Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk: Nová data potvrdila skvělou kondici české ekonomiky

Rozbřesk: Nová data potvrdila skvělou kondici české ekonomiky

02.03.2018 9:10, aktualizováno: 2.3. 9:16
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Aktualizováno

Ještě před začátkem adrenalinového italského víkendu jsme se dozvěděli jedny z posledních dat z české ekonomiky za poslední čtvrtletí loňského roku. Tuzemský HDP už podle bleskového odhadu překonal hranici pěti procent (5,1 %), dnes jsme se dozvěděli přesnější čísla včetně struktury HDP a zpřesnění údaj ten první rychlý ještě překonává: meziroční růst o 5,2 procenta, mezikvartální o 0,5 procenta.

Zajímavé jsou podrobnosti, konkrétně jak moc táhly nahoru poptávkovou stranu investice (a konkrétně které) a spotřeba, nebo jak moc ještě pomáhá k růstu zahraniční obchod. Z druhé strany jde opět o to, zda růst české ekonomiky zůstává – stejně jako posledních několik let – v režii průmyslu, který jede na plné obrátky, i když se stále více musí potýkat s nedostatkem pracovníků. K výkonu české ekonomiky přineseme obratem podrobnější samostatný komentář.

Tak jako nepředpokládáme významnější odchylku od už zveřejněného bleskového odhadu, neočekáváme ani korekci odhadu růstu české ekonomiky za celý rok 2017. Je velmi pravděpodobné, že si tuzemské hospodářství připsalo 4,5 % k dobru, nicméně udržet takový výkon i letos zdá se být vzhledem ke stávajícím kapacitám v úspěšných odvětvích a oborech takřka nemožné. Přesto začátek roku prozatím vyznívá – alespoň na základě měkkých dat – velmi pozitivně. PMI sice v únoru mírně zkorigoval, přesto však zůstává vysoko nad hranicí 50 díky vysokému růstu výroby i zakázek. Je to další průzkum v řadě, který potvrzuje výbornou kondici české ekonomiky v úvodu letošního roku, a proto lze počítat, že růst ekonomiky v prvním čtvrtletí hravě překoná hranici 4 %.

S novými čísly by mohla být spokojená i centrální banka, kterou však kromě samotného HDP bude ještě zajímat růst mezd (přijde na řadu příští týden), který do ekonomiky začne přinášet další inflační tlaky. Nakonec situace na trhu práce je čím dál tím napjatější a česká ekonomika si tak opět potvrdila pozici země s nejnižší nezaměstnaností (tentokrát 2,4 %) v rámci celé EU. Firmám stále více chybí kvalifikovaní i nekvalifikovaní dělníci a jejich nedostatek se už vlastně stal hlavní bariérou pro další růst největšího odvětví, od kterého se vlastně odvíjí i současná konjunktura.

TRHY

CZK a dluhopisy
Koruna se včera opět držela nad hranicí 25,40 EUR/CZK a zcela ignorovala výborné domácí zprávy. Ani PMI slibující silný ekonomický růst v prvním kvartále, ani přebytkový rozpočet ji nepřiměly k návratu k post-exitovým maximům. Vezla se totiž na vlně globálních nálad nahrávajícím americkému dolaru. K obratu současného (krátkodobého) trendu by koruna potřebovala nejenom výborná čísla, ale také podporu ze strany centrální banky v podobě většího odhodlání ke zvyšování úrokových sazeb ještě v letošním roce. Pozici centrální banky by mohly vyjasnit třeba výsledky mezd za poslední čtvrtletí 2017, které se zveřejní až za týden. Od dnes očekávaného komentáře ČNB k HDP lze totiž předpokládat snad jen velkou spokojenost s vývojem ekonomiky i nastavením měnové politiky. Tedy pokud nedojde k nějakému „šokujícímu“ překvapení.

Zahraniční forex
Dolar odevzdal zisky, které nabral v předchozích dnech poté, co americký prezident Trump oznámil, že USA uvalí 25% globální clo na dovoz oceli a 10% clo na dovoz hliníku. Tato cla sice nejvíce postihnout Kanadu a Brazílii, ale dá se čekat těžká odveta ze strany EU a Číny, která bude zavánět rozpoutáním globální obchodní války. Pro dolar jsou výše uvedená proti-obchodní opatření střednědobě rozhodně negativní, byť krátkodobě to může být pro americkou měnu paradoxně plus (dražší dovozy zvýší inflaci, na což bude muset Fed reagovat přísnější politikou…).

Ropa
Ceny ropy pokračují v lehkém poklesu, severomořský Brent se obchoduje pod 64 USD/barel, severoamerická WTI pak poblíž 60 USD/barel. Ceny se stále nevzpamatovaly ze středeční várky dat o zásobách, která poukázala na jejich vyšší než očekávaný nárůst.

Dnes zakončí týden čísla o aktivitě amerických producentů. Ti zvýšili počet aktivních vrtných souprav pokaždé v posledních 5 týdnech a aktuálně jich operuje nejvíce od dubna 2015.

Akcie
I na začátku nového měsíce se americkým akciím nedaří vymanit z medvědího sevření. Nejhůře včera dopadl hlavní index Dow Jones, který svým propadem chvíli sahal na dvouprocentní metu, které nakonec o půl procenta unikl. V těsném závěsu technologický Nasdaq, který odepsal procento a tři desetiny. Menší průšvih představoval širší index S&P 500, který ale nakonec taky podlehl a propadl o procento a půl. Největší propad postihl akcie Kohls corp. -5 %, General Motors -4 %. Z financí společnost Bershire Hath., která klesla o 2,9 % a American Expres -2,6 %. Naopak proti proudu šly akcie US Steel + 5,8 % a Cleveland Cliffs + 10,5 %.

 
 
 

Čtěte více:

Historie jasně ukazuje, jakým směrem Čína vykročila
02.03.2018 6:29
Čínský experiment s časově omezenou dobou působení vlády se začal blíž...
Medvědí sevření nepolevuje
01.03.2018 22:00
I na začátku nového měsíce se americkým akciím nedaří vymanit z medvěd...
Facebook končí s tříděním obsahu, lidem se změna nelíbila
02.03.2018 8:29
Facebook nebude pokračovat ve vývoji rozdělené hlavní stránky (newsfee...
Trump americkým průmyslníkům: Zavedeme cla 25 % na dovoz oceli a 10 % u hliníku
02.03.2018 8:41
Spojené státy příští týden zavedou cla ve výši 25 procent na dovoz oce...
Trhy zasahuje riziko obchodní války. Po Wall Street zamíří níže také Evropa
02.03.2018 8:56
Americké akciové indexy Dow a S&P 500 zaznamenaly třetí den v řadě po...

Váš názor
  •  
    02.03.2018 12:26

    ČNB by měla zaprvé základní sazbou držet kurs nad 25Kč/e, aby vývozci neměli problémy. Když na to do konce roku nesáhne, tak se bude překoupenost koruny postupně vstřebávat, jak zahraniční investoři do Kč postupně opouštějí korunu. Kdyby ještě jednou zvedla, mohl by se kurs dostat tam, kde ho většina nechce.
    James Bond
Aktuální komentáře
26.04.2024
22:02Zámořské akciové indexy uzavřely týden růstem  
17:29Pokles inflace k 2 % je jen částí investičního příběhu následujících let
16:51UNICAPITAL Invest VI a.s.: Oznámení o první výplatě úrokového výnosu
16:45UNICAPITAL Invest VI a.s.: Oznámení o třetí výplatě úrokového výnosu
16:34Výsledky zajistily zelený závěr týdne  
15:39Rattner: Vlna prvního nadšení z elektromobilů opadá
14:34Braňo Soták: Výsledkům Alphabet v podstatě není co vytknout, dominantní stále ještě vyhledávání  
13:58Výsledky Microsoft: Vysoké kapitálové výdaje do AI začínají sklízet ovoce  
12:34Savarin p.l.c.: Výroční zpráva za rok 2023
12:15Perly týdne: Různé názory na cesty ke svobodě a slabá místa Tesly
11:01Trhy: Techy zabraly, BoJ je opatrná a výnosy před inflačními čísly klesají  
10:41Jakub Blaha:Výsledky těžaře zlata Newmont a update k našemu investičnímu tipu  
10:32TOMA, a.s.: Konsolidovaná výroční finanční zpráva TOMA za rok 2023
10:09Allwyn Financing Czech Republic 2 a.s.: Zveřejnění regulatorní informace Allwyn Financing Czech Republic 2 a.s.
10:01Allwyn Financing Czech Republic 2 a.s.: Zveřejnění regulatorní informace Allwyn Financing Czech Republic 2 a.s.
9:07Rozbřesk: Mohou vyšší sazby Fedu vést k rychlejšímu snižování sazeb v eurozóně?
8:56Vřele přijatá čísla tech gigantů pomáhají Evropě do zeleného, Moneta poprvé bez nároku na dividendu  
8:30Microsoft zvýšil čtvrtletní zisk o pětinu, tržby překonaly očekávání
8:28Majitel Googlu výrazně zvýšil čtvrtletní zisk, poprvé vyplatí dividendu
6:24Willett Advisors: Spojené státy v mimořádné pozici, Čína hodnotovou akcií

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university