Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk: Trump, Yellenová a inflace naznačí, co čekat v březnu od Fedu

Rozbřesk: Trump, Yellenová a inflace naznačí, co čekat v březnu od Fedu

27.02.2017 9:11
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Čeká nás týden, který může být pro další politiku centrálních bank hodně důležitý, a to jak pro Fed, tak i pro ECB. Z pohledu Fedu se bude hrát o pravděpodobnost růstu sazeb na březnovém zasedání - ta sice za poslední dva týdny narostla, ale stále je “jen” na 40 %. Zvýšit šance by teoreticky mohl dnešním večerním vystoupením před kongresem Donald Trump - pokud by přišel s bližšími detaily daňových a rozpočtových plánů.

Současně je pravděpodobné, že inflace v USA (Fedem preferované měřítko) v tomto týdnu poprvé od roku 2012 zdolá hranici 2 %. I to by teoreticky mohlo pomoci krátkým výnosům směrem vzhůru. Rozhodující prst na spoušti ale drží Janet Yellenová, která v pátek bude mít poslední velké vystoupení před březnovým zasedáním Fedu. Trhy budou s napětím čekat, zda více poodkryje karty a nebo zda nechá před novou březnovou prognózou Fedu a výsledkem únorových čísel z trhu práce (až příští týden) ještě všechny možnosti otevřené.

Z pohledu ECB bude jednoznačně nejzajímavějším číslem čtvrteční inflace. Očekáváme, že především díky pohonným hmotám a potravinám zdolá poprvé za poslední čtyři roky oficiální inflační cíl (2 %). Jádrová inflace však zůstane stabilně nízká (odhadujeme 0,9 %), a proto ECB nebude s ústupem z měnové expanze v nejbližších měsících nijak spěchat. Zvlášť když únor s vysokou pravděpodobností označkuje inflační vrchol a Evropu současně v nejbližších měsících čeká série potenciálně výbušných politických situací (start tvrdých jednání o brexitu, francouzské a nizozemské volby a další). Jakékoliv zmínky o brzkém ukončení QE by mohly v tuto chvíli přivodit ještě větší bolehlav periferním dluhopisovým trhům - rozpětí mezi italským a německým desetiletým dluhopisem si ke konci uplynulého týdne znovu sáhlo na tříletá maxima.

***FOREX***
Region

Páteční obchodování se obešlo bez výraznějších překvapení a pouze zlotý mírně oslaboval.

Nadcházející týden ale bude zajímavý i z pohledu očekávaných událostí v regionu. Kromě zveřejnění detailnějších dat k růstu HDP v posledním kvartále 2016 (Polsko, ČR) budou zveřejněny i indexy podnikatelských nálad a zasedá Maďarská centrální banka (úterý).

EUR/USD/GBP
Kurz eurodolaru se na konci minulého týdne vinou drastického propadu výnosů a úrokových sazeb posouval vzhůru, avšak nakonec se nedostal ani k hranici 1,06.

Kalendář pro tento týden je daleko bohatší a slibuje vyšší volatilitu. Neplatí to sice o dnešku, avšak již zítra bude na pořadu inflace v eurozóně za únor (možná se dotkne cíle ECB 2,0 %) a také vystoupení D. Trumpa před americkým Kongresem.


 

Čtěte více:

Co zvýší inflaci v eurozóně a dostane ECB do patové situace?
26.01.2017 6:48
Na počátku prosince minulého roku se ECB rozhodla prodloužit svůj prog...
Yellenová: Čekat moc dlouho by byla chyba, Fed posoudí situaci na příštích setkáních
14.02.2017 16:38
Připravená část vystoupení předsedkyně Fedu Janet Yellenové v americké...
Rozbřesk: Valentýnský dárek od Yellenové - březnové zvýšení úroků Fedu je ve hře
15.02.2017 9:12
Valentýnské grilování šéfky Fedu J. Yellenové v republikánském Kongres...
Rozbřesk: Pravděpodobnost březnového růstu sazeb Fedu stoupá
16.02.2017 9:14
Americká čísla včera jenom podtrhla to, co již v úterý naznačila šéfk...
Rozbřesk: Bude ECB nakupovat víc periferních dluhopisů?
17.02.2017 9:12
Evropská centrální banka je podle zápisu z posledního zasedání ochotna...
Bilance Fedu, ECB a eurodolar
20.02.2017 17:33
Bilance centrálních bank se v posledních letech pěkně nafoukly. Nicmén...
FT: Záchranu Monte dei Paschi komplikují neshody Bruselu a ECB
23.02.2017 14:04
O problémové Banca Monte dei Paschi di Siena, nejstarší nepřetržitě fu...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
22.03.2026
8:13Víkendář: Podle firem zatím AI nic velkého nepřináší. Bude se to měnit?
21.03.2026
8:08Víkendář: Největší ekonomika světa: ani USA, ani Čína?
20.03.2026
21:01Výprodeje v nervozitě před víkendem  
17:43Ropa, další vývoj v ekonomice a to nejzajímavější v nových předpovědích od Goldman Sachs
16:20Teroristický útok v Pardubicích? Firma spolupracuje s vojenským sektorem, sejde se Bezpečnostní rada státu
15:41Gundlach: Dolar bude oslabovat a ovlivní světové akciové trhy
14:05Další podpora investičního příběhu Colt CZ: Colt Canada získala kontrakt za 273 mil. CAD  
13:43Czechoslovak Group provede svou první akvizici v Polsku. DOMAR MS rozšíří kapacity obranného segmentu
12:57Novartis kupuje vývoj nového léku na rakovinu prsu za až 3 miliardy dolarů od Synnovation Therapeutics
12:18Novo Nordisku vypršel v Indii patent. Na trh míří záplava generických léků na hubnutí
11:54Raiffeisenbank a.s.: Výplata úrokového výnosu dluhopisů XS2534985283, XS2534984120
11:32Po nadějných zprávách z Izraele se nálada opět zhoršuje. Víkend je riziko  
11:18Unilever obdržel nabídku na koupi potravinářské divize od americké McCormick
10:35Perly týdne: Čína s AI pravděpodobně udělá to, co udělala se vším ostatním
9:54Nagel: ECB v dubnu zváží zvýšení sazeb, pokud se zvýší inflační tlaky
9:05ENERGO-PRO Green Finance s.r.o.: Oznámení o třetí výplatě úrokového výnosu
8:53Rozbřesk: ČNB vyčkává na další vývoj íránského konfliktu, šance, že ECB zvýší sazby narůstají
8:47Rizika na Blízkém východě dál hýbou trhy a roste nejistota kolem private credit. Futures jsou zelené  
6:02Gundlach o ropou taženém růstu inflace a investicích do zlata
19.03.2026
22:01Americké akciové indexy uzavírají obchodní den neutrálně  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data