Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Německý „kulový blesk“ a akcie energetik

Německý „kulový blesk“ a akcie energetik

11.10.2018 18:17

Letošní výkony akcií RWE jsou znatelně lepší než to, co předvádí akcie E.ONu, to samé platí o tříleté návratnosti. Ale pokud se podíváme na pětileté, či desetileté zisky, jsou na tom obě energetiky hodně podobně. Tedy hodně mizerně. Není divu, šlo o sektor značně zkoušený strukturálními i cyklickými faktory. Včera jsem tu ale poukazoval na to, že u E.ONu se možná blíží lepší akciové časy. Dnes se podíváme na RWE.

Zatímco E.ON prošel v minulých letech značným scvrkáváním, o RWE to platí v mnohem menší míře. Tržby roku 2013 dosáhly úrovně 50 miliard eur, v roce 2017 42,5 miliardy eur. Investory ale jistě netěšil soustavný pokles schopnosti generovat hotovost. V roce 2014 firma na provozní úrovni vydělala 6,37 miliardy eur, v následujícím roce jen zhruba polovinu a loni byla na této úrovni hluboko v záporu. A po investicích prodělávala téměř 4 miliardy eur:

0
Zdroj: Morningstar

Zatímco na předchozích číslech se projevovaly i jednorázové položky, nyní jim budou naprosto dominovat, a to zejména kvůli složité transakci mezi RWE a E.ONem. Ten se stane majoritním akcionářem v Innogy. Její aktivity v oblasti obnovitelných energií spolu s těmito aktivitami provozovanými doposud E.ONem budou převedeny na RWE. Zrovna tak budou na RWE převedeny minoritní podíly E.ONu v jaderných elektrárnách Gundremmingen a Emsland a skladování plynu od Innogy. RWE se tak díky této akci kulový blesk mimo jiné stane třetím největším hráčem v oblasti obnovitelných energií v Evropě.

Management RWE si chválí výsledky dosažené v první polovině roku, ale podobně jako u E.ONu je z hlediska akcií rozhodující, jaká čísla bude firma vykazovat a kolik hotovosti bude generovat poté, co se usadí transformační prach. Podobně jako u E.ONu je tak podle mne přínosné utvořit si alespoň hrubý obrázek o tom, co by firma měla generovat, aby ospravedlnila svou současnou kapitalizaci, která se pohybuje na 10,4 miliardách eur.

Dejme tomu, že RWE v dohledné době najede na udržitelný růst ve výši 2 % ročně. Pak by na ospravedlnění kapitalizace musel začít s 270 miliony eur generovanými pro akcionáře. Jinak řečeno, z provozního toku hotovosti by mu po investicích musela zbýt tato částka, kterou by dával akcionářům, či odpovídajícím způsobem zhodnocoval (i třeba splácením dluhů). Víme, že historická čísla tu jsou pro odhad realističnosti této laťky jen málo platná. Ale přece jen investora možná trochu uklidní, či dokonce navnadí, že vyjma roku 2017 (kdy do provozního toku hotovosti znatelně řízl pracovní kapitál) dokázala firma tuto laťku překonat vždy a většinou bez problémů.

Pokud by volný tok hotovosti RWE dlouhodobě stagnoval (tedy žádný 2% růst), musela by firma místo 270 milionů eur na ospravedlnění kapitalizace vydělávat asi 0,5 miliardy eur ročně. Čímž se dostáváme k věci podstatné – jak to bude vypadat s německým, respektive s evropským energetickým trhem dlouhodobě. Jako hrubé vodítko si můžeme vzít následující obrázek od Exxonu. Ten samozřejmě popisuje jen jeden z možných scénářů, ale pokud by se realita blížila tomuto předpokládanému vývoji, pak by spotřeba a výroba elektřiny v Evropě dlouhodobě rostla.

0
Zdroj: Exxon

Pokud by pak netrval stav, kdy by za rostoucích objemů klesaly ceny elektrické energie, či přesněji řečeno marže, je snad rozumné předpokládat, že cash flow energetik nebude mířit dlouhodobě dolů. Jak naznačuje výše uvedené, i mírný růst a volný tok hotovosti převyšující znatelně 270 milionů eur ročně by pak byl základem znatelného růstu hodnoty a snad i ceny akcie na trhu. A samozřejmě naopak.

Jedním z hlavních rizik je tu i nadále politika a regulace. Německá energetika (a nejen ona) je totiž stále ve stavu, který můžeme považovat za zdánlivé, či parciální rovnováhy. V něm se střetává řada tlaků, včetně těch na odjadernění a zelenění na straně jedné a těch na spolehlivé a levné dodávky energie pro německý průmysl na straně druhé.

 

Čtěte více:

RWE po rozchodu s innogy na pozitivní notě (komentář analytika)
14.8.2018 11:22
Německý producent energie RWE, jenž se po nedávné rošádě s E.ON stane ...
Summary: RWE i Home Depot překvapily dobrými čísly
14.8.2018 17:10
EVROPA: RWE Německý producent energie, jenž se po nedávné rošádě s E...
Mají akcie E.ONu na 100% posílení?
10.10.2018 17:46
Jak jsme se mohli dočíst v Perlách týdne, podle Aarona Sterna z hedge ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.10.2018
22:05Houpačka na Wall Street
17:41Přichází velká uhelná rotace, někde by měly být elektromobily snad zakázány
17:25Proměnlivý pátek možná skončí dobře. Pomohlo americké obchodování a zprávy o Itálii  
17:24Summary: Schlumberger se držel tržního konsensu, Volvo ho opětovně překonal
17:13Pražská burza prohloubila ztráty, v Evropě se trápí Daimler  
16:58Technická analýza: Koruna pod tlakem, dolaru pomáhá Fed i Itálie
16:47Reuters: OPEC a jeho spojenci mají problém se zvýšením těžby
15:51Karel Sokolovský: Alibaba je pro mě čínská investice č. 1 (video)
15:15Ministryně Nováková: Výstavba jaderných bloků ČEZ musí respektovat akcionáře
13:51Investiční tipy Patrie pro USA: Když hospodářský cyklus stárne...  
13:47Obří pekárenská akvizice: Penam z Agrofertu znovu kupuje United Bakeries
12:12Perly týdne: Všude extrémní přeprodanost, atraktivní Facebook, Evropa dušená daněmi
11:26AMISTA investiční společnost, a.s. - Společnost SAFICHEM, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. zveřejňuje Vnitřní informaci
11:16Wüstenrot hypoteční banka a.s.- Informace k výplatě hypotečních zástavních listů
10:50Čínu potěšilo uvolnění regulace, ale evropské trhy se po slibném úvodu znovu trápí  
10:49Michelin posílá automobilový průmysl do červeného, unijní výtka Římu stahuje banky  
10:36Pimco si stojí za svým: Nízké sazby tu budou i nadále
10:26Zisk Volva stoupl díky poptávce po kamionech a strojích
9:11Rozbřesk: Čína hlásí nejhorší HDP od krize a napětí na italských dluhopisech stoupá
8:58Evropské burzy po čínské rally mohou začít den opatrně v plusu  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data