Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čína uvalila cla na 128 produktů z USA včetně vepřového či vína

Čína uvalila cla na 128 produktů z USA včetně vepřového či vína

02.04.2018 10:44, aktualizováno: 2.4. 18:07
Autor: ČTK

Aktualizováno

Čína s platností ode dneška zavádí cla ve výši až 25 procent na 128 výrobků ze Spojených států. Už dříve avizovaným krokem reagoval Peking na uvalení cel na dovoz oceli a hliníku do USA, které v březnu nařídil prezident Donald Trump. S odvoláním na čínské ministerstvo financí o tom informovala agentura Reuters. Čínská cla se týkají mimo jiné amerického mraženého vepřového, vína, některého ovoce a ořechů. Bílý dům zatím na čínský krok oficiálně nereagoval.

Čína už na konci března USA vyzvala, aby se "stáhly z okraje propasti" a vyhnuly se hrozící obchodní válce. Již tehdy avizovala, že v odpovědi na uvalení cla na ocel a hliník by mohla zavést cla na různé produkty z USA, jejichž dovoz do Číny dosahuje kolem tří miliard dolarů (zhruba 62 miliard Kč) ročně.

Na některé ovoce a ořechy, například jablka a mandle, Peking s platností ode dneška uvalil clo ve výši 15 procent, na osm produktů včetně vepřového či hliníkového šrotu dokonce ve výši 25 procent.

"(Tato cla) signalizují ten nejméně vítaný vývoj, ve kterém se země stávají protekcionistickými," uvedl analytik Taimur Baig ze společnosti DBS Group. Upozornil nicméně, že z obchodního hlediska nová cla nejsou "příliš významná" ve srovnání s celkovým dovozem amerického zboží do Číny, jehož roční hodnota se podle něj pohybuje kolem 150 miliard dolarů.

"Pozastavení celních ústupků ze strany Číny je legitimní akcí přijatou na základě pravidel WTO za účelem ochrany čínských zájmů," uvedlo čínské ministerstvo financí. WTO je zkratka Světové obchodní organizace, jejímiž jsou Spojené státy i Čína členy.

"Američtí politici by si měli co nejdříve uvědomit, že se Čína nikdy nepoddá, pokud USA zahájí obchodní válku," napsal v úvodníku oficiální čínský list Global Times. Pokud si ve Washingtonu mysleli, že Peking na uvalení amerických cel nebude reagovat a nebo jen symbolicky, měli by se "s tímto přeludem rozloučit".

Podle odhadů bude okamžitý dopad čínských opatření na americké hospodářství omezený. Investoři se ale obávají, že přidají-li se k Pekingu se zaváděním ochranářských opatření další země, poškodí to oživení globální ekonomiky. Tyto obavy dnes měly negativní dopad na akciové trhy. Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, kolem 17:30 SEČ ztrácel téměř dvě procenta.

Prezident Donald Trump na konci března podepsal dekret, který by mohl vést k uvalení cel na dovoz čínského zboží v hodnotě kolem 50 až 60 miliard dolarů ročně. Opatření je reakcí na údajné čínské krádeže amerického duševního vlastnictví. Peking toto obvinění odmítá.

Trumpova administrativa by tento týden měla zveřejnit seznam zboží, kterého by se nová cla měla týkat. V platnost by však tato cla podle vládních představitelů mohla vstoupit až za více než dva měsíce.

Cla na dovoz ocele a hliníku prezident Trump podepsal 8. března. Výjimku dostaly Argentina, Austrálie, Brazílie, Kanada, Mexiko a Jižní Korea a na poslední chvíli dočasně také země Evropské unie.

Spojené státy z Číny dovážejí jen malé množství oceli a hliníku, upozornila agentura AP. Reakce na zavedení amerických cel je tak podle ekonomů spíše snahou Pekingu, aby nevypadal ve sporu jako slabší partner. Uvalení cel na zemědělské produkty se podle AP dotkne především Američanů ve venkovských oblastech, které v prezidentských volbách v roce 2016 podpořily současného prezidenta Trumpa. V roce 2017 američtí zemědělci prodali do Číny zboží za zhruba 20 miliard dolarů (412 miliard Kč). Pro americké prodejce vepřového masa je Čína třetím největším trhem.

 
 

Čtěte více:

V Číně běžné ekonomické zákony nefungují, korupce a dluhy dokonce pomáhají
27.03.2018 6:16
Mimořádný ekonomický úspěch, kterého Čína dokázala dosáhnout v posledn...
Víkendář: Čína chce v Evropě uplatnit známou strategii „rozděl a panuj“
25.03.2018 10:18
Někteří evropští vůdci si podle Thorstena Bennera z Politico pohrávají...
Project Syndicate: Jak se vyhnout americko-čínské obchodní válce
26.03.2018 10:56
Oznámení Trumpovy administrativy, že Spojené státy uvalí na Čínu sankc...
USA a Čína prý v tichosti hledají řešení, jak předejít obchodní válce
26.03.2018 17:28
Čína a USA údajně začaly vyjednávat o zlepšení přístupu USA na čínské ...
Čínské akcie už ekonomika nezajímá, hraje se konsolidační hra
30.03.2018 7:35
Po celé roky byla patrná silná korelace mezi růstem čínského produktu ...
Project Syndicate: Vysoká cla na čínský dovoz by oslabila Ameriku
01.04.2018 16:05
Až do 70. let byl zahraniční obchod Spojených států do značné míry vy...

Váš názor
 • To
  03.04.2018 8:27

  Nejpodstatnější v článku chybí. Ať už jsou motivy USA a Číny jakékoli, v článku chybí odkaz zejména na jasné porušení pravidel WTO Spojenými státy. Je to opět důležitý fakta potvrzení, že mezinárodní smlouvy se stávají pro USA jen cárem papíru přesně v tom okamžiku, kdy jim smlouvy přestanou vyhovovat. A teď si představte, jak by to v budoucnu asi vypadalo, kdyby EU podepsala smlouvu TTIP s USA. Jen doufám, že s tím již nikdo po těchto zkušenostech znovu nezačne.
  hb
  • Re: To
   03.04.2018 8:53

   Je ovšem otázka, jak dodržuje pravidla WTO Čína. Svět je zavalen nekvalitním čínským zbožím za dumpingové /netržní/ ceny, 2/3 padělaných výrobků na trhu EU je z Číny, krádeže duševního vlastnictví ve vyspělých ekonomikách je zcela běžné a děje se v obrovském rozsahu, drancování přírodního bohatství v rozvojových zemích atd. Z těchto důvodů se WTO velmi dlouho bránila vůbec umožnit Číně přístup do této organizace..
   Hygge
   • Hygge
    03.04.2018 8:56

    Je dobré nedělat si o nikom přehnané iluze. USA, Čína Rusko...jeden za 18 a druhý za 20 - 2. A proto Česko musí zůstat Českem a potom až ti ostatní.
    ZYX
 •  
  03.04.2018 8:18

  tak nevím, na začátku se píše o 3mld USD dovozu do Číny ale na konci je to už 20 mld USD jen od zemědělců v roce 2017. Jak to tedy je správně?
  kanadan
 • D. Trumpeta
  02.04.2018 14:22

  Zadny politik nedokaze vyrazne pozitivne ovlivnit ekonomiku. Muze ji, ale vyrazne ovlivnit negativne... :-(
  Ticino
 •  
  02.04.2018 12:55

  Čína není EU. Čína se nebude plazit před USA za účelem odpuštění uvalení cla.
  Číňan
 •  
  02.04.2018 11:08

  My Vám clo, Vy nám clo. My Vám vyhostime zaměstnance velvyslanectví, Vy nám vyhostite zaměstnance velvyslanectví. My nám jednu atomovou, Vy nám jednu atomovku......no, podívejme se objektivně na to, kdo s tím začal. Snad si nezačne alespoň s tou atomovou.
  ZYX
  •  
   03.04.2018 10:22

   No, do dneška si Trumpovo nic než amerika schvaloval a dával za vzor
   Velkamedvědice
   • VM
    03.04.2018 10:33

    Nevidím nic špatného na tom, Když Trump v upřednostňuje USA, Putin Rusko a my budeme dávat na první místo Česko. Ovšem toto platí do doby, dokud se používají férové metody. Na clech nevidím nic špatně. Na politických manipulacích vedoucí k vzájemné nesnášenlivosti a násilí samozřejmě už ano.
    ZYX
    • Re: VM
     03.04.2018 10:41

     Držím se tématu. Na porušení pravidel WTO tedy neshledáváš nic špatného.
     Velkamedvědice
     • VM
      03.04.2018 10:51

      Neznám v tomto směru pravidla WTO.
      WTO
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Deutsche Lufthansa AG (03/20 Q1)
Metro Bank PLC (03/20 Q1)
9:00CZ - HDP, q/q
23:30Zoom Video Communications Inc (04/20 Q1)