Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víkendář: Společnost, která chce přežít, musí dávat lidem práci

Víkendář: Společnost, která chce přežít, musí dávat lidem práci

02.09.2017 7:53
Autor: Redakce, Patria.cz

Na severu Itálie si na počátku letošního vzal život třicetiletý muž, který se stal symbolem tragédie spojené s vysokou nezaměstnaností mladých lidí v této zemi. Ekonomická krize sice mnohem více postihla její jih, ale celonárodní míra nezaměstnanosti dosahuje téměř 12 %. Mezi mladými se pohybuje kolem 40 %. Hovoří se o mezigeneračním apartheidu, protože pro mladé je extrémně těžké najít zaměstnání. V tomto ohledu stojí mezi nimi a zbytkem populace vysoká zeď, tvrdí americký akademik Richard Drake.

Jedním z významných italských politiků se v posledních letech stal Beppe Grillo z Hnutí pěti hvězd. To slíbilo italským občanům formu základního příjmu s tím, že by od své vlády měli dostávat také něco jiného než zkorumpovanou oligarchii. Hnutí pěti hvězd v sobě nese znatelný rys amerického levicového politika Bernieho Sanderse, jeho zástupci obdivují zesnulého venezuelského vůdce Huga Cháveze a jeho boj s velkými mezinárodními společnostmi.

Grillo se také vzhlíží v ekvádorském vůdci Rafaelu Correovi a jeho postoji, který je zaměřen proti Mezinárodnímu měnovému fondu. MMF je totiž v Itálii nenáviděný kvůli dřívějšímu prosazování politiky fiskálního utahování. Grillo také chválil Donalda Trumpa a jeho zvolení jako potřebnou změnu ve světové politice. Podobné volání po změně, ať už je jakákoliv, je nyní hybnou silou i v italské společnosti.

I kdyby byl v Itálii základní příjem uzákoněn, podstatu problému neřeší. Onen muž, který si vzal život, nepožadoval dávky od státu. Chtěl pracovat. A společnost, která si zaslouží přežít, musí být schopna takovým lidem vyhovět, jak tvrdil Thorstein Veblen ve své knize The Instinct of Workmanship. Psal o tom, že lidské bytosti svou podstatou potřebují smysluplnou činnost a pokud ji nemají, jsou hluboce frustrované.

Držitel Nobelovy ceny za ekonomii Joseph Stiglitz ve své knize Globalization and Its Discontents v roce 2004 tvrdil, že problémem globálního finančního systému jsou zejména instituce a organizace, které stojí v jeho čele. MMF, Světová banka, Světová obchodní organizace, americké ministerstvo financí i Evropská měnová unie prosazují hlavně své vlastní zájmy. A nejvíce to platí o Wall Street. Hovoří sice o demokracii, ale blahobyt obyčejných lidí je tím posledním, na čem vůdcům finančního světa záleží.

Dopady globalizace jsou tak pro populaci na Západě tragické. Klesá počet pracovních příležitostí, Spojené státy již dávno nejsou příkladem demokracie, dramaticky se rozšířila propast mezi bohatými a chudými. A je snadné si představit, co přinese robotizace, pokud se bude řídit pravidly korporátního kapitalismu. V Evropě lidé hledí na Evropskou unii stále více jako na trojského koně, politické a ekonomické elity ztrácejí podporu veřejnosti. Lidé většinou viní EU i za zhoršení jejich životního standardu a za negativní důsledky, které pro ně přináší globalizace. Pocit zrady pak živí populistická hnutí, která jsou dnes pro Evropu tak typická.

Znovu se začínají otevírat dlouho uzavřená témata jako deregulace, liberalizace, otevřené hranice či globalizace. Po roce 2008 jsou prosazovány dříve nemyslitelné kroky směrem k ochraně evropských pracovních míst a kultury. Například v Itálii se podle průzkumů 77 % lidí domnívá, že členství v EU nepřináší žádné výhody. U firem se tak cítí sedm z deseti. Unie je vnímána jako výtvor velkých finančních institucí. Tato tragická chyba v komunikaci roste do obrovských rozměrů. A není divu. Lidé ztratili svůj hlas a nyní se domnívají, že jim jej vrací jedinci jako Donald Trump.

Trump bude možná budoucími generacemi považován za naprosto neschopného prezidenta. Ale jeho kampaň bude pečlivě studována a analyzována. Šlo o mistrovský kousek složený z intuice a odhadu naší doby. Trump má mnoho obdivovatelů a následníků i v Evropě. V Itálii jím je Grillo a Matteo Salvini. Oba se vezou na vlně populismu a nechávají za sebou v průzkumech popularity tradiční politické strany. Amerika je už v Evropě.

Autorem je profesor historie na University of Montana Richard Drake.

Zdroj: The American Conservative


 

Čtěte více:

Když ani týdenní absence v práci na vyhazov nestačí
31.07.2017 5:38
V případě neomluvené nepřítomnosti zaměstnance v práci má zaměstnavate...
Zvoní práci kvůli robotům hrana? Ne, ale trh se rozhodně změní
12.08.2017 12:18
Většina mladých lidí bude v budoucnu zastávat pracovní místo, které v ...
ČNB: Napětí na trhu práce vede k rychlejšímu růstu mezd. Zároveň se přehřívá trh realit
11.08.2017 10:44
Rostoucí napětí na trhu práce vede k rychlejšímu zvyšování mezd. Záro...
Rozbřesk: Trh práce táhne českou ekonomiku k silným výkonům…a ČNB k vyšším sazbám
01.09.2017 9:12
Okurková sezóna jako by dolehla i na evropské statistiky. Ty včera kro...

Váš názor
  • Dávat práci?
    04.09.2017 9:33

    Termín dávat práci mi připomněl komunismus. Práce se přeci získává tím, že něco umím tak dobře, že mi za to někdo jiný zaplatí dohodnutou cenu (konkurenceschopnou). Ne tím, že stát nechá natisknout peníze (na dluh) a rozdává je "pracujícím" s tím, že neví co s tím dluhem do budoucna.
    pmx
  • práce je
    03.09.2017 13:13

    Italská vláda by už konečně měla vysvětlit lidem ve své zemi, že pokud jsou součástí otevřeného trhu (taky pracovního) tak je nezbytné přizpůsobit platy. Můj odhad je, že když budou zaměstnanci v Itálii na cca 80% českých platů (mají nižší produktivitu a horší podmínky teplotně / horko) opět za nimi práce přijde. Nadnárodní koncerny si je najdou. Není pak vůbec potřeba si brát život. Stačí snížit životní úroveň Italů pod českou ( nebo slovenskou) a můžou být šťastní.
    pmx
  •  
    02.09.2017 12:40

    v jižní itálii bych to možná chápal, ale na severu by práci vždycky našel. Otázka je jeho vzdělání a jestli bylo opravdu důvodem to, že neměl práci. Každopádně ihned se toho chytli levicoví budižkničemové a zneužívají to pro své cíle :-)
    lump
  • Amerika a Evropa
    02.09.2017 9:09

    Pan profesor historie na University of Montana Richard Drake si až nyní všiml, že "Amerika je už v Evropě". A kde byla od konce druhé světové války až do současnosti? Snad ne v Číně či Rusku? Alespoň v té západní Evropě je Amerika již téměř tři čtvrtě století a v té východní s výjimkou Ruska bezmála 30 let. Její přítomnost v Evropě vůbec nesouvisí s "populisty" ani Trumpem, jak se nám snaží namluvit ve svém článku pan profesor.
    sparťan
Aktuální komentáře
05.05.2025
17:41Setkání s analytikem a makléřem Patrie již zítra v Českých Budějovicích
17:32Firmy se cel nebojí? Průzkumy ISM za duben nedopadly špatně  
16:38Burza v USA otevírá v červeném. V Evropě roste DAX a z titulů Erste po oznámení akvizice  
14:53Obchodní chaos. Trumpovo eso v rukávu, Powellova noční můra
13:07Týdenní výhled: Fed sazby nezmění, ČNB nejspíš ano. Z našich tipů reportují AMD, PLTR, UBER nebo MELI  
12:32Evropské akcie začínají týden smíšeně. Zlato se opět zvedá  
11:50ČEB, a.s.: Informace o výplatě výnosu s rozhodným dnem 4. května 2025
11:39Legendární investor Warren Buffett míří do penze. Nahradí ho Greg Abel
11:32Květnová důvěra investorů se v eurozóně zotavila po dubnových obavách o dopadech cel
11:22Hledá se nový šéf Tesly? Změnil by výrazně atraktivitu akcií?
10:38Výrobce bezpilotních letadel Primoco UAV SE oznámil výsledek prvního čtvrtletí. Čeká vytěžení certifikace dle standardů NATO do hospodaření
10:12NUPEH CZ s.r.o.: Výroční zpráva za rok 2024
9:36Erste převezme kontrolní podíl v třetí největší polské bance. Kvůli financování zruší zpětný odkup akcií v objemu 700 mil. EUR
9:10Rozbřesk: Proč se akcie vrací na úrovně před “dnem osvobození” a je to udržitelné?
9:0694letý Warren Buffett odejde do důchodu. Jeho nástupcem má být Greg Abel
8:50Trumpovy celní hrátky pokračují, Buffett odchází na odpočinek a ČEZ na volebním programu politiků  
6:29Co čeká kapitálové trhy v příštích deseti letech podle Amundi?
04.05.2025
14:44Co dělat, když se dlouhodobé dluhopisy chovají jako akcie? Postřehy Fidelity
8:31Víkendář: Prudký růst ziskovosti evropských bank jako důsledek protiinflační politiky ECB
03.05.2025
14:37PIMCO: Přichází změna investičního paradigmatu, posun k novému ale bude trvat dlouho

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Berkshire Hathaway Inc (03/25 Q1)
ON Semiconductor Corp (03/25 Q1, Bef-mkt)
Palantir Technologies Inc (03/25 Q1, Aft-mkt)
Tyson Foods Inc (03/25 Q2, Bef-mkt)
Vertex Pharmaceuticals Inc (03/25 Q1, Aft-mkt)
16:00USA - Index ISM ve službách
22:05Ford Motor Co (03/25 Q1)
22:05Mattel Inc (03/25 Q1)
22:15Clorox Co/The (03/25 Q3)