Hlavní ekonom investiční banky Natixis Patrick Artus se ve své nové analýze ptá, zda v minulosti někdy došlo k tomu, že by do Spojených států přestal proudit kapitál. Tato otázka je podle něj relevantní proto, že Spojené státy dosahují dvojího deficitu – tedy kombinace rozpočtového a vnějšího deficitu. Z tohoto důvodu musí do země proudit zahraniční kapitál, a to například ve formě nákupu akcií či dluhopisů.
„Pokud by kapitál do Spojených států přestal proudit, vedlo by to k vážným problémům. Nebylo by totiž z čeho financovat dvojí deficit, což by se projevilo růstem sazeb, oslabováním dolaru a poklesem cen akcií,“ tvrdí Artus. A dodává, že v obdobích, kdy Spojené státy dosahovaly dvojího deficitu, se dají najít dva momenty, kdy kapitál do země přestal proudit, nebo k tomu situace směřovala. Artus ve své analýze ukazuje následující graf, ve kterém je vyznačen vývoj nákupů amerických akcií a obligací zahraničními subjekty a vývoj bilance běžného účtu:

Prvním z oněch dvou období byl rok 1998. V tomto roce ale nedošlo k tomu, že by do země přestal proudit i krátkodobý spekulační kapitál, a tudíž nevznikl tlak na růst sazeb a oslabení dolaru. Druhým obdobím byl rok 2007, kdy začal prudce klesat objem kapitálu mířícího ze zahraničí na americký akciový a dluhopisový trh. A jak poukazuje Artus, v té době také skutečně došlo k růstu sazeb, depreciaci kurzu dolaru a poklesu cen akcií.
Další Artusova analýza se dál věnuje hlavním rizikům a negativním tlakům, kterým nyní čelí globální akciové trhy. Podle ekonoma mohou odrážet hned několik faktorů. Prvním z nich je riziko spojené s obchodní válkou mezi Spojenými státy a Čínou. Jenže „dopad tarifů na ekonomiku je ve skutečnosti omezený, a tudíž jimi současné problémy na trzích vysvětlit nelze“. Investoři se také mohou obávat rostoucích sazeb v době, kdy se objevují známky zpomalujícího tempa ekonomického růstu. I zde ale Artus tvrdí, že míra růstu sazeb je natolik omezená, že nemůže vyvolat větší korekci na akciích.
„Je možné, že by hlavním problémem byla ziskovost obchodovaných společností? Zisky v zemích OECD rostou rychle, i když v Číně a v dalších rozvíjejících se zemích klesají. Možná tak současné šoky na trzích souvisí jen s růstem averze k riziku, protože jediným dalším důvodem může být pokles ziskovosti na rozvíjejících se trzích,“ domnívá se Artus.
Zdroj: Natixis