Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víkendář: Po dvou letech se mi ukázala skrytá část tváře Spojených států

Víkendář: Po dvou letech se mi ukázala skrytá část tváře Spojených států

09.09.2017 7:43
Autor: Redakce, Patria.cz

Se svou rodinou jsem žil dva roky na předměstí Washingtonu, kterému se říká Bethesda. Žijí zde až na výjimky běloši a jde o luxusnější lokalitu, kde jsme strávili spoustu krásných chvil. Z mých dcer se během této doby staly dvě typické Američanky. A když jsme některý den náhodou nejeli do supermarketu, myslely si, že se děje něco špatného. Magnetismus amerického způsobu života je prostě značný, někdy může být otravný, někdy příjemný, otevírá svůj text americký korespondent německého Spiegel online, Veit Medick:

Měli jsme dobré sousedy, s některými jsme se hned spřátelili. Často se říká, že lidské vztahy jsou v USA jen povrchní, ale naše zkušenosti to nepotvrzují. Je ale pravdou, že ulice jsou často prázdné a vyzařuje z nich určitá sterilita. Něco jim chybí. Náš soused Craig tvrdil, že Američané zůstávají stále více sedět doma, protože je to pohodlné a vše lze objednat přes internet. Mají své klimatizace a pobyt uvnitř je tak mnohem příjemnější, než když jsou venku. Z jejich aut se stal druhý domov.

Před časem jsem četl knihu sociologa Barryho Glassnera, který tvrdí, že Američané žijí v kultuře strachu. A namísto toho, aby se z ní vymanili, se potápějí stále hlouběji do paranoi. Hodně jsem o tom přemýšlel. V místě, kde jsem bydlel, jsme se mohli bát tak nanejvýš komárů či automobilových nehod. Celá tato oblast mi ale také připadala jako jedno velké útočiště, kam se lidé chodí schovat.

Strach není ve Spojených státech ničím novým. V této zemi se vždy věřilo, že nějaká apokalypsa už číhá za rohem. Nicméně míra strachu, která ve společnosti postupně vznikla, bere dech. Nemusíte ho hledat dlouho. V obchodech dostanete antibakteriální ubrousky, které použijete jako obranu proti bakteriím na nákupních vozících. Rodiče pečlivě vozí své děti přímo do školy a pak je přímo u ní vyzvedávají. Kolem hřišť jsou drátěné ploty, ve školních třídách jsou alarmy, které mají varovat před útočníky. Na kabelových televizích vládne hysterie. 

Nedávno byla zveřejněna jedna studie, která se snažila popsat, čeho se Američané bojí nejvíce. Seznam je velmi dlouhý, od terorismu až po ztrátu identity. Od zkorumpovaných firem až po finanční krach. Jsou tu tornáda, cizoložství. Dá se to pochopit. Spojené státy už nevyhrávají války, které vedou. Ve světě jsou i jiné země s velkou mocí. Vše se strašně zrychluje. A mnoho Američanů už také nevěří svým politickým elitám. Neví, čemu mohou důvěřovat. Makroekonomické indikátory ukazují, že ekonomika uhání nahoru, ale v jejich peněženkách je stále méně peněz. Řada z nich se domnívá, že musí vzít svůj osud do vlastních rukou, ale skončí s velkým vyčerpáním. Donald Trump strach panující v americké společnosti mistrně využil k vlastnímu prospěchu. V oblasti realit, médií a samozřejmě i v politice.

Zbořit a postavit nové…

Když moje žena začala říkat věci, jako že nebudeme jezdit přes některá území, protože se tam střílí, smál jsem se jí. Pak jsem si ale všiml, že i já jsem začal mít mnohem více obav. Začal jsem se například vyhýbat stadionům, které neměly bezpečnostní průchody. Ano, americký strach je nakažlivý. A zároveň jej doprovází řada rozporů. Všichni hovoří o bezpečnosti, ale doposud nebyli schopni prosadit nějakou rozumnou regulaci vlastnictví zbraní. Všichni hovoří o svobodě, ale i děvčata ve věku batolete musí v bazénu nosit dvojdílné plavky. Když jsem si koupil v jednom obchodě lahev vína, musel jsem ji domů nést skrytou v plastovém sáčku. Nedávno mě zastavila policie, protože jsem prý přejel plnou čáru. Když jsem se zeptal, co se stane v případě, že nebudu s policistou souhlasit, sdělil mi, že mě zatkne. Někdy si v USA připadáte, jako by vás neustále někdo sledoval a se svobodou to nemá nic společného. 

Řada lidí se domnívá, že Spojené státy procházejí úpadkem. Já si tím ale přes všechno uvedené jistý nejsem. V naší ulici stával starý dům, o který nikdo nepečoval a který byl mnohem menší než ostatní domy. Jednou přijel buldozer a během hodiny byl dům pryč. Za dva měsíce stál na jeho místě dům nový, se šesti ložnicemi, čtyřmi koupelnami, v hodnotě 1,6 milionu dolarů. Žije v něm rodina, která vypadá spokojeně. Pro mě je to celé ukázkou toho, jak to v USA funguje. V Německu bychom asi postupovali jinak. Vyměnili bychom okna, natřeli bychom zdi. Koneckonců byl to dům, kde žili naši prarodiče. V Německu se věcí nezbavujeme. Snažíme se je zachovat a optimalizovat. Rozhodně máme problém s tím něco zničit a začít úplně od začátku. Američané v tom naopak vynikají. Když se jim něco přestane líbit, zavolají buldozer. 

Podle mého názoru se tato mentalita projevila i během posledních prezidentských voleb. Lidé byli unaveni starou politickou garniturou a namísto Hillary Clintonové si zvolili někoho nového i přesto, že šlo o dost rizikový krok. Jde o nebezpečný a zároveň obdivuhodný přístup. Nese sebou i velkou schopnost měnit se.


Čtěte více:

Víkendář: Jsou nové sankce proti Rusku hlavně snahou o podporu americké energetiky?
05.08.2017 8:07
Americký prezident Donald Trump ve středu podepsal zákon, na jehož zák...
Víkendář: Možné dopady africké migrace na Evropu jsou lidským rozumem téměř neuchopitelné
06.08.2017 8:10
Francouzský prezident Emmanuel Macron byl na počátku července na summi...
Víkendář: Putinovi k úspěchu stačí, aby si sundal tričko
13.08.2017 7:36
Je srpen a ruský prezident Vladimir Putin se vydal do Tuvy. To je míst...
Víkendář: Nebezpečný mýtus o bombardování Hirošimy
12.08.2017 7:44
V USA není šestý srpen považován za významný den, přestože jde o výroč...
Víkendář: Ani Spojené státy nebudou na vrcholu věčně. Kdo je nahradí?
20.08.2017 17:36
V polovině května se v Pekingu sešli zástupci 29 národů, aby hovořili ...
Víkendář: Co by nejvíce prospělo Němcům i celé Evropě
19.08.2017 12:41
Bývalý německý prezident Richard von Weizsäcker jednou řekl, že zájmům...
Víkendář: The Economist radí, jak jednoduše zvednout životní standard na celém světě
26.08.2017 9:47
Na chodníku leží stodolarovka a kolem jdou dva ekonomové. První z nich...
Víkendář: Volil jsem Trumpa. A teď toho těžce lituju
27.08.2017 16:56
Když Donald Trump ohlásil, že bude kandidovat na post amerického prez...
Víkendář: Společnost, která chce přežít, musí dávat lidem práci
02.09.2017 7:53
Na severu Itálie si na počátku letošního vzal život třicetiletý muž, k...
Víkendář: Německo by se opět mělo stát vojenskou velmocí
03.09.2017 10:09
Německo je uznáváno po celém světě, moc a vliv Spojených států upadá. ...

Váš názor
  •  
    11.09.2017 16:38

    Tento clanek je totalne nezajimavy, snad jen říká, ze jsou americani stado namyslenych arogantních tupounu
    Syndi
  • co za to muze asi, ze je tam nebezpecno?
    09.09.2017 9:55

    typicky liberal co zije odpoutan od zbytku reality a boji se pojmenovat duvody proc to je tak blby v USA, aby nebyl xenofob
    palantir
Aktuální komentáře
03.02.2026
22:38Ani silné výsledky AMD nestačily. Akcie se svezly s trhem a míří dolů
22:02Červená lavina na Wall Street: technologie krvácí, Palantir uniká výprodeji  
17:18Bude „likvidita“ podporovat akciový trh?
15:27Silný zisk, slabší poptávka, velké slevy: PepsiCo mění strategii
15:17Růst zpomaluje a výhled na rok 2026 působí mdle. Paypal vyřazujeme z investičních tipů  
14:09FX Strategie: Koruna čeká na inflaci a ČNB, eurodolar na ECB a volby v Japonsku  
13:41Patria jako první zahajuje pokrývání CSG: Silné fundamenty se střetávají s férově oceněnou realitou  
12:22Trump vyzval republikány, aby znárodnili volby
12:05GameStop roku 2026? Stříbro se obchoduje jako meme akcie
11:23Nervozita překonána, investoři se vracejí zpět do drahých kovů i akcií  
11:16Palantir předvedl nejvýraznější růst za celou svou historii. Výsledky drtí očekávání  
10:55Ifo: Konkurenceschopnost německého průmyslu dál klesá, téměř ve všech sektorech
10:22Jindřich Litner: Moneta ve 4Q překonala očekávání, ale valuace brzdí další růst  
9:22SpaceX před plánovaným IPO pohltila další firmu Elona Muska xAI
9:09Rozbřesk: Český průmysl i v novém roce přešlapuje na místě, koruna vyhlíží inflaci a ČNB
8:52Výsledky zveřejnila Moneta, Evropa míří k pozitivnímu zahájení  
8:44MONETA Money Bank, a.s.: Čistý zisk za rok 2025 vzrostl na 6,5 mld. Kč, návrh dividendy ve výši 11,5 Kč na akcii
7:40MONETA hlásí silný rok 2025. Čistý zisk překonal odhady a výhled do 2030 je ambiciózní
02.02.2026
22:01Americké akciové indexy zavírají v zelených číslech  
17:09PODCAST Týdenní výhled: Výprodej kovů, Trumpův nominant do čela Fedu i výsledky big techu  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
16:00USA - Nově otevřená prac. místa