Po skromných letech vykážou obchodní úseky největších bank na Wall Street možná jeden z nejlepších kvartálů za poslední roky. Nový vrchol v obchodování s akciemi a dluhopisy sice nikdo nečeká, obchodní přepážky by ale i tak mohly registrovat až o 5 procent vyšší výnosy než před rokem, odhadují někteří analytici.
Wall Street, ale především investoři do bankovních titulů by takovou novinku určitě přivítali. Už jenom proto, že samotné loňské první čtvrtletí, ve kterém se trhy vzpamatovávaly z vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách, patřilo k těm silnějším.
Analytici společnosti Jefferies jdou se svými odhady ještě dál než jejich kolegové z , z jejichž pera zmíněný odhad 5procentního nárůstu zisků pochází. Podle Jefferies by výsledná čísla mohla vyrůst dokonce o vysoké jednotky procent. Z hlediska tradingu by tak pětice největších bank na Wall Street zažila prý možná nejlepší čtvrtletí od začátku roku 2015.

V kontextu rostoucí kolísavosti by byl tříměsíční nárůst ale stejně relativně nízký, podotýká list WSJ. A ještě slabší jsou výsledky tradingu oproti vrcholové éře: zatímco v roce 2009 dosahovaly výnosy z těchto aktivit u pětice bankovních hegemonů na Wall Street úhrnem téměř 100 miliard dolarů, loni to bylo zhruba 70 miliard. Důvody? Útlum aktivního investování, vzestup elektronického obchodování (kde jsou náklady nižší) a útlum obchodování, které bankovní domy provádějí na vlastní účet, tedy bez vlivu na účty klientů (proprietary trading).
Solidní výsledky by mohly přijít především z úseků, kde se obchoduje s akciemi. odhaduje v tomto případě nárůst o více než 10 procent u největších firem. Meziročně vyšší výnosy je podle listu The Wall Street Journal možné čekat i v odděleních obchodujících s pevnými výnosy, i když zde by zisky meziročně už tolik zářit nemusely. Deskům obchodujícím s měnami, dluhopisy a komoditami (FICC) pomohla volatilita v letošním prvním čtvrtletí, píše Bloomberg. Ten ve své analýze uvádí, že denní objem obchodů na devizových trzích byl v tomto období v průměru o 23 procent vyšší než před rokem.
Loňské čtvrté čtvrtletí moc slavné nebylo a banky nějakou vzpruhu potřebují. Jednu z klíčových úloh zde hraje americká centrální banka a její ústup z programu kvantitativního uvolňování. Výsledek, totiž stabilně rostoucí úrokové sazby, mohou být pro banky problémem. Firmy totiž vydávají méně nových dluhopisů, zatímco vkladatelé se domáhají větší návratnosti. Pro trading by ale rostoucí sazby mohly být oporou. Měnící se sazby totiž způsobují, že ceny akcií a dluhopisů rotují častěji.
Výsledková sezóna začíná v USA 13. dubna. Otevře ji , která má spolu se největší tradingovou sekci podle příjmů. Obě banky očekávají, že příjmy z tradingu jim oproti stejnému období loni stoupnou o jednotky procent. Pokud ale jde o příjmy z obchodování s akciemi, odhaduje jejich výši za první čtvrtletí na skoro 1 miliardu dolarů. To by bylo meziročně o 30 % a skoro jednou tolik než v závěru loňského roku, jakkoli pro je významnější její větší sekce obchodující na trzích s pevnými výnosy.
Některé faktory, kvůli kterým příjmy v minulých letech klesaly, jsou ale pořád zda a banky proti nim nemusí být ani tentokrát imunní, píše také list The Wall Street Journal. Velkou kauzou je v tomto případě příklon směrem k pasivnímu indexovému obchodování. V něm jde často o méně nákladné sázky spíše než o drahé a složité obchodování a investoři tak k bankovním tradingovým sekcím už tolik nevzhlížejí.
Zdroje: WSJ, BBG