Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víkendář: Estonsko ukazuje, jak má vypadat veřejná správa v moderní ekonomice

Víkendář: Estonsko ukazuje, jak má vypadat veřejná správa v moderní ekonomice

05.05.2019 9:58
Autor: Redakce, Patria.cz

V Estonsku je veřejná správa kompletně digitalizovaná. Lidé tu mohou online platit své daně, registrovat nový vůz či dokonce založit společnost. Nejde přitom jen o pohodlí. Jak poukazuje Der Spiegel, úspory nákladů spojených se státní byrokracií dosahují v Estonsku asi 2 % HDP. Klíčovou osobou byla v přesunu k novým technologiím prezidentka Kersti Kaljulaidová. Ta do své funkce vstoupila ve věku 46 let, nyní jí je 49 let a představuje nejmladší estonskou prezidentku v historii. Předtím mimo jiné pracovala v telekomunikační skupině, bance či moderovala svou vlastní show.

Podle prezidentky není pro Estonsko vzorem země typu Německa, ale spíše země jako San Francisco. I proto dokázal tento stát s 1,3 milionu obyvatel vytvořit 4 mladé technologické společnosti s hodnotou převyšující 1 miliardu dolarů. Klíčovou roli přitom hraje jak kreativita podnikatelů, tak inovativnost vlády. Tím se však nemyslí aktivistická vláda, která by podporovala vybraná odvětví. Klíčem k úspěchu jsou podle Kaljulaidové naopak svobodné trhy, nicméně vláda musí vytvořit „moderní právní rámec“. Nemůže se ale stát vedoucí silou v oblasti technologií, a to ani tam, kde je využívá stát. Ukazuje to například Google a jeho práce s umělou inteligencí, kterou v USA využívá třeba armáda.

Estonsko bylo v devadesátých letech malou a chudou zemí, nicméně pochopilo, že jeho budoucnost může spočívat v technologiích a genetice. Dnes musí jít cestou technologického rozvoje každý stát, protože jinak bude v digitálním světě zaostávat. „V analogovém světě je to stále vláda, kdo vydává pasy a občanské průkazy. V digitálním světě vytváří identitu hlavně společnosti jako Facebook a Google. Otázku digitální identity ale nemůžeme přenechat soukromým společnostem. Jde o oblast, kterou musí spravovat vláda, míní prezidentka.

Estonci podle Kaljulaidové požadují po své vládě stále kvalitnější služby. Chtějí například, aby je informovala předem, že propadne platnost jejich pasu či nějakých dokumentů. Lidé také nechápou, proč si vůbec musí žádat o určitý typ podpory a například podpora pro starší občany, kteří žijí sami, je již vyplácena automaticky bez žádosti. Prezidentka tvrdí, že z digitalizace státní správy nejvíce těží malé a středně velké společnosti. Prvotní motivací k digitalizaci přitom byla touha mít stejnou úroveň sociální podpory, jako je tomu v severských zemích. Toho sice estonská vláda s omezenými zdroji dosáhnout nemohla, ale mohla nabídnout snížení byrokracie.

Hospodářství Estonska v posledních letech prudce roste, ale IT sektor představuje jen asi 10 % celé ekonomiky. Podle prezidentky nejde ovšem o známku toho, že by se význam nových technologií v této zemi přeháněl, protože tyto technologie pronikají celým hospodářstvím a většinou sektorů. V neposlední řadě jsou pak nové technologie nutné pro obranu před kybernetickými útoky, které zemi téměř paralyzovaly v roce 2007 a kterým čelí stále. Estonsko podle slov své prezidentky sice zlepšilo svou ochranu, ale je nutné dosáhnout koordinovaného nadnárodního postupu. „Vypnutí internetu řešením není. Kriminálníci se pohybují i na ulicích a vláda kvůli nim také ulice neruší,“ uzavřela Kaljulaidová.

Zdroj: Der Spiegel


Čtěte více:

Australan upozornil na dosud patrně největší únik e-mailů a hesel
18.01.2019 15:38
Na únik téměř 773 milionů e-mailových adres a více než 21 milionů indi...
Kybernetická studená válka: Závod mezi USA a Čínou v internetu a umělé inteligenci
05.02.2019 12:20
V příštích pěti letech by se mohly objevit dva internety – jeden řízen...
Estonsko zavře kvůli praní špinavých peněz pobočku Danske Bank
19.02.2019 16:09
Pobočka dánského finančního ústavu Danske Bank zapojená do praní špina...
Europoslanci schválili reformu autorského práva na internetu
26.03.2019 15:39
Poslanci Evropského parlamentudnes schválili reformu ochrany autorskýc...
Švédská Swedbank zjistila problémy v estonské pobočce, kauza míří k Danske Bank
27.03.2019 8:13
Švédská banka Swedbank zjistila závažná porušení pravidel ohledně pran...

Váš názor
 • No jo
  05.05.2019 12:32

  Ale je to malá země. Taky jsme dokázali vymódit Slušovice nebo teď Prahu, která je obyvateli srovnatelná. Tou digitální identitou myslí ten činský systém sociálních kreditů dobrých občanů. Kvůli ničemu jinému to není třeba. Jen ke kontrole otroků. Kolik lidí se vrátilo do toho tech Estonska? Žádní! Úbytek populace pořád pokračuje. Hmm takže ten stát nebude nic moc.
  HenryFord
  • Re: No jo
   06.05.2019 8:47

   To máte pravdu, ale Estonsko bylo v mnohem horší výchozí situaci: Bylo rusifikováno, oproti nám zaostalé. Tlak na vystěhovalectví byl podobný jako na Ukrajině. Při otevřených hranicích nelze odlivu "za lepším" zabránit. Lze ho jen mírnit a dlouhodobě se pokusit o zlepšení podmínek života v mateřské zemi. Z Německa a od nás také odešly statisíce do Ameriky. Digitalizaci veřejné správy nelze zabránit. Můžeme ale zvolit buď cestu kontinentánlí rudé Číny nebo Estonska. Která je nám milejší?
   Pracovitý Prosecký
   • No
    06.05.2019 11:44

    My nemáme digitalizaci režimu a lidi se sem sáčkují jak švihnutí do hlavy. Digitalizace nic nepřináši kromě korupce a bohatnutí kámošů. Ten formulář musíte vypnit tak jak tak. Jenom ušetříte ten čas kdy ho tam zanesete nebo pošlete. Pokud se stejně někde kolem potloukáte tak je to ještě zbytečnější. Naopak to bude režimní vykuky motivovat k dalším a dalším povinostem,když přece je ta digitalizace. Za 30 let se vyšvihly jiné země a to nebyly členy fajnového uskupení EU a ještě exkluzivnější eurozony. Třeba Jižní Korea byla 30 let po válce hitech rozvinutá země. Singapur po 30 letech od nezavislosti to stejné.
    HenryFord
    • Singapur a Jižní Korea
     06.05.2019 13:22

     A v čem byla příčina růstu Singapuru a Jižní Koreje?
     Pracovitý Prosecký
     • Re: Singapur a Jižní Korea
      06.05.2019 13:28

      Že nevlezli do socialisitckého spolku jako je EU.
      HenryFord
 • Po dlouhé době
  05.05.2019 11:13

  Po dlouhé době praktický článek. Škoda, že chybí kritický pohled, případně názor odpůrců.
  Pracovitý Prosecký
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
0:00Agilent Technologies Inc (10/20 Q4, Aft-mkt)
0:00Prosus NV (12/19 Q3)
0:00Warner Music Group Corp (09/20 Q4, Bef-mkt)
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - PMI v průmyslu