Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Oxfam: Procento nejbohatších ovládá 82 procent bohatství

Oxfam: Procento nejbohatších ovládá 82 procent bohatství

22.01.2018 11:16
Autor: ČTK

Čtyři pětiny bohatství, vytvořeného loni ve světě, skončily u jednoho procenta nejbohatších lidí planety. Nejchudší polovina lidstva nezískala nic. Upozornila na to nezisková organizace Oxfam, která závěry svých analýz nerovností ve světě tradičně zveřejňuje v předvečer Světového ekonomického fóra v Davosu. Dorazit by tam měla řada předních státníků, včetně amerického prezidenta Donalda Trumpa.

"Miliardářský boom není známkou kvetoucího hospodářství, ale příznakem neúspěchu ekonomického systému," prohlásila ředitelka organizace Winnie Byanyimaová během představení zprávy. Její poznatky odhalují, že "naše ekonomiky odměňují spíše bohatství než tvrdou práci milionů lidí", dodala.

"Vykořisťují lidi, kteří vyrábějí naše oblečení, montují naše mobily a pěstují potraviny, které jíme. Zajišťuje to stálou nabídku levných produktů, ale i tučné zisky firem a jejich bohatých investorů," burcovala ředitelka. Hrstka nejbohatších dál bohatne, zatímco miliony lidí uvízly vinou nízkých platů v chudobě. Šéf jedné z pěti předních firem světové módy za pouhé čtyři dny vydělá tolik, kolik vydělá textilní dělnice v Bangladéši za celý svůj život.

Podle zprávy 3,7 miliardy lidí, tedy polovina lidí na Zemi, nezískalo z loňského světového růstu vůbec nic, zatímco 1 procento největších boháčů si strčilo do kapsy 82 procent loňských výsledků.

oxfam


Oxfam vypočítal, že bohatství této ekonomické elity se od roku 2010, tedy krátce po propuknutí hospodářské krize v roce 2008, se zvětšovalo v průměru o 13 procent ročně, tedy šestkrát rychleji než průměrné mzdy. Vrcholem bylo období mezi březnem 2016 a březnem 2017, kdy počet lidí s majetkem přesahujícím miliardu dolarů (asi 21 miliard Kč) rostl tempem jeden miliardář každé dva dny.

Byanyimaová kritizovala vyhýbání se placení daní a daňové úniky jako hlavní příčinu globálních nerovností a vyzývala vedoucí představitele, aby omezili daňové ráje a vynakládali peníze na vzdělávání, zdravotní péči a pracovní místa pro mladé lidi. Obzvláště zkritizovala prezidenta Donalda Trumpa za vytvoření "vlády miliardářů" a za nové daňové zákony, z kterých mají prospěch největší boháči, a ne obyčejní Američané.

Nejvíce postiženy celosvětovou nerovností jsou podle Oxfamu pracující ženy, neboť stále vydělávají méně než muži a zpravidla mají hůře placenou a nejistou práci. "Na celém světě ženy vydělávají méně než muži a jsou nadměrně zastoupeny v hůře placených profesích a v pracovních pozicích s nejistou perspektivou. Stejně tak z deseti nových miliardářů je devět muži," konstatovala zpráva.

ox

I časopis Forbes na prvních pět míst svého žebříčku nejbohatších lidí na světě loni umístil samé muže. Světové ekonomické fórum dříve odhadlo, že potrvá ještě 217 let, než ženy budou vydělávat stejně jako muži a na pracovišti dosáhnou rovnosti.

Oxfam vyzval vedoucí představitele chystající se do Davosu, aby se postarali o to, že ekonomika bude fungovat pro všechny, a ne pouze pro bohatou menšinu.

America First? Trump bude mít v Davosu závěrečnou řeč

WEF se letos podle organizátorů soustředí na hledání cest k upevnění mezinárodní spolupráce v oblasti klíčových společných zájmů, jako jsou mezinárodní bezpečnost, životní prostředí a světová ekonomika. Zakladatel WEF Klaus Schwab uvedl, že jednou z hlavních otázek čtyřdenního setkání bude "budoucnost globální spolupráce v oblasti obchodu, životního prostředí, boje proti terorismu, daňových systémů a konkurence". "V tomto světle je zcela nezbytné, aby tu s námi byl prezident Trump," dodal.

Trump bude prvním úřadujícím prezidentem Spojených států na davoském sympoziu od účasti Billa Clintona v roce 2000. Šéf Bílého domu pronese podle organizátorů na letošním fóru závěrečnou řeč.

Zdroje: ČTK, Oxfam

 

Čtěte více:

Project Syndicate: Připravme se na Trumpovy obchodní války
22.11.2017 17:37
Je americký prezident Donald Trump tím, čemu maoisté říkávali „papírov...
Změní Trump Fed za dva roky k nepoznání?
08.12.2017 13:20
Americký prezident Donald Trump může během prvních dvou let své vlády ...
Piketty: Macron a Trump jsou jedno a to samé, nerozumí výzvám globalizace
29.12.2017 15:12
V médiích můžeme často vidět porovnání amerického prezidenta Trumpa s ...
Trumpova reforma daní srazila Goldman Sachs do ztráty
17.01.2018 14:03
Investoři byli tak nějak navyklí, že Goldman Sachs (256,15 USD, -0,89%...
Trump v jámě lvové: Kontroverzní prezident USA míří do Davosu
17.01.2018 18:10
Prezident USA Donald Trump je synonymem pro revoluci v americké politi...

Váš názor
 •  
  22.01.2018 16:37

  Proč bohatí bohatnou?Protože udrží majetek.Chudý to spotřebuje a má dál hoiuby
  mc
  •  
   23.01.2018 6:55

   Ty máš v palici slušně vymeteno. Pokud chudý (běžný pracující) má výplatu, která tak akorát stačí na pokrytí všech běžných výdajů rodiny, tak jak má podle Tebe trubko udržet majetek ? A jaký to je majetek ? Myslíš nemovitost, do které cpeš stále peníze a stát Tě za to kasíruje ? Nebo kde jsi vypotil, že se člověk z normální výplaty vyhrabe na miliardáře ? A takoví mají volební právo .... ach jo.
   Peté13
 • Lidí je moc
  22.01.2018 16:36

  A proto budou chudí.Komunisti sebrali vše bohatým a všichni zchudli.Tak to prostě je.Sebereme bohatým a zchudneme všichni,protože chudých neubude,ale o to víc se namnoží
  mc
 •  
  22.01.2018 16:23

  Paní Byany... má sice pravdu , ale co s tím ? Všechny státy vč. českých elitářů vidí jedinou možnost úspěchu ve vzdělanosti . Takže všichni budeme mít akademické tituly , ale makat nikdo nebude . Na to abychom pracovali jsme nemuseli studovat, že? Jednoho dne ale ta bublina zákonitě praskne a co bude poté raději nedomýšlet . Ti těžce fyzicky pracující asi ohledy na ty elitáře brát nebudou . Na straně druhé , lepší bohatí lidé , než bohaté státní pokladny . Bohatý stát začne podporovat elitářské nemakačenky , různá zbytečná občanská sdružení , která spotřebují to bohatství ve zbytečných nebo dokonce pro stát škodlivých aktivitách . I naše země je před rozhodnutím , kudy dál ? " Makat " není slušné , je třeba dělat nesrozumitelnou koaliční politiku . Nejhorší na tom ale je , že většina voličů koaliční politiku za uplynulých pomalu 30 let jaksi prokoukla , ale dělat se nám také nechce - montovny nechceme , budeme se vzdělávat . Akademici v čele politických stran , ani akademický kandidát na prezidenta již asi nepřesvědčí . Minulé elity těžce zklamaly.
  český občan
Aktuální komentáře
13.07.2024
16:28Komentář Invesco: Zlato a jeho červnová výkonost
9:57Víkendář: Tisíce umělých inteligencí místo jedné velké
12.07.2024
22:01Hlavní americké indexy obrátili po poklesu a uzavřely týden ziskem.  
17:59Světová ekonomika v příštím roce
17:48FT: Unilever plánuje zrušit třetinu pracovních míst v kancelářích v Evropě
17:46Americké banky zahájily výsledkovou sezónu, trhy umazávají včerejší ztráty  
17:15Braňo Soták: Update investičních tezí  
16:49Komerční banka, a.s.: Hlavní akcionáři KB k 30.6.2024
16:35Lufthansa podruhé zhoršila letošní výhled, zisk za druhé čtvrtletí klesl
15:26Jakub Blaha: JP Morgan zaznamenala výrazné oživení divize investičního bankovnictví  
14:56Citi hlásí růst tržeb všech hlavních divizí, varuje ale pře vyššími náklady
14:07Čistý úrokový výnos Wells Fargo za 2Q zaostal za odhady
11:18Banky poskytly v červnu hypotéky za 24,2 mld. Kč, nejvíce od března 2022
11:04Perly týdne: Kdy přijde čas na hodnotové akcie a proč je NVIDIA titulem s největším množstvím krátkých pozic
9:06Rozbřesk: Další propad americké inflace otvírá Fedu dveře k předvolební redukci sazeb, E. Zamrazilová: nižší inflace neznamená strmý pád sazeb
8:57Dodávky letounů 737 MAX se možná opozdí až o půl roku, sdělil Boeing zákazníkům
8:07Čína v červnu dosáhla rekordního přebytku obchodní bilance. Většina evropských trhů zelená, výjimkou je Amsterdam  
11.07.2024
17:10Je možné predikovat černé labutě?
17:03Investoři po inflačních číslech vybírají zisky, koruna zvrátila klesající trend posledních dní  
16:32Bloomberg: Petrodolary už dávno nefungují, ale ropný odchod od dolaru se jen tak konat nebude

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data