Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk: Napětí na pracovním a realitním trhu dál přetrvává

Rozbřesk: Napětí na pracovním a realitním trhu dál přetrvává

30.05.2019 9:13
Autor: Jan Bureš & Petr Dufek, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Česká ekonomika už v uplynulém roce zařadila nižší rychlostní stupeň, nicméně na situaci na dvou napjatějších trzích v ČR – pracovním a realitním – to zatím vidět nijak nebylo. Už příští týden nejspíše zaznamenáme další pokles nezaměstnanosti, tentokrát na nové květnové minimum, zatímco počet nabízených volných pracovních míst se bude dál držet v blízkosti svých maxim.

Pracovní místa sice už nepřibývají tak rychle jako v posledních dvou letech, po zohlednění sezónnosti dokonce už stagnují, respektive se jejich počet mírně snížil, o obratu na trhu práce to však zatím nesvědčí. Jde stále jen o symbolickou změnu, kterou může vysvětlit nástup nových technologií, do nichž firmy v posledních třech letech masivně investovaly, stejně jako reakce na pomalejší růst poptávky, které zase může vykrýt posun v produktivitě práce apod. Pokud bychom statistiky volných pracovních míst brali v úvahu jako v jistém směru předstihový ukazatel, tak rozhodně o dramatické změně trendu české ekonomiky zatím nic nenapovídá. Byť statistiky za první kvartál potvrdily už dříve deklarovaný zájem firem (především v průmyslu) propouštět.

I tak se ovšem zaměstnanost v celé ekonomice téměř o jedno procento znovu zvýšila a žebříčky nejhledanějších pracovníků se takřka nezměnily. Zájem o montážní a pomocné dělníky, stejně jako o řidiče či řemeslníky, neutuchá. Je to dobrá zpráva o kondici ekonomiky, která není zdaleka tak oslabená, jak mohly naznačovat měkké ukazatele. Nepříliš dobrá zpráva je to ovšem pro podniky, které budou mít problém hledat nové zaměstnance i v dalších měsících.

Na druhém napjatém trhu se však situace v letošním roce nejspíše výrazně mění. Byť to ještě není plně vidět ve zpožděných statistikách, poptávka po bydlení nejspíše výrazně klesá s tím, jak ceny realit v uplynulém roce dosáhly nových rekordních výšin a část zájemců tak z trhu fakticky vyloučily. Těm zbylým podmínky pro financování přitvrzovala centrální banka postupným zvyšováním hladiny úrokových sazeb a loni na podzim i dalším zpřísněním regulí pro poskytování hypoték. Změn se konečně dočkala i strana nabídky. Oživení bytové výstavby je citelné téměř napříč celou ČR, nicméně ke zdolání úrovně výstavby v době první recese to stále ještě nestačí. A na pokles cen nejspíš také ne. O cenách však zase někdy příště. 


TRHY

CZK a dluhopisy

Zájmu ze strany zahraničních investorů se koruna nedočkala ani během včerejšího obchodování a její kurz se tak sesunul nad úroveň 25,85 EUR/CZK. Ještě více se tak vzdálila od prognózy ČNB, která pro tento kvartál počítala s průměrem 25,50. Případné zájemce zřejmě odrazuje již nakumulovaný objem zahraničního kapitálu na trhu stejně jako vidina dalšího pohybu úrokových sazeb.

Nejenže jsou zřejmě nedaleko maxim v tomto cyklu, alespoň pokud jde o krátký konec, ČNB navíc v rámci své komunikace nevylučuje ani jejich pokles. A s ním vlastně počítají už i finanční trhy. O to více vystupují do popředí další nová čísla z české ekonomiky, která přijdou na řadu příští týden. Především půjde o vývoj mezd v prvním čtvrtletí a pak samozřejmě o vývoj v tuzemském největším odvětví – a sice v průmyslu. Tato čísla by důvod ke snížení sazeb v blízké budoucnosti dodat, podle našeho názoru, neměla.

Zatímco o korunu zájem na trhu nepanuje, o nouze o zájemce o nové státní dluhopisy rozhodně není. Včera se tak MF podařilo úspěšně v prvním kole prodat bondy se splatností 7, 10 a 38 let za celkem téměř 9 mld. korun.

Zahraniční forex

Ani stále hlubší inverze americké výnosové křivky dolaru nijak neubližuje, a tak má eurodolar naopak spíše tendenci sestupovat níže. Euru se zjevně nelíbí prozatím jen slovní přestřelky mezi italskou vládou a Bruselem. To je mimochodem vidět i na měnovém páru EUR/CHF, který rovněž směřuje ke slabším hodnotám.

Dnes se do hry konečně dostanou i makroekonomická data. Odpoledne bude zveřejněna revize amerického HDP a týdenní statistiky z trhu práce. Ty by přece jenom mohly trochu rozptýlit obavy investorů z toho, že se blíží recese, a dlouhé úrokové sazby by proto mohly přerušit svůj pád.Čtěte více:

Co je dobré vědět ohledně fúze Fiatu a Renaultu
29.05.2019 18:08
Konkurenční tlak je mezi globálními automobilkami obrovský, z čehož tě...
Fidelity: Brexit bez dohody spíše příležitostí než hrozbou
30.05.2019 5:58
Zdá se, že finanční trhy Brexit příliš nezajímá, soudě podle poměrně t...
Huawei: Americké embargo by mohlo poškodit miliardy spotřebitelů
29.05.2019 17:18
Rozhodnutí Spojených států umístit čínského výrobce telekomunikačních ...
Wall Street blízko tříměsíčních minim
29.05.2019 22:00
Dnes hlavní zámořské indexy balancovaly blízko tříměsíčních minim, mez...
Šéf Nissanu nespatřuje ve fúzi Renault-FCA žádné velké nevýhody
30.05.2019 8:34
Japonská automobilka Nissan, která už dlouho tvoří alianci s francouzs...
Evropské trhy nejspíše otevřou pozitivně, Stock poprvé bez dividendy
30.05.2019 8:53
Evropa zahájí dnešní obchodní den nejspíše pozitivně, akciové futures ...

Váš názor
  • Cen realit klesají
    30.05.2019 13:13

    už od konce lonského roku. zůstává pár míst kde prodávající stále ještě trvdošíjně odmítají diskuzi o ceně, ale Ti co mají trochu fištronu už pochopili a aktuálně chodící nabídky na stejné nemovitosti jsou cca 5-10% nižší než na konci roku, velký přetlak je vidět na prodejní straně u menších komerčních nemovitostí tam začíná být zase kupující nedostatkové zboží, k bytům to holt dorazí o něco později :o)
    Mike
Aktuální komentáře
28.03.2020
18:41Hotovost za časů COVID-19
18:27Analytici: Ekonomiku ČR změní regulace více než pandemie
13:11Bloomberg: Jak si koronavirový krach stojí v porovnání s velkými krizemi za poslední století
7:36Víkendář: Velká manipulace a přicházející fiskální dominance
27.03.2020
21:51Wall Street šla před víkendem do hotovosti
20:37Sněmovna reprezentantů USA schválila rekordní finanční injekci 2,2 bilionu dolarů
20:01Moneta kvůli dopadům koronaviru reviduje výhled, čeká nižší provozní výnosy
19:37Moneta Money Bank - Uveřejnění vnitřní informace dne 27. března 2020
19:31Moneta Money Bank - Pozvánka na valnou hromadu 28.4.2020
18:09Počítání příborů na Titaniku?
17:23Akcie před víkendem korigují zisky a ropa padá  
17:14Gori: Dobře využijte čas, který ještě máte
16:25Spotřebitelská důvěra v USA spadla v březnu nejníže za více než tři roky a nejvíce od krize
15:42Aassve: Španělská chřipka naznačuje, že škody budou dlouhodobé
15:24Wüstenrot hypoteční banka a.s. - Informace o výplatě výnosů HZL WHB
15:10Reuters: Křetínský by s Mediasetem mohli mít zájem o ProSieben
14:02Bloomberg: Pár týdnů s koronavirem otáčí ekonomii vzhůru nohama
14:00BAT: Uzavření hranic ovlivnilo obchod s tabákem, prodejci zavřeli
12:36Perly týdne: Nutnost nahodilého testování, pandemický korporátní socialismus v USA a u nás dostupné bydlení nebude
11:05TMR, .a.s. - Zveřejnění doplněné Roční zprávy spol. TMR, a.s.

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data