Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Reuters: Madurova metoda, jak proměnit bezcenný bolívar ve zlato

Reuters: Madurova metoda, jak proměnit bezcenný bolívar ve zlato

11.2.2019 8:29
Autor: ČTK

Nejúspěšnější finanční operace Venezuely se v posledních letech neodehrávaly na Wall Street, ale v primitivních dolech na jihu země. V době hroutící se ekonomiky se vydalo do džungle 300.000 lidí, aby tam v provizorních podmínkách dobývali horninu obsahující zlato. Svými lopatami a krumpáči podporují levicovou vládu prezidenta Nicoláse Madura. Podle údajů centrální banky vláda od roku 2016 odkoupila od těchto "horníků" 17 tun zlata v hodnotě asi 650 milionů dolarů (15 miliard korun), napsala agentura Reuters.

Horníci placení bezcennými venezuelskými bolívary vládě obstarávají tvrdé platidlo, za něž se nakupují potřebné potraviny a další zboží. USA se snaží sankcemi Madurovi znemožnit používat zlato k udržení se u moci. Administrativa prezidenta Donalda Trumpa tlačí na Británii, aby nevydala Venezuele její zlaté rezervy v hodnotě 1,2 miliardy dolarů uložené v Bank of England. USA také pokáraly investiční firmu z Abú Zabí za nákup venezuelského zlata a varují ostatní. Madurův zlatý program je znám, nikoli ale to, jak funguje.

Agentura Reuters hovořila se 30 obeznámenými lidmi, kteří ale odmítli nechat zveřejnit svá jména. Jsou mezi nimi horníci, prostředníci, obchodníci, vědci, diplomaté i vládní činitelé. Pomohli objasnit zoufalý experiment Venezuely. Americké sankce dopadly na její národní ropný průmysl a ochromily její možnost půjčovat si. Oficiální těžbu zdecimovalo znárodnění. Proto Maduro ponechává amatéry drancovat minerální bohatství bez regulací a státních investic.

José Aular onemocněl za svého dolování u brazilské hranice pětkrát malárií. Pracuje 12 hodin denně, vláčí vaky se zeminou k mlýnu, v němž se pomocí jedovaté rtuti ze země vymývají kousky zlata. Běžné jsou úrazy, střílení a loupeže. Podle Aulara vláda o poměrech dobře ví.

Většinu svého zlata Venezuela prodává tureckým rafinériím a část výnosu využívá k nákupu zboží. Základem Madurova dotovaného potravinového programu jsou turecké těstoviny a sušené mléko. Loni obchodní výměna mezi oběma zeměmi vzrostla osmkrát.

Zlatá stezka začíná na místech, jako je La Culebra, izolovaná oblast v džungli na jihu země. Stovky mužů tady pracují v podmínkách odpovídajících 19. století. Těží zeminu v ručně vyhloubených tunelech a vytahují ven kladkami. Odpad se hromadí v oblasti křehkého lesního ekosystému, rozvíjejí se choroby šířené komáry. Horníci si stěžují na vydírání vojáků, počet vražd je ve srovnání s průměrem sedminásobný.

José Rondon přijel v roce 2016 se dvěma syny ze severovýchodní Venezuely, protože nemohl přežít ze mzdy řidiče autobusu. Dohromady měsíčně vytěží deset gramů zlata, ale i to je dvacetinásobek toho, co by vydělali doma. Nugety jezdí prodat do města El Callao. Většina kupujících nemá licenci a pracuje v přecpaných krámcích opatřených alarmy a ocelovými dveřmi. "Stát, všichni nakupují zlato," říká Jhony Diaz, který licenci má. Nakupuje od obchodníků a prodává každé tři dny centrální bance. Vzhledem k neustále padající hodnotě bolívaru stát dává příplatky, aby se vůbec vyplácelo zlato prodávat ve Venezuele a ne je pašovat ven za dolary. Obchodníci, kteří prodávají Diazovi, si odvážejí do zlatokopeckých měst balíky hotovosti, aby zaplatili horníkům. Ti si nakoupí jídlo a zbytek posílají domů.

Zlato, jež je už v rukou vlády, se roztaví ve státní důlní společnosti Minerven a pak se přesouvá do sejfů centrální banky v Caracasu. Neohřeje se ale dlouho, venezuelské zlaté rezervy jsou nejnižší za 75 let. Vláda zlatem platí své účty a podle vládního zdroje je hlavní partner Turecko.

Trumpův zákaz nakupovat venezuelské zlato platí jenom pro občany a podniky z USA. Ankara americké ministerstvo financí ujistila, že veškeré její obchody s Caracasem jsou legální. V roce 2016 Venezuela oznámila, že turecké aerolinie začnou provozovat přímé lety mezi Caracasem a Istanbulem, což překvapilo, protože poptávka po spojení mezi oběma zeměmi není velká.

Podle údajů letadla převážejí nejenom pasažéry. Od začátku roku 2018 začala venezuelská centrální banka vozit do Istanbulu zlato. Jen několik týdnů předtím byl Maduro na návštěvě v Turecku. Loni se převezlo zlato za 900 milionů dolarů, jak vyplývá z tureckých obchodních zpráv.

Centrální banka prodává amatérsky těžené zlato tureckým rafinériím, výtěžek jde do venezuelské rozvojové banky Bandes a je určen k nákupu tureckého zboží. V prosinci dorazilo do přístavu La Guaira 54 kontejnerů s tureckým sušeným mlékem z Turecka.

I kritici přiznávají, že se Madurovi podařil trik a získat cenný kov za inflací znehodnocený bolívar určený horníkům. Dokázal ze slámy vyrobit zlato. "Temné operace a nezvyklý mechanismus obchodní výměny patří k tomu málu, co Madurovi ještě zbylo. Je to zoufalá snaha udržet se u moci za každou cenu," řekl opoziční poslanec a ekonom Angel Alvarado.


Čtěte více:

Proletáři všech zemí, pohleďte na Venezuelu
7.1.2019 11:42
Hugo Chávez a jeho nástupce Nicolás Maduro napáchali ve Venezuele podl...
Venezuela má dva prezidenty a USA jí hrozí sankcemi na ropu
25.1.2019 17:55
35letý politik Juan Guaidó, ještě před měsícem většině Venezuelanů nez...
USA uvalily sankce na venezuelskou státní ropnou firmu PDVSA
29.1.2019 8:30
Spojené státy včera vyhlásily sankce vůči venezuelské státní ropné spo...
Technická analýza: O ropu se přetahuje býk s medvědem. Kdo bude silnější?
30.1.2019 14:45
Cena ropy se od minulého týdne příliš nezměnila, což způsobily dva pr...

Váš názor
 • většina většinou nic neví, nezná a neumí
  11.2.2019 15:09

  No, jen poznámku k všeřešícímu lidovému hlasování (referendu) na kde co. Předpokládám, že je to hledání řešení se kterým souhlasí většina (hlasujících), což se v poslední době objevuje všude docela často. Takže třeba lynč se děje s consensem = shodou názoru přítomné většiny. Komunisti se dostali k moci se souhlasem velké části lidu, nebyla to sice většina, ale i tak to stačilo. No a například o Hilerovi v Německu nemluvě. Procesy s čarodějnicemi ve středověku také mnoho lidí schvalovalo, vždyť se většina čarodějnic přiznala, že? No a ty co ne, ty byly obzvlášť zarputilé. To je přece jasné. Pokud by čarodějnicemi nebyly, tak se přece nepřiznají, že. A ty obzvlášť zarputilé, tak ty jsou prostě čarodějnice protože jinak by se přiznaly. atd. dalo by se najít mnoho dalších případů v historii. On ten názor většiny je většinou hodně problematický. Navíc to nemusí být ani většina, ale skupina více zaujatá vlastním názorem. Viz u nás třeba ekologové dnes. Až bude takový ekolog, stát v lese u hříbku a naproti bude medvěd, pak jsem zvědavý, jak se s ním ekolog dohodne, aby tomu medvědu stačil jen ten hříbek a nechtěl víc. Bohužel se to asi jako na potvoru žádnému ekologovi nestane, ale spíš nějakému ditěti.
  pulec
 • Ondřej Hejma k Venezuele
  11.2.2019 11:30

  "Dochází ke státnímu převratu. Je to země ve sféře vlivu USA. Donald Trump zavelel: Jde se na Venezuelu, všichni souhlasí, Miloš Zeman dokonce jako Krhounek pozval Guaidóa do Prahy," poznamenal Hejma s tím, že má pocit, že to Zeman trošku přehnal. "Víte proč? Pochválila ho za to Mirka Němcová! To by mělo bejt pro něj varovné znamení," poznamenal. "Na nás to ale nezáleží, to si rozhodnou Venezuelané," zakončil Hejma.
  medvedvsechnosned
  • Re: Ondřej Hejma k Venezuele
   11.2.2019 12:08

   Pabellón criollo vařit neumím. Lucie Bílá.
   Velkamedvědice
   • VM
    11.2.2019 12:15

    Všichni jsme voliči s jedním hlasem a třeba i různým názorem. Je to snad v rozporu s ústavou?
    medvedvsechnosned
    • Re: VM
     11.2.2019 12:20

     V souladu s ústavou pověsili Horákovou. Měla jeden volební hlas.
     Velkamedvědice
     • VM
      11.2.2019 12:23

      Nicméně komunisté neměli v ústavě demokratický článek 233 z venezuelské ústavy.
      medvedvsechnosned
      • Re: VM
       11.2.2019 15:11

       No a co?? Jen se nevymlouvej, pořád se odvoláváš na většinu a ústavu.
       Velkamedvědice
       • VM
        11.2.2019 15:22

        Článek je o Venezuele a její současná ústava k ní patří na rozdíl od komunistické před rokem 1989. Podle čl. 233 ústavy Venezuely, se může předseda Parlamentu stát dočasným prezidentem, ale jen v případě, že prezident „absentuje“, to znamená, že chybí. A tento článek přesně definuje, kdy může prezident „chybět“: když umře nebo abdikuje nebo byl lidovým hlasováním odvolán. Z tohoto pohledu má Venezuela stále jednoho prezidenta. Bohužel, českým voličům na rozdíl od těch venezuelských ústava neumožňuje odvolat prezidenta, což považuji vzhledem k povaze jeho volby za chybu.
        medvedvsechnosned
        • Re: VM
         11.2.2019 15:38

         Reagoval jsem na tohle....Dobře to víš hnojomete....VM 11.2.2019 12:15 Všichni jsme voliči s jedním hlasem a třeba i různým názorem. Je to snad v rozporu s ústavou? medvedvsechnosned Přidat názor Re: VM 11.2.2019 12:20 V souladu s ústavou pověsili Horákovou. Měla jeden volební hlas. Velkamedvědice
         Velkamedvědice
         • VM
          11.2.2019 15:43

          mé tvrzení je zcela v souladu s naší legislativou včetně ústavy. Nebo máš dojem, že jsme převzali komunistickou ústavu o vedoucí úloze KSČ? Ústava Venezuely je zcela jasná ve výkladu zbavení moci prezidenta stejně jako ta naše.
          medvedvsechnosned
          • Re: VM
           11.2.2019 15:47

           Pokus o mlhu ti opět nevyšel...
           Velkamedvědice
           • VM
            11.2.2019 15:51

            Ústava je základ, její zpochybňování není na místě.
            medvedvsechnosned
            • Re: VM
             11.2.2019 15:55

             To řekni prasidentovi, ten ji ohýbá. nicméně v souladu s ústavou pověsili Horákovou. Měla jeden volební hlas. Chápu, že tobě to nevadí. Bylo to v souladu s platnou ústavou a vládl lid.
             Velkamedvědice
             • VM
              11.2.2019 16:00

              Znovu po 99 opakuji, že stejně jako ta venezuelská, měla by mít i naše ústava možnost přímé odvolatelnosti prezidenta. Potom bychom jej nemuseli řešit 28x do měsíce.
              medvedvsechnosned
              • Re: VM
               11.2.2019 16:04

               ynovu opakuju, na co sem reagoval...Všichni jsme voliči s jedním hlasem a třeba i různým názorem. Je to snad v rozporu s ústavou? medvedvsechnosned Přidat názor Re: VM 11.2.2019 12:20 V souladu s ústavou pověsili Horákovou. Měla jeden volební hlas. ....Pokud by v ústavě byla odvalotelnost preyidenta, tak by ji v souladu s ústavou neporavili?? To je zvláštní
               Velkamedvědice
               • VM
                11.2.2019 16:10

                Copak nechápeš, že já píšu o současné ústavě a ty se cpeš ústavu z období totality? Byly dokonce časy, kdy ústavy neexistovaly a lidé se upalovali na hranici. Kolik desetiletí či století v minulosti jsi zamrzl? Píše se rok 2019!
                medvedvsechnosned
                • Re: VM
                 11.2.2019 16:24

                 neustále jako smyslu zbavený se oháníš ústavou..Kdysis dokáyal, že ji stejně jako Zeman nedokážeš ani správně vyložit... V stejném duchu tedy píšu, že i ustava jde zneužít. Nečekám, že to pochopíš. nechápeš dějiny ani vlastního národa, což si taky mockrát prokázal. Ostaně nenutím tě mít poslední slovo. Ani většinový názor ostaně neznamená, že je správný. Veškerý pokrok začal v menšině.
                 Velkamedvědice
                 • většina
                  11.2.2019 18:00

                  všechnosnědovi doporučuji přečíst si příspěvek pulce. Prospěl by mu jistě i pohled do nedávné historie našeho nejbližšího souseda, k tomu aby svoje závěry nestavěl na naivních představách. Ústava je jedna věc, její výklad pak věcí výkonné moci. Na papíře je celkem užitečná při zatápění v kamnech. V praxi je jinak použitelná pouze ve státech, kde je respektována všemi složkami výkonné moci a napsána tak, že si zaslouží respekt. Ani jedna z těchto podmínek nesmí absentovat.
                  lime
                 • VM
                  11.2.2019 16:31

                  Máš dojem, že byla zneužita ústava Venezuely?
                  medvedvsechnosned
                  • Re: VM
                   11.2.2019 16:35

                   Proč se ptáš? Měníš téma?
                   Velkamedvědice
                   • VM
                    11.2.2019 16:37

                    Těma je stále stejné od začátku - Venezuela.
                    medvedvsechnosned
                    • Re: VM
                     11.2.2019 16:55

                     12.15 si ho změnil. Nejspíš ani nečteš, co píšeš.
                     Velkamedvědice
                     • VM
                      11.2.2019 17:07

                      Pouhá reakce na Lucku Bílou, kterou jsi mi z neznámých důvodů podsunul. Názor Lucky na rozdíl od Hejmy na Venezuelu nemám.
                      medvedvsechnosned
  • Re: Ondřej Hejma k Venezuele
   11.2.2019 12:06

   Svět řídí ilumináti. Karel Gott.
   Velkamedvědice
   • VM
    11.2.2019 12:10

    Kdo myslíš, že to dotáhl dále? Juncker nebo Gott?
    medvedvsechnosned
    • Re: VM
     11.2.2019 12:19

     Okamura?
     Velkamedvědice
     • VM
      11.2.2019 12:27

      Okamura či Gott na rozdíl od Junckera alespoň chlapsky zplodili další daňové poplatníky státu.
      medvedvsechnosned
      • Re: VM
       11.2.2019 15:16

       Naj.bat děcka umí každý ci.án. Kde ses dostal k daňovému přiznání dětí Gotta a Okamuru šmíráku??
       Velkamedvědice
       • VM
        11.2.2019 15:25

        Děti jsou budoucnost národa. Jelikož Juncker, Macron či Merkelová národy nemusí, Bůh je neobdaroval vlastními potomky. Tož toto má být budoucnost EU.....
        medvedvsechnosned
        • Re: VM
         11.2.2019 15:39

         Pak jsou nejodpovědnější cikáni
         Velkamedvědice
Aktuální komentáře
17.2.2019
10:35Víkendář: Tenze mezi Francií a Itálii eskalují, evropská rodina moc harmonická není
16.2.2019
16:25Islámská revoluce čtyřicetiletá
12:58Socialisti miléniálové: Nová levicová doktrína
8:08Víkendář: Brexit jako pomsta za Thatcherovou a šílenost, která musí brzy skončit
15.2.2019
22:01Dow Jones i Nasdaq mají za sebou osmý růstový týden v řadě
18:12Trh a hlavně technologie s energetikou mají být pod negativním ziskovým tlakem, valuace už si své odpracovaly
17:58Summary: Divize brambůrků prozšířila provozní marži Pepsico
17:41ECB dnes pomohla akciím bankovního sektoru  
17:29Trump vyhlásí stav nouze, aby mohl postavit hraniční zeď s Mexikem
17:15Optimistický závěr týdne podpořil Trump. Akcie navyšují zisky  
17:12Jak rychle vlastně roste čínská ekonomika? Těžko říct...
16:21Coeuré: ECB by mohla podpořit ekonomiku levnými úvěry pro banky
15:36Nástupkyně Merkelové AKK: Musíme se postavit nefér praktikám Číny, integrace jen pomalu
14:41PepsiCo ve čtvrtletí v zisku, za celý rok ale čeká propad
13:13Perly týdne: Flirtování s recesí, šílená poptávka po Tesle a ČR skrytě mířící řeckým směrem
12:13Výhled na rok 2020 posílá akcie Nvidie nahoru  
11:15ČEZ, a.s. - Oznámení o výplatě úrokového výnosu
10:13Koruna dostává další pozitivní impuls z ekonomiky. Hlavní trhy zatím bez jasného směru  
10:09ČNB: Neřízený brexit by oslabil korunu a vynutil si zvýšení sazeb
9:53AP: Trump dnes oznámí financování zdi za osm miliard dolarů

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data