Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Padne Tesla těsně před vrcholem?

Padne Tesla těsně před vrcholem?

22.05.2018 18:21

Tesly je z pochopitelných důvodů všude plno. Je jednou z firem, které mohou změnit naší moto a elektro budoucnost. Je tak i mohutně povídkovou akcií, u kterých cena stojí a padá s tím, jak moc investoři věří dlouhodobým vizím a snům, které jim společnost servíruje. A Tesla má ještě jednu „zajímavou“ vlastnost – na rozdíl od jiných povídkářů typu Amazon je hluboko v záporu, co se týče tvorby hotovosti. Jak vážná je situace kolem jejího financování?

V posledních dnech se hodně hovořilo o analýze Goldman Sachs, která mimo jiné tvrdí, že Tesla si bude možná muset říci až o 10 miliard „nových“ dolarů, které posílí její rozvahu. Pokud dáme stranou možnost, že by firma potřebnou likviditu vůbec nezískala, a tudíž by jí hrozil krach, akcionáře bude zajímat zejména to, o kolik by si pan Musk řekl na akciovém trhu. GS ve své analýze pracuje s následující tabulkou:
0

Tabulka zahrnuje projekce provozního zisku EBITDA pro roky 2018, 2019 (i po čtvrtletích) a pro rok 2020. Podle banky firma letos na provozním zisku před odpisy vydělá asi miliardu dolarů, příští rok 2,4 a v roce 2020 3,7 miliardy dolarů. Jde o scénář, kdy Tesla nedokáže zcela naplnit produkční cíle pro Model 3 (pokud by to dokázala podle GS by jí od investorů stačilo 4 – 5 miliardy dolarů). I tak je ale zřejmé, že firma by měla prudce růst. Ovšem sama jej ufinancovat nedokáže ani náhodou.

Po odečtení investic do pracovního kapitálu (WC), úrokových nákladů a dalších hotovostních položek by Tesle letos mělo na provozním toku hotovosti zbýt 535 milionů dolarů a v následujících letech 1,8 a 2,9 miliardy dolarů. Investice – CapEx by letos měly dosáhnout 2,3 miliardy dolarů a v příštích letech 3,5 miliardy dolarů. Je tedy zřejmé, že ani v roce 2020 se Tesla, alespoň podle těchto projekcí, nebude blížit tomu, aby byla svým provozem schopná pokrýt všechny své investice. To znamená jediné – bude jí klesat zásoba hotovosti v rozvaze a/nebo bude muset získat další zdroje zvenčí. Její volné cash flow FCF (viz tabulka) totiž v roce 2018 dosáhne mínus 2,3 miliardy dolarů, v roce 2019 mínus 1,7 a v roce 2020 mínus 0,6 miliardy dolarů.

GS následně počítá „adjusted FCF“, které zohledňuje příliv peněz z dluhu a dalších neakciových zdrojů financování. Pokud toto FCF odečteme od současné výše hotovosti, vychází, že na konci roku 2018 by Tesla disponovala s hotovostí ve výši 2,1 miliardy dolarů. Už v prvním čtvrtletí příštího roku by částka klesla na 1,6 miliardy dolarů (modře vyznačené pole) a do konce roku 2020 by hotovost klesla na 526 milionů dolarů. GS tedy tvrdí, že na konci letošního roku a v druhé polovině roku 2019 si Tesla akcionářům řekne o 1 miliardu dolarů a zásobu hotovosti tak po celé období udrží na úrovni 2,5 – 2,6 miliardy dolarů.

Dám nyní stranou to, jak popsaný vývoj FCF sedí, či nesedí na současnou valuaci Tesly. Nicméně sám o sobě není zatím žádnou tragédií – firma sice ještě asi bude nějaký čas prodělávat, ale trend směřuje do plusu, a pokud bude držet, FCF by v černých číslech mohlo být už v roce 2021. V tu chvíli by Tesla už byla samofinancovatelná a nemusela by si říkat o peníze zvenčí. Z tohoto pohledu tak firma není zase tolik vzdálena dosažení vrcholu. Pokud ale investorům dojde trpělivost, může se i pár čtvrtletí záporného FCF přeměnit v nepřekonatelnou překážku.

Samozřejmě se tu podobně jako v mnoha dalších situacích (třeba i během dluhové krize na periferii eurozóny) bude hrát o to, jakým směrem se roztočí sebenaplňující se proroctví (tj. čemu uvěří investoři, a tudíž svou vírou pošlou vývoj tím samým směrem). Pokud bych byl akcionářem Tesly, měl bych například radost z toho, kdyby pan Musk na čas přestal představovat další sci-fi projekty a věnoval se na 100 % „nudným“ věcem jako je výroba a financování Modelu 3. Navíc se ukazuje, že Tesla není plně uchráněna „enronovského“ vzorce chování: Čím větší problémy máme, o to arogantnější machři budeme. Jsem zvědav na další díl této ságy.

 

Čtěte více:

Tesla by měla koupit Škodu Auto. Nebo obráceně
03.05.2018 18:37
Pokud by Tesla měla ospravedlnit svou současnou kapitalizaci, musela b...
Tesla zahrála starou známou písničku (komentář analytika)
03.05.2018 15:31
Oznámení posledních výsledků výrobce elektromobilů Tesla se neobešlo b...
Tesla potřebuje dodatečných 10 miliard USD, aby mohla pokračovat, říká banka
17.05.2018 16:51
Deset miliard dolarů během dvou let. Tolik bude muset podle banky Gol...
Jak dlouhý bude dojezd Tesly? Aneb přehled posledních událostí
21.05.2018 6:44
Tentokrát se nebudeme bavit o dojezdu elektromobilů Tesly, ale o dojez...

Váš názor
 • Apetit k dalšímu úpisu akcií
  23.05.2018 12:25

  Každopádně bude zajímavé sledovat, jak firma zdůvodní potřebu dalšího kapitálu. Ohlásí další "rádoby mass marketové" auto ? Kdy vyjede z továren ? Nebude náhodou stejnou dobou (optimisticky 2020) na startovní čáře taky celá řada konkurentů ? Zákazníci v USA tou dobou už nebudou moci u Tesly uplatňovat odpočet 7500USD z daní, protože ta tam dávno udá svůj 200 000. elektro automobil, což se projeví v poptávce. Před vlastním úmyslem upsat další akcie bude zajímavé sledovat, jak moc se bude komunikovat budoucím invesotrům riziko spočívající v berličkách, které teď Tesla používá k omezení tlaku na tok hotovosti. Kompenzace v akciích místo platů za 1Q2018 dělala 141Mil. V březnu 2019 naředí stávajícím akcionářům podíly "splacením" konvertibilních dluhopisů za 900 mil. akciemi. Dalším hezkým dárkem do toku hotovosti od konkurence, která si časem poslouží sama, a tím pádem skončí, jsou ZEV a CHG kredity (za 1Q2018 za 80 mil.). Jen aby si pak od potenciálních investorů nevyslechli: "Musíte se víc snažit, pane správče." Nejen na Twitteru...
  RT
 • Povídkaři z Patria
  22.05.2018 21:56

  Amazon za minulý rok investoval do výzkumu nejvíc ze všech firem na světě, 23 miliard dolarů. Schválně - kolik investovala do výzkumu celá Česká republika? Jednu sedminu, zhruba 3 mld. usd. Ale Amazon je pohádkář. Jako akcionář jsem rád, že se Patria dívá takovým úkosem na Amzn a Teslu. Protože Patria umí jednu věc dokonale - soudruzi z Patria se dokáží mýlit úplně ve všem.
  Dan
  • Re: Povídkaři z Patria
   23.05.2018 12:36

   a co jiného to je než bublinka, PE 200, firma vydělá 6 usd na akcii a obchoduje se za 1600, za 4 roky zvedli tržby 3x ale cena akcie je 6xvyšší, apropo z vlastní zkušenosti servis žádná sláva, takže shortu zdar :o)
   Mike
  • Re: Povídkaři z Patria
   23.05.2018 10:18

   Jak jsem tu poukazoval nedávno, jen asi 10 % současné kapitalizace Amazonu je pokryto tím, co firma nyní vydělává. Pokud 90 % kapitalizace stojí a padá s příběhem o budoucí prosperitě, je to pro mne povídková akcie. Bez negativní konotace - tu tam, zdá se mi, dodáváte vy.
   JS
   • Povídkáři z Patria
    23.05.2018 17:37

    U high-tech firem jako je Amazon, které vše reinvestují do expanze a do výzkumu, nemá výše současného zisku a tedy P/E vůbec žádný význam a nikdy význam mít nebude (kapitalizace zisků je dokonce výrazně méně než uvedených 10%). Toto nepochopení a absence ochoty sázet na buducnost a na výjímečnost lidí jako jsou Bezos nebo Musk jsou jednou z příčin toho, že dnes není v Evropě jedna jediná významná high-tech firma formátu třeba Google. Všechny evropské technologické firmy dohromady mají tržní cenu zhruba 50 mld. usd, což je 6% Apple. Ten také míval P/E okolo 300 a od té doby šly jejich akcie nahoru asi tak o 1500%. Ale i to jistě mnozí nazvou bublinou. Mnohem důležitější než současný zisk je fakt, že Amzn, Google, MS nebo Apple získaly jako své zaměstnance ty nejlepší lidi z celého světa. A v tom je jejich obrovský kapitál a jen těžko je bude někdo dohánět.
    Dan
  • Re: Povídkaři z Patria
   23.05.2018 7:57

   Dát na roveň Amazon a Teslu, to chce sakra dobrou fantazii. A ta ve financích je sebevražedná. Amazon je dlouhý příběh, doslova sága a úspěšném podnikání. Tesla je bluf a Ponziho schéma.
   Niemetz
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data