Trable kvůli německému „čelem vzad“ k elektřině z uhlí pokračují. Německé energetické skupině klesl provozní zisk od začátku roku o více než 13 procent a v samotném třetím kvartálu se propadla do ztráty. To je zklamáním pro investory. Akcie se dopoledne propadly o více než 2 procenta.
Obrat největší evropské ekonomiky k energiím z obnovitelných zdrojů přestavuje ránu pro elektřinu vyráběnou staromódně v tepelných elektrárnách. Ta je pod tlakem, když ji z trhu vytlačují dotované energie vyráběné z větru a ze slunečního záření.
Obě přední německé energetické skupiny a na tento vývoj reagovaly rozdělením. E.ON, který v prvních devíti měsících zaznamenal nižší tržby a rekordní ztrátu 9,3 miliardy eur, oddělil do samostatného subjektu Uniper konvenční elektrárenská aktiva a obchodní aktivity. „odštípl“ obnovitelné zdroje energie, energetické sítě a maloobchodní aktivity. Ty tvoří novou dceřinou firmu Innogy, která v říjnu vstoupila na burzu. Pro Německo to byl největší veřejný primární úpis akcií od roku 2000.
Vláda chce víc
Oba energetické giganty stojí i před dalším problémem, totiž kde sehnat peníze na poplatky spojené s uložením vyhořelého paliva z jaderných elektráren. Vláda v Berlíně v říjnu rozhodla, že největší německé utility musejí do roku 2022 zaplatit v této věci dohromady 23,6 miliardy EUR. Podniky si ale daly stranou jenom 17,4 miliardy EUR. Na připadá ze zmíněného navýšeného balíku zhruba 6,4 miliardy eur, a společnost se už nechala slyšet, že to pro ni bude „velká finanční zátěž“.
Určitou úlevou je pro účetní knihy ale burzovní debut innogy. říjnovým prodejem získala zhruba 2,6 miliardy eur a v Innogy má nyní podíl 76,8 procenta. Právě tyto peníze by na vyšší poplatky za uložení vyhořelého jaderného paliva chtěla použít.
RWE dnes oznámila, že provozní zisk před zdaněním, amortizací a odpisy EBITDA jí od ledna do září klesl o 13,2 procenta na 3,8 miliardy EUR. Výroba elektřiny se sice zvýšila, a to o 1,8 procenta na 157,7 miliardy kWh, společnost ale uvedla, že elektřinu, kterou vyrobila, prodala za nižší velkoobchodní ceny než loni. To se negativně podepsalo na ziskovosti, a to hlavně u hnědouhelných a jaderných elektráren.
Třetí kvartál v červeném
Z dnešních výsledků také vyplývá, že v samotném třetím kvartálu se podnik propadl do červených čísel. Upravená čistá ztráta činila 371 milionů eur, téměř dvojnásobek ztráty, se kterou počítaly trhy.
Odhad celoročního provozního zisku firma nezměnila, nadále jej očekává v rozmezí 5,2 až 5,5 miliardy EUR. Lepší je naopak odhad provozního zisku v divizi konvenční elektrické energie. Zlepšení vysvětluje nečekaně lepšími zisky této součásti, do které spadá tradiční výroba elektřiny na domácím trhu, v Británii nebo v Turecku, ale také třeba elektrárna spalující biomasu ve Skotsku. v divizi konvenčních energií také masivně šetřila, od roku 2013 se její výdaje snížily o 1,5 miliardy EUR. Lepší prognóza provozního zisku nyní znamená, že celoroční výsledek by měl být nyní zhruba na loňské úrovni 596 milionů eur. Dosud počítal s "výrazným" propadem.
Vývoj akcií od začátku roku (bíle) v porovnání s německým akciovým indexem DAX (žlutě). Dnes titul ve Frankfurtu smazal prvotní zisky a propadl se o více než 2,2 %.

Zdroje: ČTK, Report, BBG, FT, RTRS