Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk: Mentální posun v ČNB aneb jak se koruna popere se čtvrtečním rozhodnutím

Rozbřesk: Mentální posun v ČNB aneb jak se koruna popere se čtvrtečním rozhodnutím

31.07.2018 9:16
Autor: Jan Bureš & Petr Dufek, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

I když se koruna za poslední měsíc trochu vzpamatovala z předprázdninových výprodejů, stále zůstává o více než tři procenta slabší oproti poslední prognóze centrální banky. Dokáže ji ČNB pomoci svým čtvrtečním rozhodnutím k dalším ziskům? 

Samotné zvýšení sazeb je do značné míry trhy očekáváno, větší revoluci proto na trhy nepřinese. Tu by mohl ovšem nastartovat výraznější mentální posun v uvažování centrálních bankéřů. 

Jak naznačil hlavní ekonom ČNB Tomáš Holub, centrální banka ve své prognóze pravděpodobně po delší době přestane počítat s “rychlým” posilováním české koruny. Výsledek: při ochlazování přehřáté ekonomiky bude alespoň na “papíře” muset sázet (místo silné koruny) na vyšší úrokové sazby. Pokud prognóza posune “předpokládané” sazby na horizontu roku 2019 do blízkosti 3 %, bude to pro trh překvapení. Dnešní dvouleté sazby se stále pohybují viditelně pod 2%.

A takové překvapení se koruně může líbit. Červnové zvýšení sazeb koruně nepomohlo, protože centrální banka ho komunikovala jako “izolovaný krok”, který má pouze pomoci k doladění prognózy. Jinými slovy trhům řekla: žádný další rychlý růst sazeb nečekejte, protože dál sázíme na zisky koruny - ty českou ekonomiky zchladí. Koruna zatížená stále velkými objemy krátkodobého zahraničního kapitálu (a v tu chvíli i horší náladou na rozvíjejících se trzích) tak nedostala žádnou další “naději” na vyšší sazby. I proto se po červnovém zvýšení sazeb dostala rychle pod tlak.

Pokud v tomto týdnu ČNB přepíše prognózu a dá signál, že v prostředí slabší koruny bude třeba rychleji zvyšovat sazby, dokoná tím poměrně důležitý mentální obrat. Dá trhům jasný signál, že již nehodlá čekat se “založenýma rukama” na silnější korunu, ale bude chtít sama vyššími sazbami přispět k tomu, aby koruna minimálně “neztrácela půdu pod nohama”. To by se mělo české měně líbit. 

TRHY

CZK a dluhopisy

Česká koruna se drží v okolí 25,60 EURCZK a vyčkává na čtvrteční zasedání ČNB. Pozitivně na ni ve finále může zapůsobit spíše přepsání prognózy a jestřábí komentáře než samotné zvýšení úrokových sazeb. 

Zahraniční forex

Euro zvolna nabírá zisky před dnešními důležitými čísly z eurozóny. Dopoledne budou totiž zveřejněna data za červencovou inflaci a růst HDP eurozóny. V obou případech lze u meziročních hodnot čekat čísla začínající dvojkou, což by mohlo být pro společnou měnu lehce pozitivní zprávou.

Zlotý musí být rovněž ve střehu, neb v Polsku bude zveřejněna inflace za červenec. Ta by v meziročním srovnání měla stagnovat na hodnotě 2,0%, což by měla být pro polskou měnu neutrální zpráva. 

Ropa

Ropa Brent se obchoduje poblíž 75 USD/barel a má namířeno k nejvýraznějšímu měsíčnímu poklesu za poslední dva roky. I přes velmi pozvolný růst cen posledních dní se tak na ropě stále podepisují prudké propady z počátku července. 

Omezený dopad na cenu měla včera zveřejněná čísla o dalším nárůstu produkce států OPEC. Ty dle sekundárních zdrojů přidaly v červenci 70 tis. barelů denně, čímž byla jejich celková produkce nejvyšší v tomto roce (32,64 mil. barelů denně). K zajímavému rozuzlení možná směřuje konflikt mezi Spojenými státy a Íránem, neboť americký prezident Trump naznačil ochotu setkat se s íránským protějškem Rouháním. To by mohlo značit smířlivější přístup USA, které přitom ještě před několika týdny trvaly na nejtvrdší možné formě sankcí, které by zcela eliminovaly íránský export ropy na světový trh. 


Čtěte více:

Není všechno bezpečné, co si říká dluhopis
30.07.2018 16:04
Stále častěji se setkáváme s tím, že drobní investoři ve snaze získat ...
Těžba OPEC tento měsíc stoupla nejvýše od počátku roku
30.07.2018 16:51
Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) v červenci zvýšila těžbu o 70...
Euro roste spolu s výnosy, akcie dnes zůstávají v červeném
30.07.2018 17:03
Pondělí začalo na hlavních akciových i dluhopisových trzích lehce nega...
Technologický sektor v USA propadal dnes již třetím dnem v řadě
30.07.2018 22:00
Dnešní obchodování v USA se bohužel neslo v podobném duchu jako v závě...
Erste meziročně zvedla zisk o čtvrtinu, šéf potvrzuje napětí u hypoték v Česku
31.07.2018 8:14
Rakouská bankovní skupina Erste Group Bank, která mimo jiné ovládá Čes...

Váš názor
  •  
    16.11.2018 15:09

    Pacient se chová naprosto nevyzpytatelně a ani hlavy pomazané si s ním neví rady. Proto do něj zbytečně nerejpejte a nedělejte s ním své hokus - pokusy, vše má původ v přestřelení výše té euro rezervy, je tu příliš vnějších investorů do koruny a ten stav ještě nějaký rok potrvá. Pokud budete sazby dále zvyšovat, vyrobíte problém další - exekuce na nesplácené hypotéky. Připadá mi to tady jako jako nějaký východoevropský kolotoč - přestože výchozí parametry byly dobré. Někdy je lepší nic nedělat a nic nezkazit. A znovu volám po kontrole před nezodpovědnými zásahy ČNB do financí země.
    James Bond
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - Nezaměstnanost
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y