Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čína krade, všetci kradnú!

Čína krade, všetci kradnú!

11.11.2018 16:11
Autor: Redakce, Patria.cz

Čínská společnost Honor, kterou vlastní gigant Huawei, představila minulý týden nová sluchátka, která se podezřele podobají sluchátkům EarPods od Applu. Jmenují se ale FlyPods. Následovala vlna kritiky a články o krádežích a klonování, ale na FTAlpahaville se ptají, jak velké obavy bychom z podobných čínských krádeží vlastně měli mít. A mimo jiné poukazují na to, že ve své době se podobně chovala řada jiných zemí včetně Spojených států. 

FTAlphaville píše, že v roce 1789 se mladý britský inženýr Samuel Slater vydal do Spojených států i přesto, že Británie cesty do zahraničí pracovníkům v textilkách zakazovala. Chtěla si totiž udržet svou technologickou konkurenční výhodu a zabránit přenosu technologií do zahraničí. Slater se ale dozvěděl o odměně, která byla v New Yorku vyplacena technikovi, který přišel s návrhem na vylepšení výroby látek, a bylo mu jasné, že on by měl Spojeným státům na tomto poli se svými zkušenostmi z Manchesteru hodně co nabídnout. Podle FTAlphaville nakonec stál na počátku amerického boomu textilního průmyslu a prezident Andrew Jackson o něm hovořil jako o otci amerického továrnictví. Není třeba rozebírat, že v Británii vnímají jeho roli trochu jinak. 

Uvedený příběh má určité poučení i pro současnou Čínu, i když dnes světu nevládne merkantilismus tak jako před pár sty lety. Dnes máme mezinárodní zákony, které krádež duševního vlastnictví zakazují, „a někdy jsou dokonce i vymáhány.“ Také je těžké tvrdit, že Čína je stále chudou ekonomikou a tudíž si zaslouží určité přivírání očí. Na druhou stranu je ale možné, že boj proti čínskému zneužívání a krádežím západních technologií a produktů je veden i proto, že Američané se obecně obávají růstu její moci a vlivu ve světě. 

Ať již je současná situace jakákoliv, podle FTAlphaville je jisté, že Čína jde cestou, kterou v minulosti kráčela nejedna země. A zatím se nezdá, že by tuto cestu byla ochotná opustit, i když už celá řada společností včetně Applu, Boeingu či General Motors proti ní postupuje soudní cestou za údajné krádeže informací. Na Čínu v této souvislosti tlačil bývalý americký prezident Barack Obama a současný prezident Donald Trump zavádí cla, která mají být přímou odvetou za roky krádeží duševního vlastnictví. Jak uzavírá FTAlphaville: „Nechat se okrádat není problém, ale jen do chvíle, kdy to neohrožuje vaší konkurenceschopnost. Koneckonců imitace je tou nejupřímnější formou lichocení.“ 

Zdroj: FTAlphaville


 
 
 

Čtěte více:

Příčina šoků na akciových trzích a zranitelnost americké ekonomiky
05.11.2018 6:26
Hlavní ekonom investiční banky Natixis Patrick Artus se ve své nové an...
Nejlepší investice je do vzdělání. Jak ji ale správně provést?
04.11.2018 16:32
Vzdělání je jedním z nejdůležitějších faktorů, které určují výši mezd...
Víkendář: O italském vínu a vládním honu na čarodějnice
03.11.2018 10:45
Albiera Antinori stojí v čele několik století starého italského vinařs...
Jeden důvod za všechny, proč nevyprodávat akcie
03.11.2018 16:25
Pozdní fáze ekonomického cyklu je charakteristická zpravidla vyšší kol...

Váš názor
 • to je svatá pravda
  12.11.2018 12:34

  kdo si myslí, že někdo nekrade je opravdu velmi naivní, dá se to schovávat pod různé ideologické pláštíky jako národní zájmy a bezpečnost, ten toho přece má, ti si toho ani nevšimnou, když nám ukradli tak jim to vrátíme, já radši v cizině neříkám že jsem Čech, Němec zní lépe čili kradu si národnost abych se nestyděl, i když Nedvěd a Pavel Čech je dobrá značka, kdysi jsem byl v bance v Thajsku a tam vysypali na stůl asi 10-15mil bahtů a začali je počítat, byl tam jen strážný a možná jeden policista taková malá pobočka ... žádné mříže pohoda, koukal jsem jak puk
  rob
  • Re: to je svatá pravda
   12.11.2018 13:02

   Jen tak mě napadlo pár komodit - střelný prach, papír, porcelán, hedvábí, rakety - vesměs Čínské vynálezy a pak novodobější třeba kolik zaplatili Američani za ony textilní stroje Angličanům nebo Němcům třeba za W.f.Brauna a V2 nebo třeba nám za kontakní čočky nebo silon. Krade se všude a krást se bude i nadále. My krademe Americké know-how oni naše, Číňani Americké a Američani Čínské atd.
   Drahokoupil
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslové objednávky, y/y
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průměrná mzda, reálný růst, y/y
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y