neohrožuje stabilitu ve vnitrozemí. Asijské indexy tak v pondělí ráno reagovali pozitivně na zprávy ze Spojených států a výroky šéfa FBI o tom, že demokratická kandidátka Hillary Clintonová nebude stíhána kvůli novým zjištěním ve věci uniklých tajných emailů. Světové trhy dlouhodobě považují bývalou ministryni zahraničí za vhodnějšího kandidáta a odpovídajícím způsobem na volební preference reagují.
Vývoj akciového indexu Hang Seng za posledních pět let, na protesty na konci roku 2014 výrazně nereagoval
Zdroj: Bloomberg