Vláda se shodla na tom, že platy zaměstnanců ve veřejné sféře porostou příští rok o osm procent. Všechny profese sice nedostanou stejně, půjde však o další rok v řadě, kdy státní zaměstnanci v průměru dostanou přidáno pravděpodobně více než soukromý sektor. I tak zatím nedochází k nijak dramatickému rozevírání nůžek mezi veřejnou a soukromou sférou - tedy k ničemu, co bychom již neznali. V tuto chvíli je mediánová mzda v soukromém sektoru lehce nad 27 tisíci korun, zatímco ve veřejném sektoru lehce nad 30 tisíc, tedy přibližně o 13 % více.
Pokud mzdy v soukromém sektoru porostou podle našich odhadů v příštím roce o 6 %, rozšíří se rozdíl mezi mzdami v soukromé a veřejné sféře zhruba na 15 %. Podobně na tom může být i průměrná mzda a průměrný plat. Jak je vidět z následujícího grafu, nejedná se ovšem o něco zcela revolučního – s podobným percentuálním náskokem se platy pohybovaly již mezi roky 2014-2016 .

Pro vyšší platy ve veřejné sféře navíc existuje řada dobrých důvodů. Tím hlavním je vyšší zastoupení vysokoškoláků, a to především v oblastech jako je zdravotnictví nebo školství, ale i ve veřejné správě. Řada úředníků/specialistů by možná potřebovala ještě vyšší platy tak, aby si je stát byl vůbec schopen udržet.
Problém je spíše v počtu zaměstnanců. Nelze si pomoci, ale přes veškerou snahu o zeštíhlení veřejného sektoru, stát jako by dál nahrazoval kvalitu kvantitou. Od roku 2014 se počet zaměstnanců ve veřejné sféře zvýšil přibližně o 25 tisíc ( na necelých 650 tisíc). Druhou potíží je načasování rychlého růstu platů. Pohybujeme se na vrcholu hospodářského cyklu, kdy by stát neměl přispívat k roztáčení mzdové spirály. Naopak. Platy státních zaměstnanců by v takovou chvíli měly růst spíše pomaleji, aby rychlejším růstem mohly ekonomice pomoci v těžších časech…
TRHY
CZK a dluhopisy
Restart napětí na některých rozvíjejících se trzích (turecká lira, argentinské peso) dopadl negativně i na střední Evropu a koruna se dostala pod lehký tlak. Měnový pár se posunul ke 25,75 a pro tuto chvíli zdá se nemá moc chuť k testování 25,70.
Zahraniční forex
Nudný týden na hlavních devizových trzích pokračuje, když eurodolar kotví v blízkosti 1,17. Dnes se přitom konečně dostanou do hry zajímavější data - v eurozóně to bude srpnová inflace v Německu, resp. Španělsku a v USA to budou spotřebitelské výdaje spolu s inflací (kterou sleduje Fed). Zejména číslo o spotřebitelských výdajích v USA může být zajímavé, neboť umožní zpřesnit pohled na americký HDP v tomto kvartále.
Turecká lira se zcela jasně vrátila na sestupnou dráhu a kurz USD/TRY je již zpátky nad úrovní 6,5. Turecké vládní autority dávají stále na vědomí, že turecká ekonomika si vede dobře, což implicitně znamená, že není třeba hodit liře záchranné laso v podobě vyšších úrokových sazeb.
Ropa
Cena ropy Brent dále stoupá nad hranici 77 USD/barel, podporována včerejšími čísly EIA. Ta reportovala další pokles zásob jak surové ropy (-2,6 mil. barelů), tak i benzínu (-1,6 mil. barelů) a destilátů (-0,8 mil. barelů). Celková americká produkce ropy pak za minulý týden setrvala na úrovni 11 mil. barelů, čímž nikterak nenarušila býčí vyznění včera zveřejněných čísel.