Odchod klíčových lidí z Twitteru pokračuje. Poté, co mu dali sbohem technický a provozní ředitel, se loučí se ztrátovou firmou kontroverzní ředitelka pro Čínu Kathy Chenová. Ve funkci strávila pouhých (nebo dlouhých?) osm měsíců.
Provozovateli stejnojmenné sociální sítě se nedaří dostat se z červených čísel a výnosy mu rostou stále pomaleji. Firmě navíc roste konkurence v podobě domácích amerických rivalů a Snapchatu. Společnost se snaží posílit růst uživatelské základy. Jednala také s několika možnými nabyvateli, podle všeho ale bez výsledku.
V říjnu ohlásil propouštění, které rozpoutalo obměnu v řadě seniorních pozic. V prosinci ohlásil odchod technologický ředitel Adam Messinger. To samé učinil několik týdnů před ním provozní ředitel Adam Bain, který měl na starosti výstavbu reklamních a marketingových operací.
Nyní končí Kathy Chenová, kontroverzní ředitelka pro oblast takzvané širší Číny, kterou se tradičně rozumí pevninská Čína, Hongkong, Macao a Tchaj-wan. Funkce se ujala loni na jaře, kdy usiloval o expanzi na čínském reklamním trhu. Od října, kdy se většina zaměstnanců přesunula z Hongkongu do regionálního ústředí v Singapuru, byla Chenová údajně posledním člověkem, kdo v hongkongské kanceláři zůstal. Odchod z firmy oznámila v sobotu. Hongkongskou kancelář ale podle ní ponechá.
„Vezmu si nějaký čas volno, dobiju baterky, budu poznávat jiné kultury a pak se budu věnovat dalším mezinárodním obchodním příležitostem,“ napsala na Twitteru.
V Číně je blokován. Má tu ale miliony uživatelů, kteří se na něj dostávají zřejmě pomocí virtuálních soukromých sítí. Proti platformě nejsou ani čínská státem provozovaná média a přijaly ji i společnosti jako technologický obr Huawei.
Chenová vedla před příchodem do Twitteru společnost, která spolupracovala s čínským ministerstvem pro vnitřní bezpečnost na vývoji produktů pro filtrování internetu. Její angažmá v americké firmě vyvolávalo obavy, zda nebude prosazovat cenzuru, aby přiblížila rozsáhlému rezervoáru uživatel, který by firma v nejlidnatější zemi světa mohla najít.
Akcie Twitteru ztratily od neuspokojivé IPO v listopadu 2013 do pátku 30. prosince 2016 zhruba 61 procent. V pondělí byly finanční trhy v USA kvůli svátkům zavřené.

Zdroje: FT, WSJ, BBG