Vyjednavači Evropské unie a Británie se v pondělí v Bruselu sešli ke druhému kolu jednání o brexitu. Má se týkat například práv občanů EU po odchodu Británie z bloku na jaře 2019, nebo problematice britských finančních závazků vůči unii. Nejvíce však zatím zaujala nešťastná fotografie, na níž před sebou britští vyjednavači na rozdíl od svých unijních protějšků nemají podklady. I když dokumenty podle všeho jen ležely v tašce, podle mnohých snímek výstižně zachycuje nepřipravenost britské strany.
„Nyní se dostáváme k jádru věci,“ řekl novinářům hlavní vyjednavač EU Michel Barnier poté, co v bruselském paláci Berlaymont přivítal před zahájením druhého kola vyjednávání o brexitu svého britského partnera Davida Davise. Také ten prohlásil, že po úvodním kole diskusí minulý měsíc se nyní jednání dostávají k samotným faktickým tématům. „Je pro nás neuvěřitelně významné výrazně pokročit a identifikovat rozdíly v našich postojích, abychom je mohli vyřešit,“ řekl. „Je čas pustit se do práce.“
Podle deníku The Financial Times už v poledne Davis odjel zpět do Londýna. Do Bruselu se má vrátit ve čtvrtek, aby zjistil, jak mezitím pokročily v technických vyjednáváních expertní týmy.
Deník spekuluje o tom, že Davisovi spojenci mezitím ve Westminsteru zjišťují, jaké by měl ministr pro brexit šance stát se nástupcem premiérky Theresy Mayové, kterou značně oslabily jí vyvolané předčasné volby minulý měsíc. Sílu jí nedodává ani to, že její vláda stále nepůsobí jednotným dojmem, když jde o vyjednávací pozici.
Nešťastná fotografie
Více než samotný obsah vyjednávání a Davisovy údajné mocenské ambice však média v pondělí zaujala fotografie obou týmů u vyjednávacího stolu. Pikantní je tím, že Davis ani nikdo další z jeho týmu na ní nemá na rozdíl od unijních představitelů na stole připravené podklady.

Zdroj: The European Commission
I když britský ministr měl zřejmě dokumenty ještě v tašce, což britští diplomaté potvrdili deníku The Financial Times, fotografie podle mnohých kritiků vlády premiérky Mayové dokonale symbolizuje nepřipravenost vyjednavačů z ostrovního království.
Na programu jsou práva občanů i irská hranice
Británie v prvním kole rozhovorů akceptovala představu EU o jejich struktuře. Nyní se tedy dojednávají jen otázky „rozvodu“, tedy samotného brexitu. Teprve až v nich bude dosaženo významného pokroku, budou moci dát země EU Barnierovi mandát začít s britskými partnery diskutovat také o budoucnosti vzájemných vztahů.
Vyjednávat tento týden budou pracovní týmy především o otázce zachování práv občanů EU v Británii a Britů jinde v EU po brexitu. Zde se strany liší hlavně v pohledu na to, zda má být tato věc součástí britského právního systému či přímo zakotvená v dohodě o brexitu a pod dohledem Soudního dvora EU.
Klíčová je však tento týden především otázka finančního vyrovnání. Podle diplomatů je Barnier dokonce připraven jednání do srpna přerušit, pokud nyní od Davise jasně neuslyší uznání, že Londýn vůči unii finanční závazky má. Cílem poté bude především dohodnout vzorec, podle kterého bude částka vypočítána.
Davisovi a Barnierovi zástupci také vedou oddělený dialog o budoucím uspořádání na hranicích mezi britským Severním Irskem a Irskou republikou.
Zdroj: ČTK, The Financial Times, The European Commission