Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čínské akcie už ekonomika nezajímá, hraje se konsolidační hra

Čínské akcie už ekonomika nezajímá, hraje se konsolidační hra

30.03.2018 7:35
Autor: Redakce, Patria.cz

Po celé roky byla patrná silná korelace mezi růstem čínského produktu na straně jedné a cenami čínských akcií v indexu MSCI China Index na straně druhé. Tento index zahrnuje trh v Hong Kongu a čínské společnosti, které se obchodují na americkém trhu. Ceny akcií těchto společností byly tak silně provázány s produktem, že se investoři snažili, jak mohli, aby z každého makroekonomického čísla odvodili další vývoj HDP. Jak ale na Bloomberg Gadfly poukazuje Shuli Ren, tato vazba začala v minulém roce slábnout.

V roce 2017 si MSCI China Index připsal 52 % a poprvé od roku 2012 svou návratností pokořil americký index S&P 500. Jenže růst produktu ztrácel na tempu, což podle některých názorů naznačuje, že se na čínském trhu nafukuje bublina. Ren ovšem tvrdí, že takové vysvětlení jen ukazuje na „intelektuální lenost“. Namístě je podle ní spíše uvažovat o tom, že čínský trh ztrácí rysy rozvíjejícího se trhu a přibližuje se trhům vyspělým.

Americké trhy jsou mnohem více taženy odkupy akcií obchodovaných společností než vývojem v reálné ekonomice. Také v Číně najdeme řadu faktorů, které mohou táhnout ceny akcií nahoru i přesto, že ekonomický růst ztrácí na tempu. Velkým investičním tématem je například konsolidace v některých odvětvích: Pokud dochází k tomu, že velká ryba polyká ty malé, může růst rychleji než celá ekonomika. Silnější pozice na trhu pak sebou často přináší i schopnost zvyšovat prodejní ceny a marže, a tudíž i celkovou ziskovost. Ty největší ryby v daném odvětví jsou přitom právě společnosti, které se obchodují na akciovém trhu.

Příkladem popsaného mechanismu mohou být developerské společnosti Country Garden Holdings Co., Sunac China Holdings Ltd. a China Evergrande Group. Jde o největší firmy v odvětví, které se obchodují na akciovém trhu a které si minulý rok vedly mimořádně dobře i přesto, že se vláda snaží o ochlazení realitního trhu. Investoři u nich ale sázeli na to, že „vítěz bere vše“.

Podobným příkladem jsou pivovary. Společnost China Resources Beer Holdings jedná s Heinekenem o prodeji jeho čínských aktiv. Díky podobným konsolidačním krokům si přitom akcie China Resources Beer Holdings vloni připsaly 24 %. „Není tak těžké pochopit, co se děje. Motor čínské ekonomiky se možná točí na nižší otáčky, ale vývoj na trhu nezáleží jen na ekonomice,“ uzavírá Ren.

Zdroj: Bloomberg


 
 

Čtěte více:

Výkladní skříň čínských značek
08.02.2018 6:27
Spotřebitelé přestávají nálepku „Made in China“ vnímat negativně, a do...
Čínský výrobce smartphonů Xiaomi plánuje dobýt svět
27.02.2018 7:38
Čínskému výrobci smartphonů Xiaomi se často přezdívá „čínský Apple“. S...
Doživotně prezidentem aneb současná realita čínské politiky
28.02.2018 12:11
Rozhodnutí z 25. února zrušit omezení počtu funkčních období čínského ...
Čínský vývoz naznačuje, že ekonomika navzdory vztahům s USA solidně šlape
08.03.2018 8:30
Vývoz z Číny v únoru nečekaně prudce vzrostl, což naznačuje, že ekono...
Čína spustila „tektonický posun“ ve světové energetice
19.03.2018 6:36
Čína už vydala asi 160 miliard dolarů na zahraniční akvizice, úvěry a...
Čína sleduje své občany. Pomáhá jí umělá inteligence
23.03.2018 14:51
Technologie na rozpoznávání obličejů prostupuje Čínou hluboko. Kamery ...

Váš názor
  • Monopol na velmoc
    30.03.2018 8:39

    Monopol je pro drtivou většinu obyvatel špatně, protože se jedná o jakousi "vládu jedné strany". V ekonomii považujeme vznik monopolu za selhání tržních principů. Rovnez monopol na velmoc přináší pouze diktát jediného nejsilnějšího. Proto jsem rád, když nám nediktuje ceny v obchodě monopol, nemáme v politice monopol na vládu jedné strany a světu nevnucuje svoji ideologii jedna velmoc. Světové velmoci spočítáme pouze na prstech jedné ruky. Není jich mnoho, ale díky za vsechny, které zde máme.
    ZYX
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslová výroba, m/m
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y