Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Veteráni ropných polí: Vymírají nejrychleji za čtvrt století

Veteráni ropných polí: Vymírají nejrychleji za čtvrt století

10.07.2017 15:27
Autor: Jana Knechtlová, Patria Finance

Boj o nadvládu mezi ropnými šejky a americkými těžaři z břidlic má minimálně jednu méně viditelnou oběť: Stárnoucí ropná pole, do kterých se během krize na trhu s ropou přestalo tolik investovat. Tito veteráni nyní zanikají nejrychleji za skoro čtvrt století.

Hlavními vodítky, kterými se světový trh s ropou v posledních měsících řídí především, jsou těžba v USA a v zemích OPEC, ropné zásoby v USA a aktivita na tamních vrtech. Zatímco americká produkce v posledních měsících v zásadě velmi solidně prosperuje, dodávky z polí, odkud se ropa čerpá už od minulého století, klesly loni o více než 8 a předloni o 11 procent, tvrdí poradenská společnost Rystad Energy.

Celkově se ropná produkce ze starších polí od Číny po Severní Ameriku loni snížila o 5,7 procenta. Jde o pole představující zhruba třetinu světové nabídky „černého zlata“ – a loňský pokles těžby byl největší od roku 1992:

oil1

Ropy je nyní (poslední zhruba tři roky) na světovém trhu přebytek. Až se ale nadbytečné barely rozpustí, mohlo by prý toto „vymírání“ stárnoucích ropných polí způsobit odvětví újmu.

„Hodně pozornosti spočívá na OPECu a na břidlicích, a nikoli na poklesu na těchto dospělých polích,“ uvedl podle Bloombergu Espen Erlingsen z Rystadu.

Na pozadí zmíněného útlumu je třeba hledat boj o podíl na trhu s ropou, který se rozhořel před třemi lety a který vyvolal v ropném odvětví největší krizi za poslední generaci. Jak těžařské společnosti najížděly na úsporné programy, zaměřovaly se na aktivity s vyššími maržemi a nebyly už tolik ochotné lít další peníze do stárnoucích depozit, které tak začaly rychle degradovat.

OPEC loni zavelel ústup, když se rozhodl pro omezení vlastní produkce. Horko těžko prosazovaná kampaň ale prospěla paradoxně ropě z břidlic a znovuvzkříšená americká produkce drží ceny ropy v okolí 50 dolarů za barel. Cena americké lehké ropy (WTI) se dnes naposledy pohybovala kolem 43,8 dolaru za barel s jednoprocentní ztrátou po pátečním více než 2procentním poklesu.

wti

Právě útlum ve starších vrtech je něco, co by ropnému kartelu mohlo pomoci. Rystad odhaduje, že pokud ceny zůstanou na současných úrovních, klesne produkce ze starších polí od Číny po Severní Ameriku letos o dalších 6 procent. Z trhu by tak mohlo zmizet zhruba stejně barelů, kolik jich na základě dobrovolných závazků chtějí odstranit spolupracující členové kartelu: 1,8 milionů denně.

Dlouhodobě by ale mohly existovat důvody k obavám. Těm dala už dříve v tomto roce průchod Mezinárodní energetická agentura.

Možnost nedostatečných dodávek ropy ve světě nejnověji předpovídá šéf gigantu Aramco, saúdskoarabského státního ropného obra, který se připravuje k úpisu 5procentního podílu na burze. V případě Amína Násira jsou tyto domněnky ale postaveny na jiném základu: za hrozícím globálním ropným mankem bude podle něj stát pokles investic do ropného průzkumu či dlouhodobých projektů. Obavy vyvolává také jenom malé množství nových objevů konvenčních ložisek černého zlata.

„Objem konvenční ropy objevené v posledních čtyřech letech ve světě se v porovnání s předešlými čtyřmi lety snížil na méně než polovinu,“ uvedl podle CNBC Násir na oborové konferenci v Istanbulu. Samotný Saudi Aramco, největší vývozce ropy na světě, chce v příští dekádě investovat přes 300 miliard dolarů, aby si uchoval rezervní kapacity v těžbě ropy a pokračoval v programu zaměřeném na zdroje zemního plynu - konvenční i nekonvenční.

Zdroje: BBG, CNBC, Patria.cz

 
 
 

Čtěte více:

Pět důvodů, proč padají ceny ropy
22.06.2017 11:47
Poprvé od loňského léta sklouzl trh s ropou do medvědí fáze. Pětici dů...
Proč je cena ropy nejníž od listopadu 2016
23.06.2017 12:14
Cena ropy Brent se v posledních dvou týdnech dostala na nejnižší úro...
Lukáš: Věřím ve stabilizaci ropy, Shell by mohl být dobrou příležitostí (video)
23.06.2017 17:20
S makléřem Patria Finance Jakubem Lukášem jsme se dnes bavili o ČEZ, j...
Technická analýza: Návrat ropy k medvědímu trendu
07.07.2017 16:21
I když energetický úřad v Americe (EIA) včera reportoval pokles zásob ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
22.09.2025
20:24PODCAST Týdenní výhled: Sazby ČNB by měly zůstat delší dobu stabilní  
18:14Začne se Mag7 mnohem více podobat zbytku trhu růstem zisků a také valuacemi?
17:24Strategický krok Allwyn do USA: V řádu miliard dolarů získá kontrolu nad PrizePicks a vstoupí do světa DFS
15:49Technická analýza S&P 500: Býčí trh ještě nemusí být u konce  
15:35Snaha odnaučit AI lhát může vést k lepšímu skrývání lží, ukázal výzkum OpenAI
14:31Raiffeisenbank a.s.: Výplata úrokového výnosu dluhopisů
13:57Pfizer se dohodl na převzetí výrobce léků proti obezitě Metsera
12:07Nejbohatší Francouz Arnault ostře kritizuje návrh daně pro nejbohatší
11:56Akcie začátkem týdne ztrácejí, zatímco investoři se znovu obracejí ke zlatu  
10:44Odklad elektromobilů a zhoršený výhled posílají akcie Porsche a VW dolů o více než šest procent
9:32Rozbřesk: Ceny masa určí, jak rychle bude odeznívat potravinová inflace
8:52Futures ukazují v úvodu nového týdne opatrnost, ČNB zřejmě ve středu sazby nezmění  
8:28MakroMixér se sociologem Danielem Prokopem: Většina Čechů neví, jak daně fungují
21.09.2025
9:10Víkendář: Hodnota pravdy roste ve světě lží generovaných umělou inteligencí
20.09.2025
15:14Vytváří AI největší tlak na zaměstnanost u mladých lidí?
9:04Víkendář: Krugman o politice americké vlády a jejím dopadu na ekonomiku
19.09.2025
22:03Americké akcie mají za sebou silný týden  
17:46Akcie a peníze – americká a čínská verze
16:58Nové sankce EU proti Rusku: 118 lodí z ruské stínové flotily nebo banky
16:10Analytický radar: Colt sází na akvizice a míří k větší roli v obranném průmyslu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data