Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víkendář: EU prý nepotřebuje populisty, ale nadšené občany

Víkendář: EU prý nepotřebuje populisty, ale nadšené občany

18.05.2019 8:25
Autor: Redakce, Patria.cz

Populismus je podle Karla Aigingera z Vídeňské univerzity „výzvou liberální demokracii, pluralismu, lidským právům a výměně myšlenek“. Profesor ekonomie uznává, že populismus není lehké definovat, ale tvrdí, že v nadcházejících evropských volbách mohou populistické strany získat významný vliv na to, jak bude vypadat celá Evropa. Mimo jiné požadují ukončení migrace, „konec eura“ a odstoupení z mezinárodních humanitárních a klimatických dohod. Jedním z hlavních rysů populismu je přitom přílišné zjednodušování a „pesimistická interpretace problémů společnosti, která je používána jako nástroj k získání moci“.

Populismus také podle Aigingera polarizuje společnost, protože ji rozděluje na velkou skupinu „běžných a dokonalých lidí“ na straně jedné a na „zkorumpovanou minoritu, která vládne a stará se jen o své zájmy“. Pluralismus, globalizace a multilateralismus jsou pak populisty vnímány negativně, protože narušují homogenitu národa a berou mu schopnost rozhodovat o svých vlastních věcech.

Ekonomickými kořeny populismu jsou „stagnující příjmy, vysoká nezaměstnanost a nerovnost“. K nim se přidává strach a nejistota, které přináší každá rychlejší změna ve společnosti, ať už je její povaha jakákoliv. Populistické strany jsou podle profesora atraktivní pro dvě hlavní skupiny lidí, pro skupinu s nízkými příjmy a pro střední třídu. Jejich popularita klesá s tím, jak se zvyšuje vzdělanost a příjmy. K moci se pak populisté dostávají obvykle tak, že nejdříve tvoří koalice s tradičními stranami. V takto stvořené vládě se snaží ovlivnit její priority. Zároveň se populisté snaží vytvářet nepřátele, kteří mají bránit jejich většímu politickému úspěchu. Mohou také měnit volební systém ke svému prospěchu.

V Evropě jsou si populisté vědomi toho, že nezískají většinu hlasů pro odchod z EU, a tak po Unii požadují nesplnitelné a hrozí, že v případě nesplnění požadavků z ní odejdou. Rostoucí vliv populistů pak podle ekonoma oslabuje Evropu například při jednání o obchodu a tuto její slabost využívá Čína. Tradiční strany na tuto novou situaci často reagují jemnější verzí populismu, která je méně radikální a xenofobní. Pravicoví i levicoví populisté jsou navíc nadšení ze spolupráce s Ruskem.

Aiginger píše, že „ekonomické problémy v Evropě skutečně existují, ale životní standard se nachází obecně výš a chudoba níž než před 30 lety“. K tomu roste očekávaná délka života, což se nedá říci třeba o Spojených státech. EU navíc „přinesla mír na válkami rozvrácený kontinent“. Speciální pozornost by měla Unie věnovat problému stárnutí populace. Řešením by podle profesora měly být „kvalifikovaní migranti“ a systém jejich dalšího vzdělávání. Evropa by se také měla stát „modelem pro země s vysokými příjmy“, a to v oblasti životního standardu, nezaměstnanosti, nerovnosti, snižování emisí a veřejné správy. Zdanění by se mělo přesunout směrem od práce k energiím.

V neposlední řadě je pak podle profesora potřeba, aby EU znovu našla vztah ke svým občanům, „kteří by měli podporovat evropský projekt nejen intelektuálně, ale s nadšením.“ Takový stav ovšem vyžaduje, aby bylo zřejmé, jak evropská integrace zlepšuje naše životy. Tedy aby bylo zřejmé, že Evropa rozšiřuje naše možnosti.

Zdroj: VoxEU

 

Čtěte více:

Franklin Templeton: Opravdové riziko na globálních trzích současnosti
22.02.2019 6:29
I když někteří pozorovatelé se mohou obávat, že současný globální hosp...
Co populistická pravice Evropy pochopila správně
19.03.2019 14:19
Evropská lidová strana (ELS), konzervativní blok v Evropském parlament...
Finanční kořist populistů
07.04.2019 17:01
Skandály s praním špinavých peněz v Danske Bank a Swedbank už vedly k ...

Váš názor
 •  
  18.05.2019 22:39

  https://www.seznamzpravy.cz/clanek/drsne-vysvedceni-pro-cesko-firemni-dane-jsou-tu-slozitejsi-i-nez-v-bangladesi-nebo-rusku-72130?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
  Velkamedvědice
 •  
  18.05.2019 22:35

  https://nazory.aktualne.cz/komentare/v-bruselu-jsem-prekvapenim-malem-spadl-pod-stul-evropa/r~5a8fc4506a8811e9ad610cc47ab5f122/
  Velkamedvědice
 •  
  18.05.2019 16:30

  Jednak to nemusíš číst a druhak,proč by nebyli kegitimní i jiné názory než tvoje?
  Velkamedvědice
 • Proč?
  18.05.2019 14:31

  Celkem chápu, že při osekaném rozpočtu na zpravodajství Patria využívá článků, které dostane zadarmo od kdekoho, ale k čemu je nám investorům předkládán několikrát týdně týž článek (vždy jen s drobnými stylistickými odchylkami) o tom, že všichni kromě liberálů jsou populisté, které volí jen nevzdělaní chudáci a jak je nutné s nimi konečně zatočit, protože jediná záruka míru a prosperity je větší integrace EU? Nikdy jsem nechápal, proč vůbec musí vydávání podobných propagandistických článků financovat evropské centrální banky (https://cepr.org/content/supporters-cepr), když články s totožným vyzněním denně generují téměř všechna média. Na investičním zpravodajství je jejich význam obzvlášť nepochopitelný.
  MrBurnes
  • Re: Protoč!
   18.05.2019 18:17

   Protoze valka je z ciste ekonomickeho hlediska ztratova.
   wbcom
Aktuální komentáře
20.05.2019
10:38Babiš: Do rozvojového fondu by banky mohly dát na začátku kolem 6 miliard
9:49Ceny v průmyslu v dubnu zrychlily meziroční růst na 4,3 pct
9:29Stát chce podle Babiše koupit ArcelorMittal za korunu
9:23Rozbřesk: Volby do Evropského parlamentu mohou na trhy přinést nové napětí
8:58Napětí mezi Čínou a USA nepolevuje, evropské futures jsou smíšené  
8:38Japonská ekonomika v prvním čtvrtletí překvapivě rostla
8:35ČEZ ESCO kupuje od podnikatele Lukeše majoritu ve firmě e-Dome
8:25Google se chystá omezit některé služby pro Huawei
6:54Jan Kovalovský: Přes mobil obchodují klienti Patrie větší objemy než přes počítač (video)
19.05.2019
17:21Salvini znovu útočí - a investoři jsou na pozoru
8:06Víkendář: Německá „obnovitelná“ budoucnost vypadá v praxi hodně jinak, než na papíře
18.05.2019
16:27Všechno (ne)musí dávat smysl a mít racionální odpověď
8:25Víkendář: EU prý nepotřebuje populisty, ale nadšené občany
17.05.2019
22:12Bouřlivý týden v USA za námi
17:56Jak investičně nedopadnout jako některé padlé hedge fondy
17:35Výrobce polovodičového vybavení Applied Materials těžký kvartál zvládl dobře (komentář analytika)  
16:52Kauza Huawei drží trhy pod tlakem. Dolaru se však na závěr týdne daří  
16:34Wolf: Jak jsme si vlastně vytvořili tenhle nízkoinflační zadlužený svět
16:14Brexitová jednání v Británii ztroskotala, vláda zvažuje postup
15:53Výsledky Nvidie mohly být horší, v dalším kvartálu čeká stabilizaci  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Ryanair Holdings PLC (03/19 Q4)
1:50JP - HDP, q/q
9:00CZ - PPI, y/y