Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Vstoupili jsme do „studené měnové války“ a USA v ní s přehledem vyhrávají

Vstoupili jsme do „studené měnové války“ a USA v ní s přehledem vyhrávají

07.02.2018 6:21
Autor: Redakce, Patria.cz

Investoři v Evropě se poslední době vezou na roky nevídané vlně optimismu, kterou zvedla zejména silná ekonomika. Mezi faktory, které by tuto párty mohly ukončit, řadí společnost Pimco zejména slabý dolar, který by vedl k přílišnému růstu kurzu eura a následně k útlumu zisků evropských korporací a růstu celé ekonomiky eurozóny. Pimco v této souvislosti dokonce hovoří o „studené měnové válce“.

Dolar proti koši nejvýznamnějších světových měn v roce 2017 oslabil o 10 % a v lednu letošního roku ještě americký ministr financí Steven Mnuchin prohlašoval, že slabý dolar americké ekonomice prospívá. To vše podle Pimca naznačuje, že americká vláda „se dala do studené měnové války“. A zatím v ní vítězí. 

„Ve studené válce se nebojuje zbraněmi, jako například měnovými intervencemi, ale slovy a skrytými činy. Slova zaznívající ve studené měnové válce jsou hlasitá a jasná. Kde jsou ale ony skryté činy? Podle nás mezi ně lze zařadit fiskální expanzi americké vlády v té nejhorší části ekonomického cyklu. Tato expanze je navíc financována novými vládními dluhopisy. Fed také není moc ochoten reagovat na tuto expanzi prudším utažením monetární politiky a hovoří se o tom, že nechá inflaci přestřelit inflační cíl. Takový vývoj vysílá jasný signál – slabý dolar je naším cílem. A trhy tomuto signálu porozuměly,“ píše Pimco.

Důvodem převahy Spojených států je to, že prezident Donald Trump má „větší páky“, a to zejména hrozbu protekcionismu. Evropa a Japonsko tak na posílení svých měn nereagují ani slovy ani činy. Naopak. ECB a Bank of Japan snižují tempo nákupů aktiv, ECB dokonce hovoří o úplném ukončení nákupů na konci tohoto roku. „Dynamika slabého dolaru“ tu tedy podle Pimca bude ještě nějaký čas přetrvávat. Trump totiž bude preferovat slabší dolar a názor by změnil pouze v případě, že by hrozily problémy na dluhopisových trzích. A obrana Evropy a Japonska bude podle Pimca stále slabá.

Silné euro, které by dusilo ekonomické oživení eurozóny, ale může mít jeden pozitivní přínos: „Může působit jako spouštěcí mechanismus pro strukturální a institucionální reformy. Ty by měly zahrnovat dokončení bankovní unie, a zejména systému společného pojištění depozit. K tomu je podle Pimca třeba další fiskální integrace. „Spojené státy studenou měnovou válku vyhrávají, ale pokud Evropa zareaguje správným způsobem, nakonec se i ona může stát vítězem,“ uzavírá Pimco.

Zdroj: Pimco

 

Čtěte více:

Dluhopisy mohou letos zatopit samy sobě i akciím
26.01.2018 10:55
Americká vláda hodlá v letošním roce vydat velký objem nových obligací...
Slabý dolar je nyní negativem pro ekonomiku i akcie
01.02.2018 6:18
Dolar během posledního roku oslabil proti koši významných světových mě...
Pictet: Trhy podceňují možnost prudkého utahování, letos ale bude pravděpodobně dobře
04.02.2018 14:56
Minulý rok se rizikovým aktivům vedlo mimořádně dobře a i letošní rok ...
Silná data z ekonomiky, akcie na letošních minimech a zisky dolaru proti euru
02.02.2018 17:30
Akcie na Wall Street v pátek otevřely poklesem po neuspokojivých výsle...

Váš názor
 •  
  07.02.2018 18:01

  dobrej clanek, se kterym souhlasim.
  Andzin
 • Je to nesmysl, všichni vedou kampan' a kradnů
  07.02.2018 10:14

  A zkorumpovaný politici dojí svoje voliče jako uvědomělá dojička 50tých let budující lepší společnost a která plnila plán na 135%.
  ZYX
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
AutoZone Inc (08/19 Q4, Bef-mkt)
Cintas Corp (08/19 Q1, Aft-mkt)
IHS Markit Ltd (08/19 Q3, Bef-mkt)
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
13:00Manchester United Plc (06/19 Q4)
13:30CarMax Inc (08/19 Q2)
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board
22:15NIKE Inc (08/19 Q1)