Nezvyklý způsob, jak ověřit statistická data, si zvolili výzkumníci z newyorského Fedu a Kolumbijské univerzity. Použili satelitní snímky noční Číny a na základě zaznamenané intenzity světla v různých oblastech se pokusily odhadnout, kolik váhy dát jakému čínskému ekonomickému indikátoru. Výsledky studie tvrdí, že oficiální data o čínském růstu jsou podhodnocená.
Jak podotýká blog ValueWalk, analytici z Wall Street nejčastěji používají k odhadování růstu čínského hrubého domácího produktu upravený tzv. Li Keqiang Index, který průměruje růst produkce elektřiny, přepraveného zboží po železnici a bankovních půjček v Říši středu. Index je pojmenovaný po Li Keqiangovi, dnešnímu čínskému premiérovi. Ten totiž v roce 2007 americkému velvyslanci v Číně přiznal, že oficiální data o růstu HDP jsou nepřesná, a že raději používá právě výše zmíněný kompozitní indikátor.
Už delší dobu se však spekuluje o správnosti odhadů růstu ekonomiky Říše středu i na základě tohoto kompozitního indexu. Zatímco jedna skupina analytiků tvrdí, že Čína na tom není zdaleka tak dobře a že dokonce zažila v roce 2015 v návaznosti na turbulence na tamních akciových trzích recesi, jiní ekonomové se zase domnívají, že čínský růst je podhodnocený.
Noční Čína z vesmíru

Zdroj obrázku: Wikimedia
Autoři studie použili noční satelitní snímky Číny, aby jednotlivým komponentů upraveného Li Keqiang indexu mohli změnit váhu tak, aby více odpovídala realitě než těžko ověřitelným předpokladům o čínské ekonomice.
Právě k druhé hypotéze, podle které je oficiální čínské HDP nižší než ve skutečnosti, se výzkum Fedu a Kolumbijské univerzity přiklání. Za období 2014 až 2016 se, po převážení různých ekonomických indexů na základě intenzity nočního světla, nepodařilo prokázat ostré zpomalení ekonomického růstu či dokonce recesi. Zpomalení růstu v krizovém roce 2008 bylo také nižší, než tvrdily oficiální statistiky. Dalším zjištěním je, že za posledních 11 let čínský růst zůstal spíše stejný, než že by zpomaloval.
Jedním z vysvětlení, proč jsou data ohledně růstu čínského HDP podhodnocená, může být podle autorů studie konstantní podhodnocování růstu sektoru služeb. Právě tento sektor stále získává čím dál větší podíl v čínské ekonomice.