Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Project Syndicate: Jak se vyhnout americko-čínské obchodní válce

Project Syndicate: Jak se vyhnout americko-čínské obchodní válce

26.03.2018 10:56

Oznámení Trumpovy administrativy, že Spojené státy uvalí na Čínu sankce kvůli krádežím duševního vlastnictví, představuje zatím poslední výstřel v prohlubujícím se obchodním sporu mezi oběma zeměmi. A také navazuje na Trumpův slib z 8. března, že se zasadí o vyšší cla na čínskou ocel a hliník. Tento krok by podle některých prognóz mohl mít pro globální obchod strašlivé důsledky.

Jakkoliv tyto postihy vyvolávají zděšené titulky a znepokojují investory, je to ale americkým Kongresem nedávno schválený návrh daňového zákona, který obchodní napětí mezi USA a Čínou může vyhrotit ještě výrazněji. Pokud se plně nedocení důsledky takového kroku, pak by se bilaterální vztahy mohly ještě mnohem zhoršit.

Nový daňový zákon jako neviděný kámen úrazu

Nová daňová legislativa prohloubí během příštích deseti let americký schodek o 1-2 biliony dolarů, přičemž tento výpadek národních úspor nebude vykompenzován ani zvýšením úspor, ani snížením investic v soukromém sektoru.

Klíčové je, co to znamená pro obchod, a zejména pro obchod mezi USA a Čínou. Jelikož deficit amerického běžného účtu je součtem investic sníženým o úspory soukromého sektoru a vlády, pravděpodobně dojde k jeho růstu. V tomto případě o plné 2 biliony dolarů během příštích deseti let. V souladu s tím se prohloubí americký obchodní schodek a roční bilaterální schodek s Čínou by tak mohl vzrůst o 50-100 miliard dolarů.

Jakmile k tomu dojde, američtí politici to budou muset na někoho svést a pravděpodobným obětním beránkem se stane Čína. V takovém případě se z nové americké daňové legislativy (kterou Trump oslavuje jako vítězství amerického lidu) vyklube ještě intenzivnější obchodní napětí. A přestože spojitost mezi daňovým zákonem a prohloubením obchodního deficitu USA není dobře pochopena, její důsledky budou citelné ještě řadu příštích let.

Porušování práv duševního vlastnictví

Trumpovo volání po silnější ochraně práv duševního vlastnictví v Číně je jistě oprávněné vzhledem k mnoha případům porušení patentů a obchodní značky. V několika sektorech, mimo jiné i v energetice a telekomunikacích, podmiňuje Čína přístup zahraničních firem na své trhy tím, že se tyto firmy podělí o patentované technologie s čínskými partnery. Čínští představitelé by se však dali přesvědčit, aby ochranu duševního vlastnictví posílili, například prostřednictvím bilaterálních jednání či vedením sporu u Světové obchodní organizace.

Jedním z důvodů k optimismu je měnící se situace v oblasti inovací. Zjednodušeně řečeno by z přísnějšího režimu práv duševního vlastnictví měly prospěch i čínské firmy. V minulosti to bylo tak, že zahraniční firmy poskytovaly inovace a čínské společnosti napodobovaly zahraniční design. Ochrana duševního vlastnictví tak probíhala převážně jedním směrem; těžily z ní pouze zahraniční firmy.

Situace se mění

Dnes už to neplatí. Také řada čínských firem inovuje a získává patenty nejen v Číně, ale i v USA. Čínské společnosti jako Tencent, DJI nebo Huawei jsou stejně inovativní jako kterákoliv americká korporace a ředitelé čínských firem naléhají na silnější domácí ochranu duševního vlastnictví. V situaci, kdy slábne potřeba nutit nadnárodní firmy k převodům technologií na domácí podniky a kdy by z ochrany duševního vlastnictví měly prospěch i čínské firmy, mohou USA a Čína snáze nalézt společnou řeč.

Tím není řečeno, že by jednání byla jednoduchá. Číňané například vnímají svou politiku v oblasti technologií jako nutnou reakci na rostoucí cenu domácí práce a jako pojistku proti americkým restrikcím na vývoz špičkových technologií do Číny. Vzhledem ke stoupající mzdové úrovni je dnes cena práce v Číně vyšší než v Indii, Bangladéši a Vietnamu. V důsledku toho se stal posun k technicky náročnější produkci nezbytností. A nemohou-li čínské firmy nakupovat technologicky špičkové výrobky z USA, mají o to větší motivaci vyvíjet vlastní.

Druhým problémem v případných jednáních je ochabující podpora ze strany korporátní Ameriky. V minulosti představovaly firmy jako Boeing, Caterpillar, General Electric nebo Cisco hlas umírněnosti. Ve velkém čínském trhu a levné práci spatřovaly výhody pro sebe. Podnikatelský terén se však dramaticky změnil a dnes tytéž firmy pravděpodobně vnímají čínské podniky jako konkurenty – a to nejen v Číně, ale celosvětově.

Jak z toho ven?


Nebudou-li se tyto síly náležitě usměrňovat, rozpoutají neblahou spirálu. Čím více restrikcí uvalí USA na vývoz technologií do Číny, tím více bude Čína domácí technologie podporovat. A platí to i obráceně: čím více budou čínské firmy inovovat, tím méně budou americké firmy ochotné pomáhat svým protějškům se vstupem na americký trh.

Určitá forma velké dohody o právech duševního vlastnictví je přesto možná, pokud se podaří nalézt cestu z labyrintu obchodních vztahů. Posílení práv duševního vlastnictví v Číně není hrou s nulovým součtem. Z lepší ochrany mohou mít prospěch obě země.

Nejzapeklitějším kouskem hlavolamu je však ten, o kterém málokdo mluví. Nedokážou-li USA a Čína najít společnou řeč v otázce, jak řešit nafukující se obchodní deficit USA, pak se pokrok ve velkých otázkách dneška může zítra stát nepodstatným.

Obchodní přebytek Číny a obchodní schodek USA v konečném důsledku odrážejí nerovnováhu mezi úsporami a investicemi. Netržní „léčba obchodu“, o které USA a Čína uvažují, by možná vytvořila nižší obchodní nerovnováhu mezi oběma zeměmi, avšak za cenu vyšší nerovnováhy se zbytkem světa. Spotřebitelé i firmy v obou zemích a po celém světě by tak na tom nakonec mohli být ještě hůř.

Z angličtiny přeložil Jiří Kobělka.

Šang-ťin Wej, bývalý hlavní ekonom Asijské rozvojové banky, je profesorem financí a ekonomie na Kolumbijské univerzitě.

Copyright: Project Syndicate, 2018.
www.project-syndicate.org


Čtěte více:

Project Syndicate: Vězni amerického snu
24.02.2018 18:20
Vzhledem ke zhoršující se ekonomické nerovnosti ve Spojených státech b...
Project Syndicate: Skutečný motor hospodářského cyklu
09.03.2018 6:44
Každá významná finanční krize za sebou zanechává jedinečnou stopu. Zat...
Project Syndicate: Nový přístup k infrastrukturálním financím
14.03.2018 18:38
Zákonodárci ve Spojených státech předložili legislativní návrh, který ...
Project Syndicate: Nesprávná diagnóza Kim Čong-una
23.03.2018 6:04
Ti, co sledují politiku v průběhu celých dějin zjišťují, že lídři, kte...
Project Syndicate: Co znamenají italské volby pro EU
25.03.2018 16:18
Nedávné volby v Itálii by měly sloužit jako budíček pro Evropu. Voliči...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
03.08.2020
22:04Wall Street zahajuje týden růstem. Microsoft +5,62 %  
19:04Ondřej Martínek: Soudný den pražských bank přijde na konci roku
17:20Jaká je ta nejlepší inflace? A jaká bude?
16:53MPSV: Nezaměstnanost za červenec vzrostla z 3,7 na 3,8 pct
16:40Pozvánka na webinář: Jak využít ETF ve svém portfoliu
16:36První obchodní den srpna přináší sílící dolar a ochotu riskovat
16:17Wüstenrot hypoteční banka a.s. - Notářské zápisy ze schůze vlastníků
15:56Wüstenrot hypoteční banka a.s. - Informace o výplatě výnosu kotované emise HZL WHB VAR/22, ISIN CZ0002006034
15:41Bloomberg: Co dokáže zlato a co dluhopisy nesvedou
15:00Wüstenrot hypoteční banka a.s. - Pololetní zpráva Wüstenrot hypoteční banky a.s.
14:46Schodek rozpočtu stoupl na 205 miliard, dosud nejhorší výsledek
13:53Týdenní výhled: Fiskální pat v USA a Big Tech jako vítěz  
12:36Vždycky hraju za tým, kde jsem kapitánem, řekl nový šéf Škoda Auto. Šéf koncernu chce vidět posílení v segmentu cenově výhodných aut
12:12Mankiw: Měly by se firmy starat o něco víc než jen o zisky?
11:10Aktivita továren v eurozóně se v červenci vrátila k růstu
10:45Komentář analytika ke KB: slabší příjmy a možné firemní defaulty versus celkový růst úvěrů a vybavenost kapitálem  
10:39The Economist: Letecký průmysl povstane z popela, zářivější než kdy dřív
10:12Petr Dufek: Lepší PMI navzdory slabým zakázkám a stále nízká nezaměstnanost
9:48Apple je největší firmou na světě podle tržní kapitalizace
9:25Zisk banky HSBC v pololetí klesl o 65 procent

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
0:00American International Group Inc (06/20 Q2, Aft-mkt)
0:00Berkshire Hathaway Inc (06/20 Q2)
0:00Diamondback Energy Inc (06/20 Q2, Aft-mkt)
0:00Ferrari NV (06/20 Q2, Bef-mkt)
0:00Marathon Petroleum Corp (06/20 Q2, Bef-mkt)
0:00McKesson Corp (06/20 Q1, Bef-mkt)
0:00Natixis SA (06/20 Q2, Aft-mkt)
0:00Siemens Healthineers AG (06/20 Q3)
0:00Societe Generale SA (06/20 Q2)
0:00Take-Two Interactive Software Inc (06/20 Q1, Aft-mkt)
0:00Tyson Foods Inc (06/20 Q3)
0:00Virgin Galactic Holdings Inc (06/20 Q2, Aft-mkt)
3:45Čína - PMI v průmyslu
6:00HSBC Holdings PLC (06/20 Q2)
6:30Dufry AG (06/20 Q2)
7:00Heineken NV (06/20 Q2)
9:30CZ - PMI v průmyslu
9:55DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - PMI v průmyslu
16:00USA - Index ISM v průmyslu
16:00USA - Výdaje ve stavebnictví, m/m