Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
„Millennials“ v USA na tom jsou ekonomicky hůře, než na tom byli v jejich věku jejich rodiče

„Millennials“ v USA na tom jsou ekonomicky hůře, než na tom byli v jejich věku jejich rodiče

24.03.2017 6:09
Autor: Petr Zelenka, Patria Online

Mladí lidé v USA mají prostě smůlu, ukazují data Fedu. Mají o pětinu menší platy a jsou více zadlužení, než byli v jejich věku jejich rodiče. Navíc se prohlubují rozdíly mezi etnickými skupinami.

Generace „millennials“, kterou si autoři studie z americké neziskové organizace Young Invincibles definovali jako lidi, kterým bylo v roce 2013 25 až 34 let, je často ostatními obviňována z přílišné „ufňukanosti“ a nesamostatnosti.

Průzkum odvolávající se na data amerického Fedu však ukazuje, že millennials mají skutečně mnoho důvodů, proč si stěžovat. Jedná se o nejvzdělanější generaci Američanů, která je občansky činná a zároveň stojí za posledními technologickými pokroky, přesto je na tom materiálně hůře, než lidé, kteří byli v roce 1989 ve stejném věku, tedy takzvaná generace „baby boomers“.

Millennials mají majetek až o polovinu menší, než měli v jejich věku baby boomers. U rodičů dnešních millennials také byla celkově vyšší pravděpodobnost, že mají v osobním vlastnictví byt nebo dům. Jedinou věcí, ve které jsou na tom millenials lépe, je penzijní spoření – mají naspořeno víc, než generace před nimi. To je však spíše způsobeno jejich nejistou budoucností, než tím, že by měli přehršel prostředků.

Dolů šli i mzdy. Millennials s vysokou školou si přijdou zhruba na stejnou reálnou mzdu, na jakou si v roce 1989 přišli baby boomers bez vysoké školy. Reálné mzdy totiž klesly o 20 procent. I přesto však zůstává univerzitní vzdělání předpokladem k vyšším ziskům v budoucnu, byť za cenu podstatného zadlužení. Dnešní absolventi vysokých škol v USA tak mají méně majetku, než ti, kteří mají jen střední školu.

Studie zároveň upozorňuje na přetrvávající rozdíly mezi etnickými skupinami, konkrétně mezi bílými Američany a Afroameričany a Hispánci. Zatímco mladí Hispánci si od roku 1989 polepšili, Afroameričané od té doby o příjmy a majetek spíše přišli.

Nerovnost ve mzdách a majetku v USA se tak nezvyšuje jen napříč sociálními skupinami, ale i napříč generacemi. Hendikep, se kterým millennials začínají akumulovat jmění, tak nejspíše způsobí, že millennials budou první generací Američanů, která se bude mít materiálně hůř, než jejich předci – což si už většina mladých lidí v USA už stejně myslí.

Jak podotýkají autoři studie, tento trend nahlodává představu o „americkém snu“, podle kterého tvrdá práce a pilnost vede k profesionálnímu a životnímu úspěchu. Zboření této iluze by mohlo mít vliv na životní cíle mladých Američanů a třeba i na jejich politické smýšlení. Chudnutí mladých také už nyní vede k takzvané „sdílecí“ ekonomice, ve které se věci díky sociálním sítím a mobilním technologiím sdílejí či půjčují za poplatek, něž aby je uživatelé přímo vlastnili.

 

Čtěte více:

Pikkety: V komunistické Číně je už větší nerovnost v příjmech, než ve Francii
08.02.2017 18:15
Akademici z Pařížské školy ekonomie (mezi nimi například známý autor T...
Víkendář: Katastrofy jako ekonomický lék?
25.02.2017 7:54
Řada lidí volá po návratu do let, kdy ekonomický boom doprovázel rozm...
Mzdy trpí kvůli korporátním superhvězdám
22.03.2017 6:48
Po většinu minulého století se zdálo, že podíl mezd na celkových příj...
Ukradneme nebo vrátíme? Bohatí a chudí se příliš neliší
16.03.2017 15:58
„Skrblíky“ zajímají jen jejich peníze, blaho druhých je jim ukradené, ...

Váš názor
  • díky globalizaci
    24.03.2017 7:41

    se úspěšně vyváží průmyslová produkce za hranice USA za levnou prac. sílou. Fakticky mexičani, číňani atd. berou práci lidem v USA protože pak má firma menší náklady. JENŽE vyrobit Forda v Mexiku s menšími náklady, hotové auto pak bezcelně dovézt zpět do Států a divit se , že se neprodá , protože američtí spotřebitelé nemají na ten vůz peníze - to není žádný div. Proto chápu Trumpa, že chce zavést dovozní cla - udrží fabriky doma a tudíž i pracovní místa. Outsoursing je výborná věc - pokud jste akcionář té firmy a ne její zaměstnanec, který díky tomu přišel o práci. Ono se totiž nic nesmí přehánět - ani volný trh. No a že černoši si pohoršili - podívejte , neuplyne měsíc aby jsme neslyšeli o nějakém deliktu v němž má prsty černoušek . Navíc drtivá většina uživatelů drog jsou barevní, totéž platí i v počtu nezaměstnaných . A proč se nezveřejňuje etnicita vězňů ?? Ha? Proč asi ???
    občan
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslové objednávky, y/y
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průměrná mzda, reálný růst, y/y
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y