Největší světový výrobce oceli v prvním čtvrtletí více než zdvojnásobil provozní zisk na 2,2 miliardy dolarů. K navyšování zisků pomohly jemu i dalším ocelářům rostoucí ceny oceli. Arcelor profitoval také z vyššího odbytu. Akcionáře ale výsledky nepotěšily, titul se na burze v Amsterodamu dopoledne propadl až o 7,6 procenta, nejvíce od loňského června.
Provozní zisk EBITDA se meziročně zvýšil o 140 procent a překonal průměrný odhad analytiků oslovených agenturou Reuters, kteří očekávali zisk 2,1 miliardy USD. Zisk i tržby se zvýšily ve srovnání se stejným obdobím loňského roku na všech trzích. Nejprudší růst zaznamenala Evropa. Dařit se začalo v meziročním i mezičtvrtletním porovnání i na důležitém trhu v Brazílii, která trpěla recesí a politickou krizí. odhaduje, že poptávka v Brazílii letos vzroste o čtyři procenta. Vyšší zisky skupina zaznamenala i v oblasti těžby díky rostoucím tržním cenám uhlí a podmořské železné rudy.
Další skvělý vývoj představuje také růst EBITDA marže, která se za poslední rok zdvojnásobila a teď má hodnotu 14 procent, upozorňuje analytik Patria Finance Ján Hladký. Průměrná cena za prodanou ocel byla meziročně vyšší o 25 procent, v případě železné rudy pozoroval management přírůstek až 77 procent, říká také.
Ceny oceli se na klíčových trzích v USA a v Evropě obchodují na nejvyšší úrovních za poslední více než dva roky. Rally podpořila rostoucí poptávka, ale také přiškrcení exportu z Číny, která je největším světovým producentem i „polykačem“ oceli. Právě Čínu západní výrobci oceli vinili, že zhoršuje dříve velmi neutěšenou situaci v odvětví, když se zbavuje nadbytečné oceli a posílá ji do ciziny za dumpingové ceny. Reakce Západu byla protekcionistická: Spojené státy a Evropy zavedly na čínskou produkci oceli a vybraných výrobků z ní dovozní cla.
"Očekáváme, že tržní podmínky budou ve druhém čtvrtletí celkově stabilní. To je sice povzbudivé, ocelářský sektor je ale nadále zasažen neférovým dovozem na mnoho našich klíčových trzích a my doufáme, že uvidíme další pokrok v zajištění nutných obchodních řešení," uvedl dnes v prohlášení generální ředitel Arceloru Lakshmi Mittal.
Nedávné odhady vidí letošní globální spotřebu oceli optimisticky. The World Steel Association odhaduje, že poptávka ve světě kromě Číny letos stoupne o 2,4 procenta po loňském nárůstu o 0,7 procenta. Vzestup se očekává na velkých trzích jako Spojené státy a Evropa. Výraznější zotavení čeká na klíčových růstových trzích jako zmíněná Brazílie a Rusko.
Data The World Steel Association také ukazují, že v letošních prvních třech měsících stoupla světová produkce surové oceli meziročně o 5,7 procenta (viz graf níže).

Součástí skupiny je také společnost Ostrava, která je největším výrobcem silničních svodidel a jediným výrobcem transformátorových plechů v České republice. Ostrava vyrábí ročně více než dva miliony tun ocele. Své výrobky vyváží do více než 40 zemí. Podnik má i s dceřinými společnostmi přes 7200 zaměstnanců.
Zdroje: , FT, ČTK, BBG, , The World Steel Association