Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Britové amatéristé? S brexitem možná hrají dobře promyšlenou hru

Britové amatéristé? S brexitem možná hrají dobře promyšlenou hru

8.8.2017 7:09
Autor: Redakce, Patria.cz

Z pohledu Bruselu přistupuje Británie k jednání o brexitu značně nepřipravena. Vyjednávací tým EU tvrdí, že zatím nemá velké obavy a je připraven na všechno. Někteří diplomaté ale přece jen začínají varovat. Zejména ti, kteří dobře znají své britské protějšky, hovoří o tom, že z britské strany může jít o promyšlenou a záměrnou taktiku. Britové se zatím chovají chaoticky, ale může jít jen o strategii předstírání, že žádnou strategii nemají, napsali Jakob Hanke a David M. Herszenhorn na serveru Politico.

Pokud se ale na celou věc podíváme detailněji, popsaná možnost moc pravděpodobně nevypadá. Je totiž faktem, že červnové volby dopadly pro premiérku Theresu May špatně, oslabily její autoritu a následně i pozici při jednání s EU. Její vláda při hledání pobrexitového plánu tápe a nezdá se, že by měla jasno v klíčových otázkách, jako je migrace nebo členství v bezcelní unii.

Na druhou stranu je ovšem pravdou, že tato témata budou probírána až později a současný přístup může být jen taktika. Podle některých diplomatů jde o způsob, jak uchlácholit protivníka a získat čas. Pak ovšem přijde „palba“. Podle jednoho diplomata k tomu dojde v září, kdy Britové předloží řadu dokumentů, které se budou zaměřovat zejména na oblasti, ve kterých členské země EU nejsou jednotné.

Další diplomat z jedné jihoevropské země tvrdí, že „Britové jsou vždy organizovaní“ a jejich současný přístup by tak skutečně mohl být záměrnou strategií. Podobně hovoří maltský premiér Joseph Muscat: „Lidé, kteří se domnívají, že Britové nevědí, co činí, se mýlí. Já jsem v Británii žil a znám britskou mentalitu. Něco takového jako nepřipravená britská vláda neexistuje.“ Jean-Paul Gauzes, který působil jako poslanec Evropského parlamentu a s Brity často jednal, je podobného názoru. Podle něj Britové urputně sledují své vlastní zájmy a zároveň se snaží protistranu vykolejit. Jsou pragmatičtí a nikdy se během jednání nesnaží o vyjasňování věcí, protože „čím nejasnější vše je, tím lépe pro ně“.

Jeden z dalších zástupců EU tvrdí, že je známo, že Brity nelze podceňovat. Připomíná to i nový film Dunkirk, ze kterého je jasné, že Britové dokážou proměnit pohromu v úspěch. Současným cílem britské vlády by podle některých názorů mohla být zdržovací taktika, která by nakonec zástupce EU donutila souhlasit i s nepříliš výhodnou dohodou. Jiní zase hovoří o tom, že Britové se mohou pokusit o lobování u velkých společností v zemích, které by byly brexitem ovlivněny nejvíce. Jejich cílem by bylo přesvědčit firemní sektor, že Brusel sleduje jen vlastní zájmy.

Jeden ze zástupců EU, který se přímo podílí na jednání s Brity, ale tvrdí, že podle něj skutečně nemají jasno v tom, co vlastně chtějí. Z tohoto důvodu je nepravděpodobné, že by používali nějakou skrytou strategii. Je podle něj sice možné, že se snaží připravit nějakého „brexitovského trojského koně“, ale pravděpodobnost je tu jen minimální. Sami Britové pak přirozeně tvrdí, že si určitě nesedí na rukou a o žádném chaosu na jejich straně nemůže být řeči. V dohledné době by se podle jednoho vysokého zástupce britské vlády měla s její prací na brexitu začít seznamovat i veřejnost. 


Čtěte více:

Velký přehled šesti scénářů brexitu
29.6.2017 11:08
Ještě před několika týdny se zdálo, že cesta k brexitu je poměrně jasn...
Soros: Věřím, že na brexit nedojde
28.6.2017 11:01
Americký miliardář a filantrop George Soros doufá, že odchod Británie ...
Začalo druhé kolo vyjednávání o brexitu. Přijel britský ministr do Bruselu bez podkladů?
18.7.2017 11:12
Vyjednavači Evropské unie a Británie se v pondělí v Bruselu sešli ke d...
Nemocný muž Evropy: Směřuje Británie k „exitu z brexitu“?
1.8.2017 7:11
Známý britský ekonom David Blanchflower podle svých slov „stále čeká, ...

Váš názor
 •  
  9.8.2017 14:22

  Pro nás je důležité vědomí, že s Brexitem skončí éra obrovského čerpání peněz z evropských fondů. Britové jsou totiž druzí největší plátci do evropského rozpočtu. Odchodem Velké Británie z EU zmizí přibližně jedna čtvrtina plateb do rozpočtu EU. Nejenže se o tomto faktu příliš nemluví, ale hlavně se nikde neobjevuje ani náznak řešení této situace. Na druhé straně bez možnosti čerpání peněz konečně vznikne spravedlivá konkurence (nikdo nedostane nic) a odbourají se možnosti korupce při rozdělování těchto peněz.
  ..
  • Hněv z
   9.8.2017 14:40

   odchodu Britů z EU mají zerjména Brusedlští byrokraté. Ta 1/3 příspěvků do fondů EU bude chybět taky v rozpočtech E. komise, E.parlamentu a td. Buď 1/3 těch totálně zbytečných vyhodí, nebo se jim všem také zkrátí o 1/3 tučné prebendy. To bude ještě mela v Bruselu kdo z koho - tedy kdo zůstane a kdo si zbalí kufry a potáhne zpátky do domů za naše normální platy. Co si jen ti Britové dovolují takto nás je zkrouhnout. To jim nedarujeme !!! :)
   trumf
   • Re: Hněv z
    9.8.2017 15:24

    Božská naivito, Zdroje se najdou, třeba z pokut za migranty a kdo by měl odcházet, když tolik nových náročných úkolů je třeba řešit. Jo vyhraje ten kdo bude utíkat první po Britanii.
    Homo
 •  
  9.8.2017 12:22

  něco jako basa-basista, golf-golfista, amatérismus-amatérista??
  sgt.Mike
  • :)
   9.8.2017 14:29

   Potíž je v tom, že touto logikou by "amatérista" musel byl někdo, kdo je stoupencem amatérismu (kapitalismu, liberalismu, šovinismu...) nebo jejím aktivním činitelem ze své vůle (hráč na basu, hráč golfu). Což z tohoto článku rozhodně nevyplývá (ani společenská komunikace a tudíž její jazyk někoho takového nepředpokládá). Pro někoho, kdo se chová amatérsky, kdo jedná amatérsky (příliš chybně, vadně, zjednodušeně) je jednoznačné slovo amatér.
   Niemetz
   • Re: :)
    9.8.2017 14:37

    Naopak slovo amatérismus je odvozeno od slova amatér (amateur) ve smyslu souhrnu činností vyznačujících se vadným projevem. Stejně jako kapitalismus od slova kapitál ve smyslu souhrnu ekonomických jevů na něm založených. Kdyby třeba hráč na golf (golfista) si vzal za své vytvořit ucelený systém společenského chování a tento politicky prosazoval, pak by takový systém musel být označen golfismus. :) Nebo kdyby nějaká strana hráčů na basu dala si do programu, že všichni lidé musí mít doma basu a hrát na ni alespoň hodinu denně, pak by takový program byl označen jako basismus. :)
    Niemetz
 • :O
  8.8.2017 11:20

  Nové "češtinské" slovo? Co je to "amatérista". Amatér - to bych věděl, ale nikde ve slovníku nevidím slovo amatérista. Nepřekládal ten článek nějaký amatér? Či dokonce amatérista???
  Niemetz
Aktuální komentáře
19.7.2018
22:09Výsledková sezona dnes investorům radost neudělala
18:22Sedmnáct akcií pro dlouhodobější investory
17:42Výsledky ani data nepomohly. Náladu dusí obchodní války, koruna slábne  
17:39Summary: IBM svými čísly příliš nenadchl
17:06Technika dělá nad zlatem kříž smrti
16:58V čele klesajících pražských titulů CETV, v USA sráží končící patentová akcie Abbvie  
16:31Comcast už nechce aktiva 21st Century Fox, vzdává boj s Disney
16:17Volvo šlape na plyn, konsensus překonává ve všech ohledech (komentář analytika)  
15:23Velké ropné koncerny a jejich disciplína (analýza Patrie)  
13:52Krize si stále vybírá svou daň, přichází zlom v americké měnové politice
13:08Bulharský regulátor zakázal PPF koupit Nova Broadcasting Group
12:16Bulharský regulátor zakázal prodej bulharských aktiv ČEZu firmě Inercom
11:28Škoda Auto koupila menšinu v izraelském startupu Anagog
10:59Dolar se vrací k růstu, akcie klesají. Otázka dopadu cel stále na scéně  
10:59ČEB, a.s. - Informace o vyplacení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
10:55Eurozóna se umí s krizemi vypořádat velmi dobře. Jenže zabránit jim nedokáže
10:40Komerční banka, a.s.: Aktuální výpis z obchodního rejstříku
10:18Aktualizovaný výhled Patrie na rok 2018: Velký otazník nad posilováním koruny  
9:13Rozbřesk: Ropu postihl letní výprodej a výrazně zlevňuje
8:49Evropské trhy míří do červeného, výsledky zveřejní Microsoft nebo Philip Morris International  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
1:30JP - CPI, y/y