Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČEZ (+3,1 %): Očištěný čistý zisk nad odhady, firma zvedá výhled

ČEZ (+3,1 %): Očištěný čistý zisk nad odhady, firma zvedá výhled

8.8.2017 8:26, aktualizováno: 8.8. 12:34
Autor: Jana Knechtlová, Patria Finance

Aktualizováno

Energetická skupina ČEZ vydělala ve druhém čtvrtletí více než dvojnásobek toho, co před rokem, a zisk za celé pololetí jí stoupl o více než pětinu. Polostátní gigant to vysvětluje především prodejem akcií maďarské energetiky MOL a prodejem nemovitostí v Praze. Skupina také zvýšila celoroční výhled provozního zisku před odpisy a amortizací (EBITDA) i celoroční výhled očištěného čistého zisku. Akcie prudce rostou.

Výsledky hodnotíme na první pohled pozitivně, a to především s ohledem na vylepšený výhled na letošní rok, uvádí v rychlém komentáři hlavní analytik Patria Finance Tomáš Sýkora. Akcie ČEZ na pražské burze vystřelily vzhůru a v první polovině obchodování přidávaly 3,06 procenta na 414,00 Kč, což je nejvyšší úroveň od poloviny června.

Čistý zisk ve druhém čtvrtletí meziročně vzrostl o 108 procent na 8,0 miliardy z 3,8 miliardy před rokem. Investory sledovanější očištěný čistý zisk, ze kterého se vypočítává dividenda, se zvýšil v meziročním srovnání o 70 procent na 8,2 miliardy . Překonal tak tržní odhad (Reuters), který počítal s výsledkem 6,8 miliardy. Majoritním akcionářem skupiny je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 procent akcií.

Provozní zisk EBITDA v „jarním“ kvartálu naopak klesl, a to o 6 procent na 12,3 miliardy . Byl každopádně mírně lepší než tržní odhad 12,2 miliardy Kč.

V pololetí rostla hlavně výroba v nové energetice

Na úrovní celého prvního pololetí se čistý zisk meziročně zvýšil o 21 procent na 16,7 miliardy . K dobrému výsledku přispěly podle představitelů skupiny dva jednorázové příznivé vlivy. Celkový přínos z ukončení vlastnictví akcií MOL do čistého zisku dosáhl 4,6 miliardy a zisk z prodeje nemovitostí v Praze dosáhl hodnoty 1,1 miliardy . Provozní zisk EBITDA se v pololetí ovšem snížil o 5 procent na 31,3 miliardy .

Pokud jde o provozní výnosy, ty se zvedly za čtvrtletí i za první polovinu roku, a to v obou případech o 2 procenta. Výroba elektřiny z tradičních zdrojů byla v prvním pololetí zhruba stejná jako před rokem,  tj cca 31 TWh. Výroba v oblasti nové energetiky, kam patří zejména větrné, fotovoltaické a malé vodní elektrárny, se ale zvýšila o pětinu. Rostl i prodej zemního plynu koncovým zákazníkům, objem stoupl meziročně o 28 procent.

Co může ohrozit prognózu?

Skupina první pololetí považuje za úspěšné a v návaznosti na pololetní čísla upravuje směrem nahoru výhled pro EBITDA i čistý zisk za celý letošní rok.

„Celoroční výhled EBITDA navyšujeme na 53 mld. zejména z důvodu vyšší hrubé marže z výroby a obchodu v ČR. Celoroční výhled čistého zisku očištěného zvyšujeme na úroveň 19 mld. ,“ uvedl v dnešním prohlášení místopředseda představenstva a finanční ředitel Martin Novák. Jako další důvody ČEZ zmínil také efekt mimosoudní dohody o narovnání CEZ Elektro Bulgaria se státní energetickou společností NEK ohledně pohledávek za OZE a dále nižší očekávané odpisy a ostatní vlivy pod úrovní provozního zisku. Mezi riziky naopak zmiňuje disponibilitu výrobních zdrojů, ale také vývoj regulatorních podmínek v Evropě.

outlook  

Generální ředitel společnosti ČEZ Daniel Beneš ale tvrdí, že velké změny v prognóze letošních výsledků nečeká. „Vždycky je jistá míra nejistoty. Čím více se blížíte konci roku, tím více míra nejistoty klesá. To je přirozené," řekl Beneš ČTK.

Akcie ČEZ v pondělním závěru na pražské burze překonaly hranici 400 Kč a se ziskem 0,68 procenta uzavřely na 401,70 Kč. Od začátku letošního roku titul zatím ztratil 5,47 procenta a dostal se "do blízkosti naší cílové ceny 395 Kč za akcii", upozorňuje analytik Sýkora. "Ačkoliv se tak nestalo vlivem námi předpokládaného mírného poklesu ceny černého uhlí, resp. silové elektřiny, nadále před investicí do akcií ČEZ investory spíše varujeme," tvrdí také. Fundament se v posledních týdnech sice vylepšil, zvýšila se ale i politická rizika s ohledem na blížící se parlamentní volby, vysvětluje Sýkora stanovisko analytiků Patria Finance:

Vývoj akcie ČEZ za posledních pět let do pondělí 7. srpna ukazuje následující graf:

cez_stock

Zdroje: ČEZ, Reuters, Patria.cz, ČTK 

 
 
 
 
 
 

Čtěte více:

Čistý zisk ČEZ podpoří jednorázové operace (Odhad analytika Patria na 2. čtvrtletí)
7.8.2017 6:01
ČEZ zveřejní svá čísla za letošní druhé čtvrtletí v úterý 8. srpna pře...
ČEZ před výsledky zářil: 401,70 Kč za akcii a s bankami pomohl burze v Praze k ziskům
7.8.2017 17:01
Začátek druhého srpnového týdne roku 2017, ve kterém zveřejní svá data...

Váš názor
 •  
  8.8.2017 10:18

  Násilí? K čemu? K řešení bude úplně stačit protlačit zákon o obecném referendu, přímou volbu a odvolatelnost politiků a jejich jasnou hmotnou a trestní zodpovědnost. A voliči už si sami poradí s těmi politiky, kteří neplní jejich většinovou vůli vzešlou z voleb.
  ..
 •  
  8.8.2017 9:59

  Jsem zvědav na co se smečka privatizátoru vrhne dřív, Jestli na ČEZ, nebo na litium. Slunce a vodu si už zprivatizovali na privatizaci daní vymysleli dotace, Co se bude rozkrádat dál. Na důchodech, už není co krást to zařizuje postupná inflace a valorizace, zázraky v uzdravování invalidů zařizují potomci Dr Mengeleho někde od stolu, teď už bez požehnání s. Drábka, ale stejně účinně.. Ve volbách bude třeba volit toho kdo rozšíří vyrobu těžkých kulometů..
  Homo
 • Pane sykora, raději už nic nehodnoťte
  8.8.2017 8:54

  obzvláště na první pohled, vaše analýzy jsou něco jako horoskopy. Vemte si dovolenou, odpočiňte si a po dovolené se začněte živit něčím prospěšným, přeji hezké počasí.
  mamon
  • Re: Pane sykora, raději už nic nehodnoťte
   8.8.2017 9:28

   Pokud potřebujete mít jistotu, vyhněte se akciím.
   ..
   •  
    8.8.2017 9:34

    Vážená dvojtečko, o mne tady nejde, natož o mou jistotu, tady jde o práci pana sykory, kdyby otočil výsledky své práce o 180 stupňů, měl by podstatně vyšší úspěšnost. A to se vyplatí, nebo snad ne?
    mamon
    •  
     8.8.2017 9:44

     Jak se říká pán platí, pán poroučí......
     ..
     •  
      8.8.2017 9:51

      Pokud je to tak, asi je splachovací a nevadí mu, že je za volá......
      mamon
      •  
       8.8.2017 10:02

       Ne všichni musí mít stejný názor na danou osobu. A je to tak dobře. Např. zatímco někteří považují vybrané naše politiky za nezpůsobilé, jiní ty samé volí.
       ..
 •  
  8.8.2017 8:52

  To by se těch 40 divi mohlo vrátit.
  ?
  •  
   8.8.2017 11:14

   Řekl bych spíš, že se ještě za 2017 udrží těch 32...
   qwer
Aktuální komentáře
24.2.2018
8:57Víkendář: Čekají nás divoká léta, hrozí infokalypsa
23.2.2018
22:00Americké trhy zakončily týden silným růstem
18:44Perly týdne: Extrémní akciový optimismus a země euroskeptiků v rukou velmocí
17:54Pravicově levicoví islamofobní sluníčkáři
17:45Akcie firmy Snap pohořely kvůli tweetu americké hvězdy z reality show
17:26Prahu dnes do mínusu stáhla Erste, vítězem týdne je Pegas
17:04Marek Trúchly: Pohyby amerického indexu růstový trend moc neznačí (video)
17:02Obavy z Fedu na závěr týdne ustupují. Výnosy klesají a to dolaru nesvědčí  
16:48ČEZ, a. s.: Skupina ČEZ podepsala smlouvu na prodej bulharských aktiv se společností Inercom
16:34Jan Kovalovský o tipu, jak investovat do atraktivních evropských bank a jejich dividend
15:51Politico: Kvůli rozšíření Dukovan Česko riskuje hněv EU
15:27Čína převzala kontrolu nad pojišťovnou Anbang
14:30Na trh se vrací stín dvojích deficitů, obávat bychom se ale měli hlavně Fedu
12:53Bulharská ministryně energetiky končí kvůli obchodu s bulharskými aktivy ČEZ
12:23Italské volby se blíží: Jak mohou dopadnout na trhy?
11:57Dvě tváře umělé inteligence
11:19Evropské akcie lehce rostou, trh vstřebává výsledky Valeo a RBS
11:05Hlavní měnové páry nemají jasný směr, trhy jsou rozpačité. Závěr týdne mohou ovlivnit bankéři  
10:52Miliardář Ray Dalio: USA se propadnou do recese za současného prezidenta Trumpa
10:32Technická analýza: Ropa - Klid před bouří?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data