Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Trump v jámě lvové: Kontroverzní prezident USA míří do Davosu

    Trump v jámě lvové: Kontroverzní prezident USA míří do Davosu

    17.01.2018 18:10
    Autor: Gabriela Rainová, Patria Finance

    Prezident USA Donald Trump je synonymem pro revoluci v americké politice a společnosti, akorát ne v dobrém slova smyslu, domnívá se Robert Shiller, americký ekonom oceněný Nobelovou cenou. Jeho „synonymum pro revoluci“ bude jednou z hvězd letošního zasedání Světového ekonomického fóra, které se koná příští týden v Davosu. Jak prostořekého amerického prezidenta asi tamní vybrané publikum přijme?

    „Trump je revoluce, bohužel, podporuje nacionalismus a ukazuje, že Američané nejsou o nic lepší než kdokoliv jiný,“ řekl Shiller před začátkem Světového ekonomického fóra v Davosu, kde bude šéf Bílého domu hlavním lákadlem.

    Světové ekonomické fórum propojuje světové lídry či politiky, kteří se na zasedání snaží najít společné řešení nejtíživějších globálních problémů, jako je změna klimatu, nerovnost a chudoba – tedy ne zrovna témat, kterých by se Trumpova antiglobalizační politika „America First“ v prvním roce jeho prezidentského mandátu dotýkala.

    Trump se staví kriticky i vůči elitářství bohatých a vlivných, kteří se fóra v Davosu účastní. A podle Shillera bude zajímavé sledovat, jak publikum Trumpa přijme. „Tento rok přijede do Davosu a vyzkouší si své rétorické dovednosti na tom nejméně soucitném publiku, jaké si dokážu představit. A on má rád soucitné publiku, takže nevím, jak se s tímhle popere.“

    Přestože někteří kritici označují Davos za tlachárnu pro boháče, která žádné konkrétní změny nepřinese, Shiller tuto akci podporuje. Podle něj letošní téma „tvořivá a sdílená budoucnost v roztříštěném světě“ reflektuje problémy, kterým svět čelí. Konkrétně pak zmínil „problémy mezinárodního nárůstu populismu a nacionalismu, rasismu a náboženského fanatismu, které jsou právě teď do očí bijící“.

    Shiller se v Davosu zúčastní večeře nositelů Nobelovy ceny a fórum uspořádá také panel o jeho práci o narativní ekonomii a vlivu příběhů na globální ekonomiku. „Příběhy motivují a propojují činnosti s hlubokými hodnotami a potřebami. Narace se rozšiřují daleko, dokonce i celosvětově, a mají ekonomický dopad. Hospodářská krize z roku 1920-21, Velká hospodářská krize v 30. letech, ekonomická krize z roku 2007-9 a sporná politicko-ekonomická situace dneška se považují za výsledky populárních narací své doby,“ poznamenal.

    Zdroj: CNBC, WEF

     
     

    Čtěte více:

    Přední ekonomové se dostali do neobvyklého sporu. Stojí za pozornost
    15.12.2017 14:29
    Rád bych dnes čtenářovu pozornost nasměroval na jeden neobvyklý ekonom...
    Jedna současná ekonomická pohádka s (ne)šťastným koncem
    22.12.2017 16:04
    K úvaze, kterou bych zde dnes rád prezentoval, mě přivedl rozhovor na ...
    Akciové sázky proti prezidentovi se značně vyplatily
    16.01.2018 15:24
    Možná si ještě pamatujete časy, kdy americký prezident Donald Trump kr...
    Za slabý dolar může pravděpodobně Trump. Ztrácí „bezpečnostní prémii“
    15.01.2018 13:15
    Americký prezident Donald Trump se rád opakovaně chválí za to, že akci...

    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    04.08.2026
    17:02Definitivní proražení stoletého trendu?
    15:20Spotify ve duhém kvartále neoslnilo. Slabší výhled tlačí akcie o 4 % níže
    14:34McDonald's zvýšil zisk, Američané ale ztrácejí chuť utrácet
    13:52Palantir zasadil medvědům těžkou ránu. Své tržby meziročně téměř zdvojnásobil  
    12:35Lufthansa zhoršila výhled a akcie prudce padají. Náklady na palivo začínají tvrdě dopadat na aerolinky
    11:46Techy fungují, ropa moc nezlobí a výsledky trhům svědčí  
    10:50Evropské akcie těží z nečekaně silných výsledků. A je tu prostor pro ještě další růst  
    10:35CSG posiluje výrobu munice. V Německu investuje miliardy do strategických surovin pro evropskou obranu
    9:10Rozbřesk: Komunikační revoluce Fedu začíná být nebezpečnou hrou s ohněm
    8:53Palantir září díky AI, Lufthansa doplácí na drahá paliva a Evropu mezitím ochromuje historické sucho  
    6:01Zitron: Celé odvětví datových center je těžce závislé na OpenAI a ta zase na externím přísunu kapitálu
    03.08.2026
    22:00Americké trhy se vrací do optimistické nálady  
    17:13Od SSSR přes Brazílii, Japonsko po Čínu. Nebo i USA?
    15:54PODCAST Týdenní výhled: V centru pozornosti AMD a Palantir  
    15:18Korejský výprodej slábne. Investoři AI akciím věří dál, problémem byla hlavně finanční páka  
    14:28TotalEnergies kupuje od Shellu evropské portfolio a navazuje na partnerství s EPH
    12:09Warshovo „ticho“. Je ještě brzy říkat, že se trhům stýská po Powellovi?
    11:02Český průmysl dál roste, tempo oživení však v létě zpomalilo
    10:31Rozvíjející se trhy čelí zkoušce. AI, drahá ropa a vyšší sazby vytvářejí nebezpečnou kombinaci  
    9:29Šéf Fedu zvažuje revoluci v měnové politice. Počet zasedání by mohl klesnout

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    16:00USA - Nově otevřená prac. místa