Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Od vinic po zemědělskou půdu. Čeho se obávají francouzští farmáři?

Od vinic po zemědělskou půdu. Čeho se obávají francouzští farmáři?

2.4.2018 15:44
Autor: Gabriela Žáková, Patria Finance

Mezinárodní zemědělský salon ve Francii nedávno navštívilo více než 670 tisíc lidí. Jedním z nich byl i prezident Emmanuel Macron, který tam hned první den veletrhu strávil 12 hodin, což je prezidentský rekord. Jeho pobyt mu mohl připadat ještě delší. Před začátkem show zablokovali zemědělci francouzské dálnice na protest proti jednáním mezi Evropskou unií a jihoamerickým obchodním blokem Mercosur. Ta by totiž mohla znamenat více dovozů hovězího do Francie a snížení dotací znevýhodněným farmám. Macron nepřívětivé uvítání ustál. Nicméně francouzští farmáři mají už další cíl. Proč se tolik obávají Číny?

Čína je na francouzském venkově v posledních deseti letech čím dál víc vidět. Až donedávna byla nejmarkantnější v Bordeaux. Čínští kupci tam vyrazili do vinic ve snaze uhasit touhu jejich domoviny po „grand cru“. Vlastní tu už asi 2 % místních vinic. Ale loni se ukázalo, že čínský miliardář Kche-čchin Chu nakupil více než 2 500 hektarů orné půdy ve dvou regionech známých svou produkcí obilí. Zemědělské odbory tyto transakce zkritizovaly jako tajné zábory půdy. Jsou naštvaní z využívání kliček ve francouzském právu, které za normálních okolností vyžaduje, aby velké nákupy zemědělské půdy musel schválit státní úřad. Chu získal téměř veškerý podíl, až na malou část těchto aktiv, bez schválení vládou. A to díky výjimce, která platí, pokud holdingová společnost není koupena v plném rozsahu.

Výjimku už využili dříve britští a holandští kupci, kteří ve Francii vlastní mnohem více půdy než Číňané. To, čeho se ale místní pěstitelé doopravdy bojí, jsou hluboké kapsy Číňanů. Myslí si, že Chu si najde způsob, jak pravidla obejít. Producenti obilí ve Francii musí totiž svou produkci prodat státem pověřeným obchodníkům, kteří by měli přímý vývoz znesnadnit. Vypadá to ale, že miliardář má opravdu plán: spojil se s největším francouzským družstvem Axareal, aby zjistil, jak mouku do Číny vyvážet. Chu říká, že jen využívá obrovské příležitosti k obchodu, když jeho zemi začaly chutnat bagety. Ale místní mají podezření, že si chce Čína na úkor Francie zajistit potravinovou bezpečnost.

Francouzští farmáři chtějí více transparentnosti ohledně transakcí s půdou a lepší státní kontrolu. Zdá se, že je Macron vyslyšel: „Nemůžeme dovolit, aby cizí mocnosti kupovali hektary půdy, aniž bychom znali cíl těchto nákupů,“ řekl v únoru. Od té doby slíbil, že jako součást důkladného přepracování zákona o zemědělské půdě přehodnotí roli agentury Safer zodpovědné za regulatorní transakce. Navržená reforma se ale neočekává před koncem příštího roku. Navíc ožehavá povaha této debaty naznačuje, že budou potřeba obtížné kompromisy. Navzdory protestům zemědělců je prezident tlačen se jistému tvrdému zásahu vyhnout. Po své lednové návštěvě Pekingu začíná Francie po zrušení sedmnáctiletého zákazu opět dovážet hovězí do Číny. A jak napětí o formách obchodu celosvětově roste, bude se chtít Macron zemědělským sporům nejspíš vyhnout.

Zdroj: The Economist

 
 
 

Čtěte více:

Víkendář: Francie a Německo přichází s nečekaným plánem na reformu eurozóny
21.1.2018 11:06
Evropské vlády rády hovoří o nutné reformě eurozóny, ke konkrétní doho...
Vyspělá země s nejhorší dluhovou dynamikou
5.2.2018 15:26
O zadluženosti vládního a soukromého sektoru ve vyspělých zemích se po...
Mobil, nebo sex? Průzkum ukázal, čeho by se Francouzi vzdali raději
17.2.2018 19:41
Pokud by si musel vybrat, dal by téměř jeden Francouz ze dvou před sex...
Paralelní realita: Podle Němců mohou za krizi všichni ostatní, podle Italů a Francouzů Němci
22.2.2018 11:59
Politický komentátor Bloombergu Leonid Bershidsky tvrdí, že evropské z...

Váš názor
  • hmmm
    2.4.2018 17:09

    Jako že v celé Číně nebo Asii nejde sehnat pár hektaru pole na obilí a musí až do drahé Francie? To asi ne. To bude jiný záměr. U vína je to jasné. Nálepka že je to z Francie přídává na ceně.
    Ford
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Diamondback Energy Inc (12/18 Q4, Aft-mkt)
Herbalife Nutrition Ltd (12/18 Q4, Aft-mkt)
HSBC Holdings PLC (12/18 Q4)
7:30Danone SA (12/18 Q4)
10:30UK - Průměrná týdenní mzda za 3M, y/y
11:00DE - Index očekávání ZEW
12:45Medtronic PLC (01/19 Q3)
13:00Walmart Inc (01/19 Q4)
14:30Ecolab Inc (12/18 Q4)