Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Společnosti, které by odnesly obchodní válku USA s Mexikem

Společnosti, které by odnesly obchodní válku USA s Mexikem

07.02.2017 18:48

Pokud bude rozpoutána globální obchodní válka, nedá se předpokládat, že by si akciové trhy udržely svůj dosavadní optimismus. Doposud ovšem s tímto scénářem v podstatě nepočítají, což je pozoruhodné.

Dosavadními cíly útoků nové americké vlády se už staly Mexiko a Čína, nyní se k nim přidává Německo. Investor Jeremy Bowman se pokusil vybrat tři společnosti, které by hodně odnesly intenzivní obchodní spor mezi USA a Mexikem, který by skončil u zavedení dovozních tarifů do USA (americký prezident zmiňoval 20 %). Jde o Chipotle Mexican Grill, Wal-Mart a Constellation Brands.

Jak je zřejmé z následujícího obrázku, společného „válečného“ jmenovatele v chování cen těchto tří akcií bychom zatím asi hledali jen složitě – zeleně vyznačená Constellation Brands prudce oslabila v listopadu a nyní hledá směr, WM je za poslední rok zhruba na nule, a Chipotle průběžně oslabuje, ovšem začátek letošního roku se jí vyvedl:

Bluechip
Zdroj: Financial Times

Chipotle je největší mexickou sítí restaurací v USA. To samo o sobě v případě obchodních sporů škodit nemusí, ovšem z Mexika se do USA vyváží obrovské množství zeleniny a ovoce, včetně avokáda. Zavedení tarifů a rostoucí ceny dovozů těchto komodit by se už v hospodaření tohoto restauračního řetězce projevily znatelně (asi třetinu tržeb firma dává na nákup potravin, detailnější rozdělení neposkytuje).

U Wal-Martu zmíněný investor tvrdí, že Mexiko je pro tuto firmu po Spojených státech druhou nejvýznamnější zemí na světě. Důvodem jsou přirozeně dovozy, které z Mexika do USA přes Wal-Mart proudí. Navíc asi pětina obchodů Wal-Martu je právě v Mexiku. Provozuje tam konkrétně 2 379 obchodů a podle některých indicií v Mexiku začíná znatelně sílit animozita vůči této společnosti (viz Twitter, #Adios WalMart).

Constellation Brands je distributor alkoholu, který prodává i Coronu a piva Modelo, která jsou vyráběná v Mexiku. Tvoří asi polovinu tržeb firmy a ta tak už nyní intenzivně připravuje plány, kterými by se zavedení dovozní daně bránila zhoršení jejích výsledků. Mezi ně patří přesun části výroby do USA a snižování jiných nákladových položek.

Automobilky

V souvislosti s tanečky na mexické celní téma jsou často zmiňovány i automobilky a právem. Následující graf ukazuje vývoj celkové produkce aut Fordu, Chrysleru a GM v Severní Americe a tato produkce je rozdělena na USA, Mexiko a Kanadu. V roce 2017 se předpokládalo, že produkce v USA měla dokonce mírně klesnout a celkového růstu mělo být dosaženo právě díky výrobě v Mexiku. Ta má pak nezanedbatelný podíl na celku i v projekcích pro další roky. Podle spodních grafů se na Mexiko nejvíce spoléhá GM a hlavně Fiat Chrysler. Ford tam naopak vyrábí relativně menší část své celkové produkce.

Bluechip2
Zdroj: LMC Automotive


Čtěte více:

Co ukazuje nezvyklá tenze mezi globálními cyklickými a americkými akciemi?
30.01.2017 19:11
Od amerického volebního dne D, či spíše dne T, si americké akcie vedou...
Jak investovat do křupavých kuřecích křídel
31.01.2017 16:13
Vedle Yum! Brands a McDonald's je podle investora Steva Symingtona ne...
Trochu zapomenutá zajímavá akcie v trochu zapomenutém odvětví
01.02.2017 18:48
Banka Berenberg před několika dny snížila rating akciím Deere. Příčin...
Deset důvodů pro nákup Alphabetu a jak to tam skutečně funguje
02.02.2017 18:58
Investor Brian Stoffel se na stránkách Fool.com pustil do zajímavého c...
Čekání na velkou akciovou rotaci je čekáním na Godota
03.02.2017 21:38
Na trzích se opět hovoří o „velké rotaci“ – přesunu investorů od dluho...
Alternativní ekonomická realita: Německo jako kurzový dobrodinec globální ekonomiky
06.02.2017 18:46
Řada lidí se podle všeho domnívá, že když se Pilát ptal „co je pravda?...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
04.11.2025
17:39Americká ekonomika v následujících dvou letech – nájezd na rychlejší rovnováhu?
15:26Jakub Blaha: Spotify pokračuje v růstové trajektorii, a to jak v počtu uživatelů, tak v ziskovosti  
14:18Ani rekordní čísla Uberu nestačila. Akcie jedou z kopce  
13:45Nvidia a Deutsche Telekom staví v Německu první tovránu na AI za miliardu eur
13:44Uber hlásí největší růst od konce roku 2023. Akcie ale jdou do minusu
12:49FT: Čína motivuje firmy k přechodu na domácí čipy pro AI levnější elektřinou
12:49Palantir svými výsledky nezklamal, přesto akcie klesají  
11:59Zisk britské BP ve čtvrtletí mírně klesl, překonal však očekávání
11:57Hims sice překonal očekávání tržbami, ale výhled zůstává opatrný  
11:39Primark na cestě k samostatnosti? AB Foods zahajuje revizi struktury
11:23Valuace začínají být brzda. Akciové trhy zamířily dolů  
10:34Summers: Snížení inflace je důležitější než trh práce
8:51Palantir překonal odhady, ale akcie klesají, Tesla ztrácí evropské fanoušky a futures jsou v červeném  
8:43Rozbřesk: Makroekonomický jackpot pro novou vládu
6:22Akciové trhy dále rostou. Tato rizika však malují na zeď korekci?
03.11.2025
18:06PODCAST Týdenní výhled: Na big tech naváže Palantir nebo AMD  
17:40Americký potenciál
16:55Průmyslový ISM za říjen nepotěšil, přestože v něm najdeme i světlejší momenty  
16:22Amazon bude poskytovat cloudové služby OpenAI, hodnota kontraktu je 38 mld. USD
15:18Česká exportní banka, a.s.: Informace o výplatě výnosu s rozhodným dnem 3. listopadu 2025

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Zahraniční obchod, mld. USD
16:00USA - Nově otevřená prac. místa
16:00USA - Průmyslové objednávky, m/m