Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zásoby ropy na 600 let a inflace v milionech procent

Zásoby ropy na 600 let a inflace v milionech procent

25.02.2019 10:41
Autor: Redakce, Patria.cz

Podle výpočtů MMF dosáhne letos inflace ve Venezuele 10 milionů procent. Parlament, který je kontrolován opozicí, tvrdí, že v prosinci dosáhla inflace 1,6 milionu procent. Jak ale poukazuje FTAlphaville, Steve Hanke z Johns Hopkins University se domnívá, že inflace ve Venezuele se pohybuje „pouze“ kolem 132 000 procent. „Tak velký rozdíl v číslech ale není překvapivý, pokud vezmeme v úvahu nedostatek dat z venezuelské ekonomiky. Nicolás Maduro se dostal k moci v roce 2013 a od té doby centrální banka pomalu přestala zveřejňovat údaje týkající se růstu cen. A uprostřed dnešního ekonomického kolapsu je těžké dělat jakékoliv odhady,“ dodává FTAlphaville.

Ekonomové, kteří situaci ve Venezuele sledují, se ale snaží nějaké odhady učinit a poslední pokus je představit Institute for International Finance (IIF). Ten mimo jiné porovnává výkon ekonomik bývalého Sovětského svazu po jeho rozpadu s vývojem produktu Venezuely od roku 2013:

0

Pokud by tedy osud zmíněných ekonomik byl nějakým vodítkem, má před sebou Venezuela ještě těžkou cestu. Nadějí jí může být ropa, která představuje 95 % příjmů z exportů a její těžba tvoří významnou část ekonomické aktivity země. Její rezervy jsou přitom největší na světě a převyšují i rezervy zemí jako Saúdská Arábie a Írán. Doposud však Venezuela proplýtvala velkou část tohoto obrovského bohatství a současné americké sankce škody ještě zvyšují.

FTAlphaville dodává, že sankce nebudou pravděpodobně uvolněny dříve, než bude naplněn jejich účel. Tedy odchod Madura. Opoziční vůdce „již připravuje zemi pro možné oživení“ a hovoří o záchraně energetického sektoru. Nyní se ale země nachází ve stavu, kdy rabování a špatný management vedly k uzavření většiny rafinérií a těžba ropy klesla zhruba na polovinu.

Následující graf od IIF porovnává výši prokázaných rezerv u významných exportérů ropy (Saúdská Arábie SAR, Írán IRR, Irák IQD, Kuvajt KWD a Rusko RUB). Podle obrázku by trvalo zhruba 600 let, než by došlo k vytěžení prokázaných rezerv Venezuely, na druhém místě v tomto srovnání figuruje Írán, jehož rezervy by byly vytěženy za více než 100 let:

0

Zdroj: FTAlphaville


Čtěte více:

USA uvalily sankce na venezuelskou státní ropnou firmu PDVSA
29.01.2019 8:30
Spojené státy včera vyhlásily sankce vůči venezuelské státní ropné spo...
Technická analýza: O ropu se přetahuje býk s medvědem. Kdo bude silnější?
30.01.2019 14:45
Cena ropy se od minulého týdne příliš nezměnila, což způsobily dva pr...
Reuters: Madurova metoda, jak proměnit bezcenný bolívar ve zlato
11.02.2019 8:29
Nejúspěšnější finanční operace Venezuely se v posledních letech neodeh...
IEA varuje kvůli Venezuele před narušením trhu s ropou
13.02.2019 12:37
Mezinárodní agentura pro energii (IEA) ponechala ve své dnešní pravide...

Váš názor
 •  
  15.03.2019 12:22

  Solidně rozkradeno vládní mafií.
  Tarzan
 •  
  25.02.2019 11:12

  jestli ja Venezuela tak bohatá na ropu, tak očekávám, že neodmítnou pomoc amerických bratrů....
  abc1
  • Trochu se orientujte
   25.02.2019 12:25

   Doba se posunula. USA jsou jeden z největších těžařů. Venezuelská ropa je nicmoc musí se míchat snad s tou ze zálivu. Aby Venezuelčani mohli jezdit na tátošoch tak jim to musí někdo udělat. A kdo? Dáběl z USA. USA ten to stav v podstatě vyhovoval. Proto měla V. s USA největší objem obchodu a v USA jim nezabavili ropnou firmu.
   HenryFord
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y