Masivní výprodej sebral ropě všechen zisk od konce loňského roku. Severomořský Brent se dnes ráno londýnského času podíval nejníže od listopadu. Drastický výprodej zažila také americká lehká ropa West Texas Intermediate, která se během několika minut propadla pod 45 dolarů za barel. Důvod? Přetahovaná mezi Spojenými státy a ropným kartelem OPEC o to, jak velká by měla být nabídka této strategické suroviny ve světě.
Základní linie ropného příběhu zůstává bez větších změn již několik měsíců. OPEC, Rusko a další velké ropné státy se ke konci loňského roku dohodly na koordinovaném omezení produkce ropy, aby odlehčily světovým zásobám suroviny a pomohly cenám k růstu. Dohodu, která vyprší na konci června, se daří naplňovat. Těžba americké ropy z břidlic ale roste a na trhu mizí víra, že OPECu a spol. se podaří zbavit trh nadbytečných zásob, které v uplynulých třech letech držely ceny v útlumu. Analytici navíc tvrdí, že i když OPEC splnil cíl snížit produkci o více než 1,2 milionu barelů denně, data naznačují, že vývoz ze zemí OPEC tak rychle neklesal.
Na druhé straně stojí Spojené státy. Ty se ke koordinovanému omezování těžby neupsaly a aktivita v tamním ropném sektoru narůstá. Výsledkem je 11 týdnů rostoucí americké produkce za sebou, což je nejdelší taková série od roku 2012. Nervozitu vyvolávají i ostře sledované ropné zásoby v USA, jakkoli nejnovější data naznačují, že prudký nárůst v poslední době poněkud zvolnil.
Trh nyní předpokládá, že ministři OPECu a jejich kolegové z nečlenských zemí inkriminovanou ropnou dohodu tento měsíc prodlouží. Spekulace, že tento krok má jenom vlažnou podporu, ale poslaly ceny dolů.
Ropa dnes ráno navázala na 4,8procentní propad, který zažila ve čtvrteční seanci. Brent tak ztratil další více než 2 procenta a WTI další zhruba 2,4 procenta, což pro oba ukazatele znamenalo pokles na 47,41 dolaru, respektive 44,45 dolaru za barel. Pod hranicí 45 dolarů byla americká WTI naposledy v den, kdy se OPEC na snížení produkce dohodl, tedy loni 29. listopadu. Zisk, který ropa od té doby nabrala, tak byl dnes ráno všechen pryč. O jeden dolar na barel se americké ropě ráno podařilo zlevnit během zhruba deseti minut.
Vývoj cen Brentu a WTI za posledních půl roku

Dopoledne pražského času nicméně ceny ropy obrátily směr. Brent s dodáním v červenci rostl na burze ICE v Londýně o 0,5 procenta. WTI s dodáním v červnu přidával na burze Nymex v New Yorku 0,2 procenta, což představuje návrat nad 45dolarovou hranici. Zotavování je ale nesmělé.
Výprodej nezůstal bez odezvy u dalších komodit. Komoditní index The Bloomberg Commodity Index, ve kterém má ropa 13procentní váhu, dnes sestoupil na nejnižší intradenní hodnoty za poslední rok. Brutální týden má za sebou železná ruda, na kterou doléhá také vyhlídky poptávky v Číně. Na burze v Singapuru ruda za celý týden odepsala zhruba 12 procent, nejvíce od listopadu. Zlato po čtyřdenní červené sérii nicméně roste, unce se naposledy obchodovala za zhruba 1 234 dolarů.
Ropné téma rezonovalo i měnovým trhem. Profitoval japonský jen, naopak ropné měny jako norská koruna nebo malajsijský ringgit upadly v nemilost.
Zdroje: BBG, FT, Patria.cz