Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jak na investičně atraktivní „platební“ odvětví?

Jak na investičně atraktivní „platební“ odvětví?

30.01.2019 17:27

Podle některých analytiků a investorů je celkem zajímavý sektor platebních služeb. Včera jsme se tak detailněji dívali na společnost Square a zjistili jsme, že její kapitalizace implikuje mohutné zlepšení její ziskovosti a schopnosti generovat hotovost. Jinak řečeno, trh je u ní velmi, velmi optimistický. Například Morningstar tvrdí, že spíše než tato akcie stojí za pozornost společnosti Global Payments a Worldpay. V jejich prospěch by měla hovořit vysoká návratnost kapitálu, nižší valuace, a zejména výhled na dvojciferný růst. Podívejme se na ně.

Kapitalizace Global Payments dosahuje 17,9 miliard dolarů a jak vidíme z následující tabulky, firma za posledních 12 měsíců generovala na volném toku hotovosti (FCF) 611 milionů dolarů (prudké zlepšení oproti roku 2017). Již pouhý poměr kapitalizace k tomuto číslu ukazuje, že investoři se zde drží mnohem více při zemi než Square.

Morningstar přitom tvrdí, že tato společnost by měla mít větší šance v konkurenčním boji na domácím trhu než Square, který by měl být ohledně růstu odkázán jen na mezinárodní expanzi. Zmíněnou kapitalizaci by pak ospravedlnil desetiletý růst volného toku hotovosti ve výši 9 %, následně klesající na 4,5 % ročně. Což jsou řádově jiná čísla než u Square (a mají podle mne svou vypovídací schopnost i přesto, že nejde o FCF na vlastní jmění a podobné společnosti jdou nejednou cestou významných akvizic).

1
Zdroj: Morningstar

Jak je na tom Worldpay? Její kapitalizace se pohybuje na 25,9 miliardy dolarů. Je tak „jen“ 121krát vyšší než FCF posledních 12 měsíců. U GP to bylo dvacet devětkrát, ale u včerejší Square jsme se pohybovali zase vysoko na 400násobkem. Ospravedlnění kapitalizace Worldpay by pak například vyžadovalo, aby FCF rostlo o více než 20 % ročně po dobu deseti let (a pak o cca 5 %). Dynamika by tu tedy měla být vyšší než u GP, ale zdaleka ne taková jako u Square. GP se navíc svými čísly pohybuje výrazně nad rokem 2017, zatímco Worldpay pod ním, takže pokud bychom provedli nějakou standardizaci „výchozího“ FCF, očekávané růsty dnešních dvou společností by se přiblížily.

0
Zdroj: Morningstar

Včera jsem zmiňoval, že trh platebních systémů a služeb by měl podle některých nástrojů růst asi o 20 % ročně. Dnešní čísla odvozená od kapitalizace a FCF se již s podobnými odhady rýmují mnohem více, než tomu bylo včera u Square. Morningstar považuje odvětví za investičně atraktivní, vypichuje zejména Global Payments. Investoři se ale na oba tituly dívají dost podobně: Za poslední tři roky si Worldpay připisuje asi 74 % a GP asi 85 %, za poslední rok jsou zhruba na nule. Square si připisuje asi 50 %.


Čtěte více:

Investiční tip Mastercard: Akcie k nezaplacení
13.12.2018 10:23
Mastercard je spolu se společností Visa jedním z hlavních globálních p...
Když cenové grafy lákají k nákupu, ale fundament varuje
29.01.2019 18:09
V lednu se daří akciím společnosti Square, která nabízí elektronické p...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - Nezaměstnanost
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y